حال ناخوش فضای کسب و کار البرز
حال ناخوش فضای کسب و کار البرز؛
آمار و ارقامی که با نتایج همخوانی ندارد
شاخص درصدی محیط کسب و کار استان البرز با آمار و ارقام و گزارشی از سوی مدیران هم خوانی ندارد

 

پایگاه خبری تحلیلی البرزبان:  تازه ترین بررسی اتاق بازرگانی تهران از شاخص کسب و کار که در سایت ایسنا منتشر شده است؛ در قالب اینفوگرافی از مساعدترین و نا مساعدترین استان های کشور در حوزه وضعیت شاخص کسب و کار خبر می دهد گزارشی که اعداد آن در مورد استان البرز قابل تامل است.

در این بررسی که ۲۸ داده پیمایشی و ۴۲ داده آماری شاخص قرار گرفته اند(همان) نشان می دهد وضعیت کسب و کار در البرز در رده پایین استان های کشور است.

 

 حال ناخوش فضای کسب و کار البرز

برای نتیجه گیری این شاخص اتاق بازرگانی با بررسی مجموع اعداد موجود در حوزه های مختلف یک شاخص را از یک تا ده تعیین کرده است استانی  با عملکرد ده بدترین وضعیت را دارد. در این میان شاخص کل محیط کسب و کار در زمستان ۹۷ البرز با ۶٫۵۶ در کنار استان هایی نظیر سیستان و بلوچستان با ۶٫۶ و کردستان با ۶٫۵ درصد بدترین عملکرد را داشته اند و در مقابل استانهایی مثل گیلان با ۵٫۶۷ و آذربایجان غربی با۵٫۷۶ و زنجان با ۵٫۹۲ بهترین و بالاترین درصد را به خود اختصتص داده اند.

در حالی که بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب و کار پاییز ۹۷ استان البرز جزو بدترین ها نبوده و عملکرد متعادلی داشته و شاخص زمستان ۹۷ نسبت به زمان مشابه بدتر شده است.   

پیش از این هم گزارش فصلی( دور دهم) مربوط به بررسی پایش ملی محیط کسب و کار ایران در زمستان ۹۷ که توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با رویکرد تلفیق داده های پیمایشی با داده های آماری در اردیبهشت ماه سال جاری منتشر شده بود نیز این عملکرد بد فضای کسب و کار البرز را تایید کرده بود.(۱)

محیط کسب و کار مجموعه عواملی است که بر عملکرد و یا اداره بنگاههای اقتصادی موثر هستند اما تقریبا خارج از کنترل مدیران بنگاهها قرار دارند: عواملی نظیر قوانین و مقررات،میزان بارندگی، فرهنگ کاری در یک منطقه و… که در هر رشته و حوزه در طی دوره های زمانی مختلف متفاوت است، هر چه محیط کسب و کار یک استان بهتر باشد بهره برداری از فرصت های کار آفرینی بیشتر و هر چه بهره برداری از فرصت های کارآفرینی در یک محیط جغرافیایی بیشتر باشد عملکرد اقتصاد و خلق ارزش و ثروت نیز بیشتر می شود با این حال بهبود فضای کسب و کار نیازمند برنامه ریزی و سیاست گذاری مطلوب است.(۱)     

این مهم باید از سوی مسئولان در دستور کار قرار گیرد شاخص فعلی فضای کسب و کار استان برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی مهم است مادامی که فرایند دریافت مجوز و صدور آن در یک فرایند دست و پا گیر بوروکراسی اداری پیچ خورده است کسب اعتبارات یا دریافت وام و یا ثبت دارایی ها سهولت اجرای قراردادها، پرداخت مالیات ها موجب فرار سرمایه گذاران می شود نمی توان امیدی به بهبود وضعیت داشت.

استان البرز یکی از قطب های صنعتی کشور با بیش از ۳ هزار واحد تولیدی و ۱۴۰ برند ملی است جایی که بیش از ۶۷ درصد از تولید داروی کشور توسط شرکت ها و موسسات تحقیقاتی آن صورت می گیرد و به نوعی قطب تولید داروی کشور است.

از سوی دیگر بر اساس نتایج پایش در زمستان ۹۷ وضعیت محیط کسب و کار در بخش خدمات در مقایسه با بخش های کشاورزی و صنعت نامناسب تر ارزیابی شده است رشته هایی مثل مدیریت پسماند و فاضلاب، فعالیت های تصفیه سلامت انسان و مددکاری اجتماعی که بدترین وضعیت را دارند.(۱)

 در استان البرز هم بدنه ی هرم بخش خدمات به مراتب پهن تر از بخش صنعت و کشاورزی است  با توجه به رشد بالای جمعیت اعم از زاد آوری و مهاجرت و مجاورت به پایتخت، بخش خدمات نقش مهمی در بهبود شاخص کسب و کار کل استان دارد.

این در حالی است که گفته می شود تا ماه پایانی سال ۹۷، ۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به استان تزریق شده بود کامکار معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری البرز در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان با اعلام این خبر گفته بود که البرز همچنان در اعطای تسهیلات به بنگاههای اقتصادی دارای رتبه ی ۱ کشور است.(جوان انلاین،۸/۱۲/۶/۹۷)

شاهمرادی رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان البرز نیز چند هفته پیش، از اجرایی شدن ۷۱ درصد مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در البرز خبر داده بود(خبرگزاری پانا۱۸/۳/۹۸) باید دید گزارش فصل بهار شاخص کسب و کار استان چه تغییر خواهد کرد؟ آیا با میل به سمت بهبود تغییر خواهد یافت؟

شاید بهتر آن باشد ازاین پس گزارشات فصلی و رسمی مربوط به شاخص فضای کسب و کار را کارنامه ی عملکرد ستاد تسهیل، رفع موانع تولید استان قلمداد کنیم تا این که با آمار و ارقام خود مدیران، عملکرد آنها را ارزیابی کنیم.   

منبع:

۱)پایش ملی محیط کسب و کار ایران ، زمستان ۱۳۹۷،۹/۲/۹۸

Chambertrust.ir

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .