تخریب ساخت و ساز غیر مجاز رودخانه کرج
برخورد بدون مسامحه پیش شرط اثرگذاری بر کاهش تلفات جانی؛
تخریب ساخت و ساز غیر مجاز رودخانه کرج
فرایند آزاد سازی حریم و بستر رودخانه کرج از باغ و ویلاهای شخصی در پی آن صورت گرفته است که افزایش حجم آب و خطر سیلاب در این روزها جان شهروندان و مسافران را بیش از پیش تهدید می کند

 

پایگاه خبری تحلیلی البرزبان: صدا و سیمای البرز به تازگی  گزارشی را از تخریب بناهای غیر مجاز در حریم رودخانه کرج منتشر کرد، فرایند آزاد سازی حریم و بستر رودخانه کرج به طول ۴ کیلومتر از باغ و ویلاهای شخصی در پی آن صورت گرفت که افزایش حجم آب و خطر سیلاب در این روزها جان شهروندان و مسافران را بیش از پیش تهدید می کند لذا مسئولان تصمیم گرفته اند به ایمن سازی مسیر رودخانه به واسطه ی راهبردهای کارامد سرعت دهند.

شرکت آب منطقه ای البرز در گزارشی اعلام کرده است که با توجه به پیش بینی افزایش یک درجه ای میانگین دمای تابستان امسال نسبت به میانگین بلند مدت دمای تابستانی استان و به خصوص به دلیل بارش های خوب زمستانی سال آبی گذشته میزان دبی آب رودخانه بیشتر شده و این مسئله با احتمال زیاد سوانح و خطرات مالی و جانی همراه است    

همچنین با اعلام هواشناسی مبنی بر کاهش دما در سواحل خزر و نیمه شمالی تا ۱۰ درجه سلسیوس و احتمال وقوع بارش تندری در ارتفاعات البرز، شرکت آب منطقه ای البرز به سبب خروشان بودن آب نسبت به شنا در رودخانه ها، کانال ها، سدها ی استان هشدار داده اند.

آمار تکان دهنده ی تلفات در رودخانه های کرج

بنابر اخبار و گزارشات در هفته ی ابتدایی تیر ماه سال جاری ۶ نفر در رودخانه های کرج جان باخته اند. هاشمی نژاد رئیس جمعیت هلال احمر کرج در پی خبر سقوط ۴ نفر از اعضای یک خانواده در ایرنا گفت: تا پیش از این ۱۲ نفر دیگر از ابتدای سال جاری در رودخانه های البرز جان خود را از دست داده اند.

 این مسئله که موجب نگرانی مسئولان شده است واکنش معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری را به همراه داشته وی در گفت و گویی بیان کرد باید تمهیدات سخت گیرانه و اقدامات ضروری و قاطع تری در پیش گرفته شود(ایرنا)

به نظر می رسد با تداوم شرایط کنونی تا پایان تابستان، خاطرات شیرینی از سفر شهروندان و گردشگران به رودخانه های البرز رقم نخواهد خورد.

ساخت و ساز غیر مجاز و افزایش حوادث تلخ غرق شدن

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اما با بررسی راه حل های اصلی کاهش تلفات رودخانه های کرج، بعد از افزایش سطح آگاهی و افزایش فرهنگ سازی به توجه به ساخت و سازهای غیر مجاز اشاره کرده است  

ناصر چرخساز گفته بود عامل مهم دیگری که نقش مهمی در وقوع حوادث تلخ غرق شدن طی هفته های اخیر شده است ساخت و سازهای غیر مجاز و تجاوز به حریم رودخانه است به دنبال این موضع مردم و مسافران به جریان آب رودخانه نزدیک می شوند(قدس آنلاین)

 نباید فراموش کرد که تراکم ساخت و ساز در مسیر و بستر رودخانه های استان از یک طرف موجب تنگ شدن مسیر و همچنین افزایش شدت و قدرت جریان آب عبوری شده است از طرف دیگر مانع از این می شود علائم هشدار و احتیاط کارکرد پیشگیرانه ی خود را به خوبی اجرا کند.

 قانون چه می گوید؟

متاسفانه عدم رعایت مقررات مربوط به بستر حریم رودخانه طی یک سال گذشته و به طور ملموس و محسوس از ابتدای بهار امسال تلفات سنگین و جبران ناپذیری را در اقصی نقاط کشور متوجه مردم و شهروندان کرده است.

 مطابق قانون حریم کیفی برای رودخانه ها، انهار طبیعی و برکه های تامین کننده ی آب شرب۱۵۰ متر(از مرز بستر رودخانه)است.

قانون حد بستر حریم رودخانه ها را مشخص و تعیین کرده است فلذا ساخت و ساز در حریم رودخانه صد در صد ممنوع و غیر قانونی است اما مسامحه نهادهای نظارتی و متولی عمران و ساخت و ساز موجب شده ساخت و سازهای حریم روخانه رشدی به مراتب بیشتر از سرعت تخریب داشته باشد.

چرا شهرداری ، مسئولان وزات نیرو و مدیریت آب منطقه ای اقدام جدی و محسوسی انجام نمی دهند؟

بعد مهم مسئله برخورد در جلوگیری و تخریب ساخت و ساز غیر مجاز با مسئولان، مدیران و نور چشمی هاست اگر قرار است اقدامی برای توقف روند نگران کننده ی غرق شدن شهروندان و گردشگران متاثر از تجاوز به حریم رودخانه های استان صورت گیرد باید دستگاه قضا و دستگاه های متولی برخورد قاطع تری(تخریب) با ساخت و سازهای غیر قانونی و تغییر کاربری اراضی رانتی وابسته به مدیران و مسئولان ارشد کشور داشته باشند. تا امکان اقدامات و اطلاع رسانی های پیشگیرانه، عبور و اقامت ایمن برای مسافران برقرار شود.       

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .