1397111419465065916536064 300x209 - چرا "اینستکس" منافع ایران را تأمین نمی‌کند؟
چرا “اینستکس” منافع ایران را تأمین نمی‌کند؟
یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن اینکه معتقد است "اینستکس" منافع جمهوری اسلامی ایران را تأمین نمی‌کند، می‌گوید ایران می‌تواند از طریق ساز و کار برجام و استفاده از حق طبیعی‌اش برای پیشبرد فناوری هسته‌ای، ابزاری قوی برای چانه‌زنی استفاده کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم با اشاره به وعده اروپایی‌ها برای راه‌‌اندازی و عملیاتی کردن ساز و کار مالی بین ایران و اتحادیه اروپا موسوم به “اینستکس”، گفت: یکی از مشکلات اساسی اینستکس این است که هنوز  اقدامات توسعه‌ای در ایران و نیز فروش نفت و از همه مهم‌تر، وارد شدن پول به “اینستکس” حل نشده است.

وی با تأکید بر اینکه اروپایی‌‌ها در اجرای تعهدات‌شان ذیل برجام و عملیاتی کردن “اینستکس” تعلل می‌کنند، اظهار داشت: شکل فعلی “اینستکس” و آنچه که اروپایی‌ها دم از راه‌اندازی آن می‌زنند، منافع جمهوری اسلامی ایران را تأمین نمی‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در تشریح علل تأمین نشدن منافع جمهوری اسلامی ایران از طریق برجام، گفت: یکی از مطالبات ایران در چارچوب برجام و به تبع آن، “اینستکس”، فروش نفت در شرایط قبل از خروج آمریکا از برجام و نیز وارد شدن پول آن به داخل کشور است که متأسفانه “اینستکس” در شرایط فعلی این درخواست ایران را اجابت نمی‌کند.

فلاحت‌پیشه اضافه کرد: در شرایط فعلی،”اینستکس” به جریان سیاسی تبدیل شده که کشورهای مختلف از آن حمایت می‌کنند، البته این به تنهایی کمک می‌کند که اِجماع علیه ایران از لحاظ سیاسی شکل نگیرد.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که در قالب برجام و مفاد آن، این اجازه به جمهوری اسلامی ایران داده شده که بدون اینکه وارد فضای انتحاری و چالشی شود، حقوق هسته‌ای خودش را تأمین کند و فناوری هسته‌ای صلح‌آمیزش را پیش ببرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از طریق ساز و کار برجام و استفاده از حق طبیعی‌اش برای پیشبرد فناوری هسته‌ای، ابزاری قوی برای چانه‌زنی در مجامع بین‌المللی در اختیار داشته باشد؛ البته پیش‌بینی بنده نیز این است که در نهایت چنین تصمیمی اتخاذ خواهد شد.

فلاحت‌پیشه در پایان با اشاره به پیش‌بینی‌اش از آینده برجام و روابط ایران با اروپایی‌ها، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنم کشور برنامه هسته‌ای خودش را کماکان پیش می‌برد که به عنوان یک مزیت قوی در چانه‌زنی بین‌المللی و پیشرفت فناوری هسته‌ای کشور و ادامه راه زحمات پیشینیان خواهد بود، اما در عین حال نیز روابط ما با اروپایی‌ها چالشی و انتقادی نخواهد شد.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .