1397012210465781113828514 300x209 - منشور اقتصاد در گام دوم»| سواحل دریایی ایران فرصت طلایی برای پرورش ۱میلیون تن ماهی در قفس
منشور اقتصاد در گام دوم»| سواحل دریایی ایران فرصت طلایی برای پرورش ۱میلیون تن ماهی در قفس
علاوه بر میزان فعلی تولید ۷۰۰هزار تن ماهی پرورشی در کشور، حدود یک‌میلیون تن دیگر ظرفیت پرورش ماهی در قفس در نوار ساحلی طولانی کشور وجود دارد که بلااستفاده مانده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان، در بیانیه «گام دوم انقلاب»، به بخش کشاورزی و فرصتهای بیکرانی که در این بخش برای تولید و اشتغال‌زایی دارد، اشاره شده است. در بخشی از این بیانیه به فهرست طولانی فرصت‌های مادی کشور از جمله موضوع “سواحل دریایی طولانی” پرداخته شده است؛ در این گزارش سعی شده است که بخشی از این فرصت تشریح شود.

در شمال و به‌ویژه جنوب کشورمان خطوط ساحل طولانی داریم، طول سواحل کشور حدود پنج‌هزار و ۸۰۰ کیلومتر اعلام شده که ۸۹۰ کیلومتر آن در شمال و مابقی در جنوب کشور است. علاوه بر طرح‌های عمرانی و گردشگری متعددی که در این نوار ساحلی می‌توان ایجاد کرد از این فرصت می‌توان برای طرحهای پرورش ماهی در قفس استفاده کرد که ظرفیت بزرگی برای سرمایه گذاری، اشتغال، تولید و صادرات ایجاد کرده است.

بنابراین گزارش، یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تن ماهی در کشور به‌صورت صید و پرورشی تولید می‌شود که این میزان در مقایسه با سال ۵۷، رشد ۴۰برابری داشته است.

نبی‌الله خون‌میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات درباره وضعیت تولید و پرورش ماهی در قفس در کشور گفته است: براساس برنامه چشم‌انداز باید ظرفیت تولید و پرورش ماهی در قفس کشور به ۲۰۰ هزار تن در سال برسد اما هنوز از این برنامه‌ریزی نیز فاصله داریم.

1398022817330536217449764 - منشور اقتصاد در گام دوم»| سواحل دریایی ایران فرصت طلایی برای پرورش ۱میلیون تن ماهی در قفس 1398022817322947117449754 - منشور اقتصاد در گام دوم»| سواحل دریایی ایران فرصت طلایی برای پرورش ۱میلیون تن ماهی در قفس

 

بنابراین گزارش، پرورش ماهی در قفس یکی از روش‌های متداول پرورش ماهی در دنیا است که مزایای مخصوص به خود را دارد. پرورش ماهی با هدف تولید اقتصادی تحت چهار سامانه انجام می‌شود که شامل پرورش در استخرهای روباز خاکی و پرورش در استخرهای سرپوشیده گلخانه‌ای، در تانک و یا در قفس است. مزایا و معایب پرورش ماهی در قفس در ذیل مطلب آمده است.

مزایای پرورش ماهی در قفس

۱ ــ هزینه پایین نسبت به پرورش ماهی در استخرهای خاکی یا سیستم‌های مداربسته

۲ ــ مدیریت آسانتر و کم‌هزینه‌تر

۳ ــ سهولت در مشاهده و بررسی میزان تغذیه ماهی و سلامت آنها

۴ ــ سهولت و اقتصادی بودن درمان علیه انگل‌ها و بیماری‌ها

۵ ــ در مقایسه با استخرهای خاکی و سیستم‌های مداربسته به سرمایه گذاری کمتری نیاز دارد.

۶ ــ به‌هنگام نصب قفس در استخر پرورشی می‌توان از استخر برای پرورش گونه‌های دیگر آبزی استفاده نمود (دو یا چند منظوره استفاده کردن از استخر).

معایب پرورش ماهی در قفس

۱ ــ ماهی‌های موجود در قفس در مقابل مشکلات مربوط به کیفیت آب مانند شکوفایی جلبکی و پایین آمدن اکسیژن محلول آب، انواع آلودگی‌ها و… آسیب‌پذیر می‌باشند.

۲ ــ میزان رشد ماهی‌های موجود در قفس کاملاً وابسته به دمای آب می‌باشد.

۳ ــ به‌علت پایین آمدن مقاومت بدن ماهی‌های موجود در قفس خطر بروز بیماری بالا می‌باشد.

۴ ــ خطر آسیب رساندن به قفس و یا سرقت ماهی‌های موجود در قفس توسط افراد متخلف وجود دارد.

۵ ــ غذای مصرفی کاملاً دستی بوده و بایستی از نظر مواد مورد نیاز مانند پروتئین، کربوهیدرات، چربی و ویتامین‌ها غنی شده باشد و به‌صورت تازه مورد مصرف قرار گیرد که باعث بالا رفتن هزینه تولید می‌شود.

 

بنابراین گزارش، فهرست طولانی فرصت‌های مادی کشور در بیانیه گام دوم انقلاب به‌شرح زیر است.

«به‌جز اینها، فرصتهای مادّی کشور نیز فهرستی طولانی را تشکیل می‌دهد که مدیران کارآمد و پُرانگیزه و خردمند می‌توانند با فعّال کردن و بهره‌گیری از آن، درآمدهای ملّی را با جهشی نمایان افزایش داده و کشور را ثروتمند و بی‌نیاز و به‌معنی واقعی دارای اعتمادبه‌نفس  کنند و مشکلات کنونی را برطرف نمایند.

ایران با دارا بودن یک درصد جمعیّت جهان، دارای ۷ درصد ذخایر معدنی جهان است: منابع عظیم زیرزمینی، موقعیت استثنائی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملّی، بازار بزرگ منطقه‌ای با داشتن ۱۵ همسایه با ۶۰۰ میلیون جمعیّت، سواحل دریایی طولانی، حاصلخیزی زمین با محصولات متنوّع کشاورزی و باغی، اقتصاد بزرگ و متنوّع، بخشهایی از ظرفیّتهای کشور است؛ بسیاری از ظرفیّتها دست‌نخورده مانده است.

گفته شده‌ است که ایران از نظر ظرفیّتهای استفاده‌نشده‌ی طبیعی و انسانی در رتبه‌ی اوّل جهان است. بی‌شک شما جوانان مؤمن و پُرتلاش خواهید توانست این عیب بزرگ را برطرف کنید. دهه‌ی دوم چشم‌انداز، باید زمان تمرکز بر بهره‌برداری از دستاوردهای گذشته و نیز ظرفیّتهای استفاده‌نشده باشد و پیشرفت کشور از جمله در بخش تولید و اقتصاد ملّی ارتقاء یابد».

منبع:خبرگزاری تسنیم

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .