1211313 300x226 - تغییر در جهت و میزان تولید کشاورزی دستاورد قابل درک انقلاب اسلامی
دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در عرصه های مختلف؛
تغییر در جهت و میزان تولید کشاورزی دستاورد قابل درک انقلاب اسلامی
یکی از محورهای کلیدی از شاخص کلی دستاوردهای داخلی انقلاب توسعه ی کمی و کیفی حوزه ی اقتصاد کشاورزی اعم از رشد تولید و صادرات بخش های مختلف زراعی، باغی، مرتع‌داری و...است

 به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛  هرچه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی فاصله گرفته می شود، اهمیت پرداختن به موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی و اهمیت موفقیت های به دست آمده دستاوردها و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی بیش‌تر می‌شود. یکی از اهداف راهبردی دشمنان زیر سوال بردن و یا کم ارزش جلوه دادن دادن دستاوردهای انقلاب و ناکارآمد نشان دادن نظام دینی است. دشمنان تلاش می‌کنند تا از طریق قدرت رسانه‌ای خود، جلوی درک واقعیات انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی از سوی جوانان ایرانی را گرفته و با نوع واقعیت‌ پنداری برای آنان، در پشتوانه‌های مردمی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی خلل وارد سازند.

این در حالی است که در چهارچوب یک تحلیل مقایسه ای منطقی با نگاه به وضعیت گذشته و حال کشور، به راحتی می‌توان معجزه‌ی انقلاب اسلامی در شکوفایی و سازندگی کشور را مشاهده کرد. لذااگر بخواهیم در مورد دستاوردهای یک نظام سیاسی قضاوت بکنیم، باید دقت کنیم که آن نظام در چه شرایطی و در مقایسه با وضعیت قبل از خود، به کدام اهداف خود جامه عمل پوشانده است.

یکی از محورهای کلیدی از شاخص کلی دستاوردهای داخلی انقلاب توسعه ی کمی و کیفی حوزه ی اقتصاد کشاورزی اعم از رشد تولید و صادرات بخش های مختلف زراعی، باغی، مرتع‌داری، جنگل‌کاری، دامداری و دامپروری، زنبورداری، پرورش طیور و آبزیان و سایر جانداران موردنیاز صنعت کشاورزی و ایجاد تنوع در محصولات این بخش است که به شکل واقعیت قابل درک توانسته در تولید اشتغال و ثروت ملی نقش مهمی ایجاد کند

به عقیده ی اغلب کارشناسان اقتصادی بخش کشاورزی در رژیم قبل به علت تمرکز بیش از حد بر بخش صنعت و اتخاذ سیاست های غلط به طور کامل فراموش شده بود و سیاست های اصلاحی نظیر اصلاحات ارضی( که در اصل به منظور جلوگیری از نفوذ کمونیسم و کاهش قدرت مالکان بود و طراحی و اجرای آن کاملاً از سوی کارشناسان آمریکایی و اسرائیلی – که با شرایط ایران آشنایی نداشتند – دیکته شده بود (۱)) منجر به نابودی کشاورزی ایران، فقر گسترده روستائیان، افزایش مهاجرت و وابستگی کشور به مواد غذایی وارداتی شد. اریک هوگلند کارشناس انگلیسی در ارزیابی نتایج اصلاحات ارضی ایران اینگونه بیان می کند: « موفقیت عملی از لحاظ منافع مثبت واقعی برای دهقانان مشمول قانون عملاً صفر بود. اصلاحات ارضی ایران عملاً یک برنامه ی محافظه کارانه بود که مزایای مثبت محدود داشت… در ۱۹۷۱(۱۳۵۰)اکثر روستائیان از نظر موقعیت اقتصادی بهتر از سال ها قبل ازاجرای برنامه نبودند»

هجوم گسترده ی دهقانان به شهرها باعث شد که ۳۰ درصد از شاغلین بخش کشاورزی در طی سالهای ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۴ کم شود و سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی، طی سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۶، از ۵۰ درصد به ۹ درصد کاهش یابد(۱)

به این ترتیب تولیدات محصولات کشاورزی به شدت کاهش یافت و حکومت برای تامین مایحتاج اساسی مردم تن به افزایش حجم واردات مواد غذایی داد. به طوری که امارها حاکی ست واردات فرآورده های کشاورزی در سال ۱۳۴۲، حدود ۱۰۰ میلیون دلار بود، در سال ۱۳۵۶ این میزان به ۲٫۶ میلیارد دلار رسید(۱)

گفتمان استقلال محور و ضد وابستگی انقلاب اسلامی به همراه نقطه نظرات امام(ره) در رابطه با مسائل کشاورزی(به عنوان مثال، در سخنرانی ۱۳ / ۹ / ۶۱ فرمودند: «مسألۀ کشاورزی در کشور ما، در رأس امور است»)(۵)، در انتقاد از سیاست های غلط این حوزه ی رژیم گذشته، از همان اغازین سالهای انقلاب سیاست های کشاورزی را در راس همه ی برنامه های توسعه ی اقتصادی قرار داد. لزوم اهمیت و توجه ویژه به سهم کشاورزی در اقتصاد ایران و امور کشاورزان، اهدافی از جمله رشد و توسعه پایدار اقتصادی با محوریت بخش کشاورزی و توسعه عمران روستایی, تربیت نیروی انسانی, استفاده بهینه از منابع طبیعی، ضرورت خودکفایی و توجه به صادرات از جمله محورهای سیاست و برنامه ریزی های دولت ها طی ۴ دهه بعد از انقلاب بوده است.

 بیش از ۵۱ میلیون هکتار از مساحت کشور از اراضی خوب و با استعداد برای تولید محصولات کشاورزی است(۲)این موضوع شرایط مناسبی را برای تحقق اهداف اقتصاد کشاورزی درخودکفایی تولید کالاهای اساسی و رفع وابستگی به واردات، با اقداماتی اساسی فراهم کرده است.

افزایش سطح محصولات زراعی به بیش از یازده میلیون هکتار، افزایش تولید انواع محصولات زراعی به ۸۳ میلیون تن،(۳)افزایش میزان تولید گندم و تکرار خودکفایی طی سالهای اخیر، حجم بالای تجارت محصولات کشاورزی و غذایی( صادرات کل محصولات کشاورزی و غذایی در سال گذشته حدود ۶ میلیون و ۱۳۰ هزار تن به ارزش  ۵ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار بوده است(۴)) گسترش تنوع محصولات و گره زدن آن با دستاوردهای علمی و فناوری متخصصان داخلی، کاهش وابستگی و واردات محصولات اساسی و استراتژیک، افزایش سهم فعالیت های کشاورزی در تولید ناخالص داخلی و…. تنها بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه رشد و توسعه ی اقتصاد کشاورزی کشور طی این ۴ دهه است.

 

منابع:

۱-https://www.mashreghnews.ir/news/195288

۲-http://www.aftabir.com/articles/view/

۳-http://dpe.maj.ir/Dorsapax/userfiles/Sub65/zeraei95-94.pdf

۴-https://www.tasnimnews.com/fa/news/

۵-http://www.imam-khomeini.ir/fa/n127705

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .