13970605001251 Test PhotoN 300x151 - عدم تأثیرخروج آمریکا از سوریه
سعدالله زارعی
عدم تأثیرخروج آمریکا از سوریه
تحلیلگر مسائل بین‌الملل می‌گوید خروج نظامیان آمریکایی تأثیری بر معادله سیاسی سوریه ندارد، چراکه واشنگتن همین حالا هم نقشی در این فرآیند ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ دولت آمریکا روز چهارشنبه رسما اعلام کرد که قصد دارد ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده تمام نیروهای نظامی خود را از سوریه خارج کند.

«سعدالله زارعی» تحلیلگر مسائل بین‌الملل در مورد این تصمیم نوشت:

آمریکایی‌ها در سوریه حدود ۳۰۰۰ نیروی نظامی دارند که به قاعده ارتش آمریکا می‌شود ۱۰۰۰ نیروی رزمی و ۲۰۰۰ نیروی پشتیبان. از نظر حجمی، آمریکا در مقایسه با دیگران کمترین نیروی نظامی را در سوریه دارد که همه در منطقه شرق سوریه و در حدود هشت مقر اسکان یافته اند بیشترین نیرویشان هم در شمال رقه قرار دارند.

آمریکا در سوریه زیر پای محکمی ندارد به این معنا که متحد بومی قابلی ندارد. این نیروها همزمان از سوی چندین گروه تهدید می‌شوند و عزم ارتش سوریه برای پاکسازی ادلب، شرایط استقراری آنان را دشوارتر هم می‌کند، از این رو به نفعشان است که محیط پر تهدید سوریه را آبرومندانه ترک کنند. ترک سوریه از سوی نظامیان آمریکایی تاثیری بر معادله نظامی در این کشور ندارد، کما اینکه به دلیل عدم حضور آمریکا در فرایند سیاسی سوریه، این خروج تاثیری در معادله سیاسی سوریه هم ندارد. فقط کار ترکیه را سخت‌تر می‌کند چرا که با خروج آمریکا، ترکیه تنها کشوری می‌شود که حضور نظامی‌اش غیرقانونی تلقی می‌شود. این حضور نیز از سوی نیروهای مختلف مستقر در سوریه تحمل نخواهد شد و لذا می‌توان گفت طی ماه‌های آینده نظامیان ترکیه نیز از سوریه خواهند رفت.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .