13970801000957 Test PhotoN 300x151 - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود
می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود
گروه جهادی راسخون برگی جدید در خدمت جهادی رو کرده. اینکه در راه خدمت جهادی شاید بد نباشد از این شاخه به آن شاخه نپرید و در منطقه محروم آنقدر ماند تا مشکلات حل شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ، نعیمه جاویدی: دو سال قبل به این نتیجه رسیدند که برپایی صرفاً چند روزه اردوی جهادی شاید برای رفع بعضی مشکلات عمرانی یک منطقه محروم مناسب باشد اما آنچنان که مطلوب است، محرومیت‌زدایی نمی‌کند. «پوریا اشتری»، مسئول گروه جهادی راسخون جوانی خوش فکر است که دوست دارد به اندازه همت گروهشان مردم را برای کار جهادی بسیج کند، او می‌گوید: «در مناطق محروم و دورافتاده پاسخگوی مستقیم بسیاری از کم و کاستی‌ها باید مسئولان باشند. نیازهای عمرانی، فرهنگی و درمانی این مناطق گاه چنان جدی وعمیق هستند که بودجه کم یک گروه جهادی آنچنان که باید، نمی‌تواند تمام این مشکلات را رفع کند. با این حال اما به نظرمان گروه‌های جهادی توان ویژه‌ای در زمینه انجام کارهای فرهنگی دارند. برنامه‌ریزی فرهنگی برای خدمت‌رسانیِ بیشتر و بهتر به مناطق محروم، لازم و ملزوم کار جهادی است. این هم ممکن نمی‌شود مگر زمانی که مردم به کمک ما بیایند. این تصویر و تصور که کار جهادی فقط مخصوص و منحصر به بسیج و بسیجی است، درست نیست. هدف اصلی ما این بود که کار را به مردم بسپاریم.»

13970801000974 Test PhotoL - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود

کار جهادی با مشارکت مردمی

این گروه جوان برای جذب نیروهای مردمی کارهای جالبی هم انجام داده است، اشتری می‌گوید: «از احترام به سلیقه‌های فکری مردم هم غافل نبودیم. اگر کسی علاقه داشت با ما همکاری کند لزوماً نباید به پایگاه بسیج مراجعه می‌کرد. گروه ما با ۲۲ عضو؛ ۱۲ خانم و ۱۰ آقا کار خودش را آغاز کرده بود. با همکاری این دوستان زمینه همکاری را از ۳ طریق برپایی غرفه‌های شهری، توزیع فرم اینترنتی به نشان الکترونیک گروه جهادی همچنین ثبت‌نام و اطلاع‌رسانی از طریق سامانه پیامکی برای علاقمندان فراهم کردیم. به این ترتیب علاقمندان به شرکت در اردوهای جهادی برای خدمت‌رسانی به مناطق محروم ثبت‌نام شدند. مهارت و توانایی‌هایشان را اعلام کردند و اینکه دوست دارند در چه زمینه‌هایی فعالیت داشته باشند. حالا گروه ما متشکل از ۱۰۰ آقا و ۱۵۰ خانم است.»

13970801000964 Test PhotoL - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود

آنقدر می‌مانیم تا مشکلات حل شود

یکی از نکات جالب دیگری که «راسخونی»ها به آن توجه داشته‌اند این است که برای اینکه کار ریشه‌ای و ماندگار انجام شود باید حضور گروه جهادی در منطقه محروم مستمر باشد. مسئول این گروه می‌گوید: «ما حدود ۹ ماه است  که در یکی از مناطق آسیب‌دیده اهواز ساکن شده‌ایم تا مشکلات مردم را دقیق شناسایی، به صورت جدی پیگیری و رفع کنیم. همچنین به نیابتشان از مسئولان مطالبه‌گری کنیم.» تعبیر جالبی دارد برای مقایسه اقدامات گذرا و مقطعی با اقدامات مستمر و ماندگار: «دوست داریم مثل یک طبیب خوب زخم بیمار را درمان کنیم و مرهم بگذاریم نه اینکه فقط با یک چسب زخم، پانسمانی موقت روی زخم بگذاریم.»  محرومیت منطقه‌ای که انتخاب کرده‌اند را این طور توصیف می‌کند: «محروم‌اند آنقدر که حتی خود اهوازی‌ها هم کمتر آن را می‌شناسند.» فهرستی از مناطق محروم شهرش را به زبان می‌آورد: «ملاشیه، آل صافی و عین دو، مناطق محروم شناخته شده اهواز هستند کوی طاهر اما شناخته شده نیست در حاشیه اهواز قرار دارد ابتدای ماهشهر. محرومیت‌هایش یکی، دوتا نیست. در زمینه‌های عمرانی، خدمات شهری، فرهنگی-آموزشی و… روز اولی که پا گذاشتیم آنجا به خودمان قول دادیم انقدر اینجا می‌مانیم تا همه این مشکلات را رفع کنیم. انگار که اصلاً خودمان ساکن آنجا هستیم.»

13970801001009 Test PhotoL - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود

کوی طاهر چشم به‌راه کارآفرینان

جوان‌اند با چشمانی تیزبین و رصدگر. وقتشان در کوی طاهر به کسب اطلاع از معیشت مردم برای برنامه‌ریزی دقیق و کاربردی گذشته است. به استناد اطلاعات اعضای این گروه جهادی از ۶۰۰ خانوار این محله فقط ۱۰۰ خانوار زندگی معمولی‌تری دارند. الباقی زندگی سختی دارند. با درآمدی اندک یا بیکاری و فقر روزگارشان می‌گذرد. اشتری می‌گوید: «۲۰، ۳۰ پست آخر صفحه اینستاگرام ما نمایانگر اقداماتی است که در این مدت در کوی طاهر انجام داده‌ایم، شنیدن کی بود مانند دیدن؟! کافی است آن‌هایی که به فضای مجازی علاقه و دسترسی دارند، عکس‌ها را ببینند تا تصویرها برایشان دردهای کوی طاهر را حکایت کند. اینجا چرخ کار، خوب نمی‌چرخد. مردان خانواده‌های کوی طاهر یا بیکارند یا در پمپ بنزین‌های اطراف کارگر. یا دستفروش‌اند و کنار خیابان یخمک، تخمه و تنقلاتی که ارزان باشد و وسعشان برای تهیه آن برسد، می‌فروشند. ۲، ۳ نفر اوضاعی بهتر دارند. مثلاً یکی کارمند اورژانس است و دیگری کارمند. این اطلاعات را ثبت کردیم تا در برنامه‌ریزی‌های بعدی به آن توجه داشته باشیم. کوی طاهر به شدت به کارآفرینی و حضور کارآفرینان برای اشتغالزایی نیاز دارد. درآمد خانوار که بهتر باشد بسیاری از مشکلات به خودی خود رفع می‌شود.»

13970801001010 Test PhotoL - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود

جنگ‌زدگان اینجا مستقر شدند

شاید مشکلات کوی طاهر را بتوان در ۳ برهه مختلف بررسی کرد. مشکلاتی که بی‌آنکه حل شوند از زمانی به زمان دیگر جابه‌جا شده‌اند. مسئول گروه جهادی راسخون می‌گوید: «این محدوده در دوره پهلوی دوم، محله‌ای برای بزهکاری بود و بسیار بدنام. بعد از انقلاب یکی از نهادها برای ساماندهی این محدوده را در اختیار گرفت. با آغاز جنگ تحمیلی، مهاجران و جنگ‌زدگان «سوسنگرد» و «شادگان» در این منطقه مستقر شدند. زمین‌های این محدوده سند ندارد و بدون سند معامله می‌شود. مدتی است این زمین‌ها در اختیار کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار گرفته اما برای اعطای اسناد یا مشخص‌کردن وضع مالکیت ساکنان باید مجوز صادر شود. کوی طاهر به تعبیر من قطعه‌ای گمشده است. جزو محدوده شهرداری منطقه ۸ اهواز به حساب می‌آید اما بنابه شرایط مالکیت املاک که گفتم، خدمات‌رسانی به آن شرایط متفاوت‌تری دارد.»

13970801000969 Test PhotoL - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود

از رنگ‌آمیزی دیوار مدرسه تا رسیدگی به چمن مصنوعی پارک محله

از چراغ همتی که در روستا با کار جهادی‌شان روشن کرده‌اند، می‌گوید: «با همکاری شهرداری برخی خدمات شهری انجام شد. همچنین کمی تجهیزات دریافت کردیم تا بتوانیم حال وهوای این محله بهتر کنیم با این حال کارهای زیرساختی خدمات شهری مانند آسفالت، تجهیزات برق، زیرساخت‌های خدمات شهری برعهده نهادهاست. با این حال از هر کاری که از ما بربیاید، کوتاهی نمی‌کنیم، مانند کارهایی که انجام دادیم از رنگ‌آمیزی یک دیوار گرفته تا رسیدگی به زمین چمن مصنوعی پارک محله، تعامل با سازمان نوسازی مدارس برای نونوار کردن حیاط مدرسه آن محله، سه فاز کردن برق تک فاز مدرسه، رسیدگی به ۷، ۸ کلاس درس آن. اهواز تا آبان ماه گرم است و باید کولر روشن باشد. وقتی کولر نداشته باشند یا زیرساخت برق برای روشن بودن کولر فراهم نباشد دانش آموز خیس عرق می‌شود و تنش عرق‌سوز.»

نسخه‌ها رایگان پیچیده می‌شود

بارها با هماهنگی آن‌ها، برنامه ویزیت رایگان ماهانه و هفتگی توسط پزشکان جهادی متخصص قلب و عروق، دیابت، دندانپزشک، داخلی و زنان انجام شده است، اشتری می‌گوید: «مردمِ کوی طاهر به دلیل فضای نامناسب پیرامونی محل سکونت و سبک زندگی‌ای که دارند، متاسفانه نیازهای بسیاری در حوزه بهداشت و درمان دارند. بارها بیمارانی را دیده‌ایم که یا پول مراجعه به پزشک ندارند یا قبلاً ویزیت شده‌اند اما هنوز نتوانسته‌اند داروهایشان را تهیه و مصرف کنند. با تعاملی که با برخی نهادهای مرتبط داشتیم سعی کردیم خدمات پزشکی ما شامل هر دو باشد هم ویزیت رایگان هم نسخه رایگان تا نسخه‌ای در دست بیمار نیازمند نماند.»

13970801000966 Test PhotoL - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود

خانه‌اش آباد شد

خانه قدیمی و فرسوده پیرزنی که دیوارهایش از جوی فاضلاب نزدیک خانه نم کشیده بودند را نونوار کرده‌اند و  مسئول گروه راسخون شادمان از این موضوع می‌گوید: «پیرزن بینوا درد پیری خودش که هیچ! ۲ فرزند معلول هم داشت. دیوارهای خانه به قدری متعفن  و نمور بودند که اعضای گروه جهادی وقتی برای شناسایی خانه‌های محروم مراجعه کرده بودند بیشتر از چند دقیقه دوام نیاوردند. نفسشان سنگین شده بود. آن خانه را برای مرمت و بازسازی در اولویت کار قرار دادیم. بچه‌ها با میل و رغبت کار می‌کردند تا شرایط خانه برای آن مادر و فرزندانش بهتر شود.» خانهِ آباد شده پیرزن و معلول‌هایش قوت قلب گروه جهادی راسخون برای رسیدگی به وضعیت خانه‌های دیگر شده است. خانه‌ای که از این به بعد مشام پیرزن به بوی خوش چایی که تازه دم کرده یا غذای ساده‌ای که روی اجاق بار گذاشته عادت و بوی تعفن را فراموش می‌کند.

13970801000960 Test PhotoL - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود

سقفی برای شادی یک خانواده

اشتری درباره رسیدگی به وضعیت خانه‌های فرسوده کوی طاهر می‌گوید: «تیم شناسایی ما ۳۵ خانه محروم را در محله شناسایی کرد. از شهرداری خواستیم به کمک ما بیاید و مصالح لازم را تأمین کند. البته ظاهراً رسیدگی به این تعداد مقدور نبود و ناچار از این میان چند خانه که شرایط بدتری داشتند را در اولویت قرار دادیم. برای مثال خانه‌ای که سقف ندارد. سقف خانه قبلاً ریخته، تحمل گرمای اهواز در خانه بدون سقف واقعاً ساده نیست. اگر باران ببارد هم که مستقیم می‌رود توی خانه. این صحنه‌ها قطعاً دردناک است اما گروه جهادی ما یادگرفته به روی دیگر ماجرا فکر کند. به کاری که از عهده ما بر می‌آید تا آن مشکل را رفع کنیم. به این فکر می‌کنیم وقتی با پیگیری و اقدامات ما خانه نونوار شود و ساکنان خانه دوباره اثاثیه‌شان را بچینند بعد برای رفع خستگی روی زمین دراز بکشند و به سقف بالای سرشان نگاه کنند و لبخند بزنند، حال ما هم خوب می‌شود.» لبخند می زند و می‌گوید که اگر شنیده‌اید که فقرا دل بزرگ‌تری برای بخشیدن دارند ما این افتخار را داشته‌ایم که شنیده‌ها را از نزدیک حس کنیم. مالک همین خانه‌ای که سقف ندارد از اهالی کوی طاهر برای درست کردن سقف خانه خودش پول قرض نکرده اما بابت خرید کولر برای مسجد محله پول جمع کرده است تا گرمای امسال، مسجد محله هوای مطبوع‌تری برای عزاداری محرم و صفر داشته باشد. اینجا خون مردم با محبت اهل بیت(ع) گره خورده است.»

13970801000961 Test PhotoL - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود

عدو سبب خیر شد

مناطق محروم همیشه بهانه سوءاستفاده فرصت‌جویان بوده و هست. بررسی نسخه‌های مشابه به ویژه در مناطق مرزی کشورهای خاورمیانه نشان داده که دشمن از پرداختن به محرومیت چنین نواحی فقط یک محصول درو می‌کند؛ منفعت و سود خودش. بی آنکه قدمی برای بهبود شرایط آن منطقه بردارد. با این حال مناطق محروم دور از آفت گروهک‌های منافقین، جدایی‌طلب و الحادی و فرقه‌های ضالّه نیستند. اشتری مسئول گروه جهادی راسخون می‌گوید: «در برخی مناطق محروم اهواز گروهک‌های وهابی برای جدا کردن جوانان از دین و اهل بیت(ع) تلاش می‌کنند. در کوی طاهر اما این گروهک‌ها فعالیت نمی‌کنند چون ارادت پیر و جوان به خاندان عصمت و طهارت (ع) راه نفوذ را بر آنان بسته است. با توجه به مشکلات مختلفی که مردم در کوی طاهر به آن دچارند و به نظر می‌رسد نهادها برای رفع این مشکلات آنچنان که باید عمل نکرده‌اند، گروهک جدایی‌طلب «الاحواز» شیطنت‌هاو تبلیغاتی دارد. دشمن همیشه دست روی زخم‌ها می‌گذارد.  برای مثال روی تیرهای برق محله کوی طاهر لوگوی خود را با اسپری حک می‌کنند. سعی‌شان بر این است که نیست‌ها و کاست‌ها را مدام به مردم یادآوری و آن‌ها را دلسرد کنند. البته مردم کوی طاهر هوشیارند با این حال همین اقدامات این گروهک‌ها ما را به ماندن و خدمت بیشتر در این محدوده مصمم‌تر می‌کند. ارتباط مردم هم هر روز با ما بهتر می‌شود شکرخدا. با این حال این نکته‌ای است که مسئولان باید نسبت به آن حساس باشند.» این گروه جهادی شعارهای جالبی دارند که ظرفیت خوبی برای ضرب المثل شدن دارد مانند این جمله که: «اگر قرار است کسی را توانمندسازی کنی باید توانمندی را از خودت شروع کنی.» این جمله ای است که در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی جهادی مدام به داوطلبان و علاقمندان به کار جهادی آموزش داده می‌شود. اشتری می‌گوید: «دوره‌های آموزشی ما نام‌ها و عناوین مختلفی دارد. برای مثال «طریق الحسین(ع)» و … اعضای گروه باید یکی، ۲روز در محله باشند تا با بافت و فرهنگ مردم آشنا شوند. همچنین یا باید متخصص باشند یا اگر علاقمند هستند، آموزش‌های لازم را ببینند. این موضوع برای انجام کارهای عمرانی و فرهنگی خیلی مهم است. باید کار ماندگار و مؤثر باشد نه گذرا یا خدای نکرده کم کیفیت. این به اخلاق و مرام جهادی نزدیک‌تر است.»
 

13970801000968 Test PhotoL - می‌مانیم تا «طاهرآباد» شود

قبل و بعد کوی طاهر

از بررسی‌های آموزشی و فرهنگی این محدوده می‌گوید: «کوی طاهر فقط یک مدرسه ابتدایی به نام شهید«دهبان» دارد. دخترها تا کلاس ششم درس می‌خوانند. خانواده‌ها معمولاً ضرروتی به ادامه تحصیل دخترها نمی‌بینند. این موضوع جای کار دارد. مدرسه کمترین امکانات آموزشی مانند لوازم کمک آموزشی مانند کیف علوم یا حتی برگه A4 ندارد. وقتی مشکلات برق و آسفالت مدرسه را رفع کردیم و محوطه آن را کمی نونوارتر باید بودید و ذوق را در چشمان دانش‌آموزان مدرسه می‌دیدید.» از حجب و حیای مردمی می‌گوید که با شرم و خجالت خواسته‌هایشان را از مسئولان مطالبه می‌کنند: «مردم این محله چنان محجوب هستند که وقتی نماینده مجلس برای بازدید از کوی طاهر آمده بود نمی‌توانستند خواسته‌های خود را مطرح کنند؛ خجالت می‌کشیدند. ما نیروهای جهادی مستقر در محله، زبان آن‌ها شدیم. مشکلات را با مسئولان در میان گذاشتیم و خواسته‌هایشان را مطالبه کردیم. اهالی کلی خوشحال شدند ما اما بیشتر، چون مطمئن هستیم این رفتارها حکم آموزش غیرمستقیم دارد. گام بعدی این است که انشاءالله خودشان به حقوقشان واقف و پیگیر مطالباتشان می‌شوند. افزایش اعتماد بنفس، فرهنگسازی سبک زندگی اسلامی، افزایش مهارت‌های زندگی مواردی است که شانه به شانه فعالیت‌های جهادی انجام می‌دهیم.» این روزها عکس‌هایی در فضای مجازی معروف به عکس‌های «تطبیقی» است یکی از این موارد عکس‌های مقایسه‌ای قبل و بعد است. اعضای گروه جهادی راسخون دوست دارند به زودی یکی از همین عکس‌ها را از کوی طاهر در فضای مجازی و صفحه اینستاگرامشان بارگذاری کنند. کوی طاهر قبل و بعد از خدمت‌های جهادی راسخون.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .