شعر و ادب متعهد و هویتمند دستاورد ارزشی انقلاب اسلامی
 دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در عرصه های مختلف؛
شعر و ادب متعهد و هویتمند دستاورد ارزشی انقلاب اسلامی
 گفتمان انقلاب اسلامی که وجه فرهنگی و فکری آن بیش از وجوه دیگر برجسته و ممتاز بود  شعر و ادب پارسی را با هویت و متعهد کرد.

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان : بررسی نظریه پردازان بزرگی همچون ادوارد ساپیر و بنجامین ورف از زبان شناسان برجسته نشان داد تاثیر زبان و فرهنگ بر همدیگر رابطه ای دو سویه است هم زبان بر روی اندیشه و هنجارهای رفتاری فرهنگ و جامعه اثر می گذارد و هم فرهنگ بر ویژگی های زبانی تاثیر گذار است. زبان شعری یکی از عناصر هنری هویت ملی هر جامعه است که با ساختاری موزون، مفاهیم سمبلیک و نمادین، نوشته های ظریف و زیبا قادر است ارزش های اخلاقی،انسانی فرهنگی و دینی را در جهت اعتلای روح انسان و ارشاد به سعادت اجتماعی و اخلاقی جامعه بکار گیرد.

زبان و ادب پارسی بویژه در حوزه ی شعر و متون ادبی شناسنامه ی ملت و فرهنگ غنی ایرانی بوده است که با ردیابی سیر تحول پدیده های اجتماعی ، کندوکاو انسان اجتماع، زندگی ، فرهنگ و سیاست در طول تاریخ آینه ی تمام نمای رویدادها، ایین ها،رفتارها، تلاش ها، اندیشه ها و ارزش ها ی حاکم بر جامعه بوده است.

شعر و ادبیات پارسی تا قبل از ظهور جنبش هاهی تجددطلبانه گسترش روابط تجاری و فرهنگی ایران با غرب، دگرگونی های اجتماعی داخلی و سیاسی پیرامون عبارت بود از بازتاب موضوعات کلی و ذهنی، کلیشه ای معین و محدود که نمایش دهنده ی زندگی واقعی نبود(۱)

در پی آشنایی ایرانیان با شیوه های تفکر و نظم اجتماعی اروپایی و شیوه ی زندگی غربی تحولات سیاسی و اجتماعی داخلی در دوران مشروطیت؛ در این دوره، شعر فارسی در قلمرو محتوا و اهداف شعری از دربار رست و گام به کوچه و بازار نهاد و مشحون از خون و فریاد و گرمی زندگی و آرمان ها شد(۲)آشنایی ایرانیان با کلمه ی آزادی، وطن، قانون و… تلاش و تکاپوی ملت ایران برای نیل به یک حکومت قانون و بریدن از حکومت استبداد، در اشعار و نوشته های ادبی شاعران بازتاب داده شد بنابراین به نوعی می توان گفت پیشگامان تحول شعر در قالب و محتوا همان مبارزان سیاسی بودند.

شعر فارسی بعد از کودتای ۱۹۹۹ و روی کار آمدن رضاخان  تا قبل از نخست وزیری مصدق و بعد از کودتای ۲۸ مرداد و بازگشت محمدرضا شاه پهلوی عمیقا متاثر از زمینه ها،تحولات اجتماعی و سیاسی و دگرگونی های فرهنگی و حتی معیشتی است شعر این دوره سرشار از یاس و سرخوردگی خفقان و وحشت و بن بست است شاعران اشعارشان در این دوره متاثر از اندیشه ها و آموزش های غرب شد سال‌های سی، سال‌های شکست، سرگردانی، سرکشی، هرزه درائی، هرزگی، سکس، اعتیاد، نومیدی و …(۱).سالهای خفقان و سانسور شدید که شاعر انقلابی را سرکوب و منفعل می کرد این عمده ویژگی شعرهای شاعران غیر متعهد به رژیم بود.

 همچنین در نتیجه ی نفوذ تفکرات غربی مانند سکولاریسم که در فکر و عمل  آثار و زبان برخی از نویسندگان ادبی رسوخ یافته بود. اشعاری سراییده می شد که با دین و اعتقادات دینی جامعه ی مسلمان ایرانی سر ناسازگاری داشت در حقیقت نوعی خودباختگی و سرگردانی در این ادبا و فقر محتوا و بی هویتی فرهنگی در اشعارشان حاکم بود شعر فارسی از نیمه دوم دهه چهل تا پنجاه روح تازه ای پیدا کرد. بسیاری از افکار کهنه وقدیمی والفاظ تکراری جای خود را به الفاظی تازه بخشید که محور آن توجه به مسائل اجتماعی و بیان دردها در بحبوحه فشار و خفقان و یاس حاکم برجامعه بود(۳).

گفتمان انقلاب اسلامی که وجه فرهنگی و فکری آن بیش از وجوه دیگر برجسته و ممتاز بود  شعر و ادب پارسی را با هویت و متعهد کرد. متعهد کرد که این هنر والا صرفا بیان احساسات درونی شاعر نیست شعر از آنجا که از ضمیر و فطرت آدمی سرچشمه میگیرد مسئولیت دارد که روح و جان انسان را منقلب کند و آن را تعالی ببخشد شعر را در خدمت ارزشهای والای انسانی دینی و معرفتی قرار دهد به تعبیر رهبر معظم انقلاب در خدمت عدالت، در خدمت انسانیّت، در خدمت دین، در خدمت وحدت، در خدمت رفعت ملّی، در خدمت پیشرفت همه‌جانبه‌ی کشور، در خدمت انسان‌سازیِ به معنای واقعی کلمه در کشور قرار دهد(۴)

انقلاب اسلامی زمینه ساز رشد و الهام بخش و معرفی کننده ظهور شاعرانی برجسته( نظیر طاهره صفارزاده،سیدعلی موسوی گرمارودی،علی معلم دامغانی، سلمان هراتی، قیصر امین پور،حسن حسینی،مهرداد اوستا و..) انبوه آثار و اشعار با مضامین و محتوای غنی انسانی، معنوی، ارزشی و انقلابی نظیر ستایش شهادت و شهید،آزادگی معصومین، انتظار موعود مبارزه با رفاه زدگی و بی دردی و یاس اجتماعی و تبعیض، توجه به موضوعات حماسی و دفاع مقدس، ایستادگی در برابر ظلم، حق طلبی و مقاومت، مضامین اجتماعی و سیاسی و برقراری ارتباط بهتر و بیشتر با توده ی مردم و….در یک فضای باز اجتماعی و سیاسی بوده است.

منابع:

۱)http://moqarmat.blog.ir/1395/07/13

۲)https://www.cgie.org.ir/fa/news/9452

۳)http://www.aftabir.com/articles/view/art

۴)https://aftabgardanha.com/Content/ID/1707/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .