عوامل موثر بر افزایش امار تکان دهنده از کودکان سر‌راهی در استان البرز - واکاویی عوامل موثر بر افزایش امار تکان دهنده از کودکان سر‌راهی در استان البرز
تلخ ترین آسیب اجتماعی ؛
واکاویی عوامل موثر بر افزایش امار تکان دهنده از کودکان سر‌راهی در استان البرز
مسئله ی کودکان سر راهی، بی سرپرست با بد سرپرست از جمله آسیب های اجتماعی ناخوشایندی است که آمارهای آن در کلانشهرهای ما سیر صعودی و افزایشی دارد

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان: چند وقت پیش آماری تکان دهنده و تاسف برانگیز از پذیرش ۱۸۱ کودک سر راهی(بچه های سر راهی) استان البرزی در سازمان بهزیستی استان طی سال ۹۶ منتشر شد. مسئولان بهزیستی استان با اظهار نظر در این خصوص اعلام کرده بودند سال گذشته حدود ۱۸۱ طفل از این موارد توسط این سازمان پذیرش شده که بیشترین آنهااز شهرستان کرج و بیمارستان کمالی بوده است

داستان غم‌انگیز کودکان سر راهی یکی از تلخ ترین آسیب های اجتماعی  است که همه ی ما کما و بیش در مورد آن شنیده ایم زائیده ی تلخی از زندگی شهرنشینی بدون نقش و خواست بچه هایی بی گناه که از داشتن خانواده و حداقل های زندگی محروم شده و سرنوشتی نامعلوم با آسیب های جسمی و روحی که انتظارشان را می کشد.

مسئله ی کودکان سر راهی، بی سرپرست با بد سرپرست از جمله آسیب های اجتماعی ناخوشایندی است که آمارهای آن در کلانشهرهای ما سیر صعودی و افزایشی دارد. به راستی چرا باید در کلانشهر کرج این میزان از معضل مربوط به نوزادان رها شده تا این حد افزایش بیابد؟ چه علت یا عواملی در رشد امار تراژدی تلخ نوزادان و کودکان سر شهر کرج موثر بوده است؟

 

 

 

 

 

 

 

مهاجر‌پذیر بودن استان

آمار مربوط به الگوی جابه جایی۴۳۰۰۹۸۸ نفر جمعیت در داخل کشور طی سالهای ۹۵-۱۳۹۰ نشان می دهد استان البرز با رقم ۱۱۰،۲۶۴بعد‌از تهران مهاجر پذیر ترین استان کشور است(http://www.eghtesadonline.com) از طرف دیگر طی همین بازه ی زمانی بیش از ۸۵ هزار نفرازاستان تهران به البرز مهاجرت کرده است.عمده ی دلایل مهاجرت افراد به کرج را می توان در بیکاری، محرومیت، نزاع های اجتماعی در مبدا، نرخ پایین هزینه های زندگی در پایتخت و  امروز نیز تغییرات اقلیمی، خشکسالی و تهدیدات دیگر زیست محیطی به علل قدیمی اضافه شده است. که این امواج مهاجرت، ترکیب جمعیتی، مناسبات اجتماعی و معادلات فرهنگی و نظام هنجاری را در جامعه ی شهری البرز دچار دگرگونی کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

رشد شهر‌نشینی و افزایش جمعیت

مطابق آمار تعداد شهرهای ایران در سال ۱۳۶۵،چیزی حدود ۴۹۹ شهر بوده است که این تعداد در سال ۱۳۹۵ یعنی سه دهه بعد به حدود ۱۳۰۰ شهر رسیده است(http://www.asriran.com)در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور ما شهر نشین است این بدان معنی است که به تعداد روستاهای خالی از سکنه ی ما اضافه شده،شهرک ها و روستاهای حاشیه ای و اقماری به شهرهای بزرگ پیوسته اند همچنین به سبب نرخ رشد بالای جمعیت و مهاجرت لجام گسیخته کلانشهرها و مگالاپلیس های در حال گسترش هستند. لذا در همین شهرهای بزرگ( مشخصا کرج) که افراد همسایه ی دیوار به دیوار خودش را هم نمی شناسد مراودات و تعاملات اجتماعی روزمره با هم محله ای ها و افراد نزدیک به محیط زندگی شهروندان به حداقل ممکن می رسد، این وضعیت فرصتی را فراهم می سازد که افراد ضد هنجارهای اخلاقی و ارزشی که در نظام شهری سنتی و در زادگاه خود داشته اند به راحتی عمل کنند چرا که اصطلاحا کسی به کسی نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

فقر اقتصادی

این که اغلب جامعه شناسان و کارشناسان مسائل اجتماعی فقر را مادر آسیب های اجتماعی و علت العلل بروز انها اعم از هنجارشکنی ،قانون گریزی، خشونت، جرم و جنایت و بزهکاری میدانند گزافه نیست فقر در حقیقت زمینه ساز بروز این قبیل معضلات اجتماعی است نارسایی ها اقتصادی طی سالیان گذشته ناشی از افزایش نرخ بیکاریِ استان به ویژه در بافت های فرسوده، بافت های تاریخی، حاشیه نشین ها و سکونتگاههای غیر رسمی که به شهر کرج الحاق شده اند باعث کاهش نرخ رفاه و خدمات بهداشتی در این نواحی شده و خانواده ها نیز از عهده ی تامین هزینه های بهداشتی، درمانی و معیشتی بر نمی آیند، بنابراین برخی خانواده ها شانه از مسئولیت نگهداری کودکان و نوزادان خالی می کنند.   

 

 

 

 

 

 

 

فقر فرهنگی

در منابع دینی ما بی بهره بودن و کم بهره بردن از نعمت عقل، فقر فرهنگی است امام علی(ع) می فرمایند هیچ فقری مانند جهل و نادانی نیست،  لذا هرکسی که توانایی علمی و عقلی بهینه‌سازی شرایط محیطی خود را در بعد فردی و اجتماعی نداشته باشد، دچار فقر فرهنگی است(http://kayhan.ir/fa/news/109700) این بعد از فقر رابطه ی تنگاتنگی با فقر مالی دارد هر چقدر فقر اقتصادی رایج تر است فقر فرهنگی به مراتب عمیق تر است.

 متاسفانه آمار مربوط به انواع آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد، خشونت خانگی، جرم و بزهکاری و کودکان کار در شهر کرج بالاست نتایج تحقیقات نیز نشان داده پس زمینه های فرهنگی نقش مهمی در رشد این معضلات داشته است.

 در کلانشهرهایی شلوغ و در همی نظیر کرج با تنوع و تکثر و برخوردهای فرهنگی، الگوبرداری از فرهنگ غربی(تجملی و مصرفی)، فضای باز اجتماعی و فرهنگی را موجب شده این موضوع که همزمان با دور شدن از سنت های ارزشی و اسلامی اصیل ایرانی صورت می گیرد باعث افزایش سن ازدواج، طلاق،خیانت زوجین،بال رفتن افزایش شمار مبتلایان به اعتیاد مواد مخدر و مشروبات الکلی،ازدواج های سفید و گسترش بی بند و باری های اجتماعی در جوانان و خانواده ها شده است لهذا افراد گرفتار در این لایه‌های نظام ضد هنجاری به افزایش میزان آسیب های اجتماعی نوزادان سر راهی، خواسته یا ناخواسته دامن می زنند.      

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .