13960701000912 PhotoA - امتیاز ویژه دولت در بحران ارزی ...
امتیاز ویژه دولت در بحران ارزی …
اعتراف خاص دولت به بی‌دستاوردی برجام در حوزه درآمدهای نفتی و آمریکا علیه ایران به چه چیزهایی امیدوار است؟! از جمله مطالبی است که در روزنامه‌های امروز کشور اشارات جالبی درباره آنها وجود دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها و نقل آنها برای شماست:

***

13970121000938 PhotoL - امتیاز ویژه دولت در بحران ارزی ...

(روزنامه‌های اصولگرا)

بهترین گزارش عملکرد دولت بر تابلوی صرّافی‌ها

کیهان: حسین شمسیان در سرمقاله امروز کیهان نوشته است: امسال روز ملی انرژی هسته‌ای همزمان بود با روز رکورد شکنی قیمت دلار و التهابات شدید ارزی در کشور. شاید تماشای تصویر تابلوی صرافی‌ها، بهترین گزارش باشد از آنچه دادیم و آنچه به دست آوردیم و به قول رئیس‌جمهور محترم، از «هنر دیپلماسی»!

او همچنین در ادامه با اشاره به برجام می‌نویسد:

خوب است مردم عزیز بدانند که‌ در خرداد ۹۴ یعنی حدود دو ماه قبل از تصویب برجام، کنگره آمریکا قانون اینارا را به تصویب کرد تا اگر توافقی بین ایران و غرب منعقد شد، بازهم رئیس‌جمهور آمریکا اجازه داشته باشد هر۱۲۰ روز یک بار تصمیم بگیرد تحریم‌های تعلیق شده در توافق هسته‌ای با ایران را برای ۴ ماه دیگر تمدید کند و یا دوباره آنها را بازگرداند! معنی این حرف یعنی اعتبار برجام به امضا رئیس‌جمهور آمریکا بستگی دارد، آیا جز این است!؟ اکنون باید پرسید آیا چشم بستن به آن قانون در مذاکرات ،به این دلیل نبود که می‌خواستید به هر قیمتی شده،کاغذی به‌عنوان دستاورد(!) به کشور بیاورید و مردم را به خیابان بکشید تا با اسکناس هزار تومانی و یک دلاری برقصند!؟ و آیا وضع امروز،هزینه دادن مردم پای همان کاغذی نیست که هیچ چیز جز نکبت و خسران برای مردم ما به ارمغان نیاورد!؟[۱]

اعتراف خاص دولت به بیدستاوردی برجام در حوزه درآمدهای نفتی

رسالت: غلامرضا انبارلویی در سرمقاله شرق به یک شبهه مهم پاسخ داده است.

او می‌نویسد: دسترسی به پول نفت، افزایش صادرات نفت، وصول و ایصال ارز حاصل از فروش نفت، در تبلیغات دولت و حامیان آن از دستاوردهای برجام ذکر می شود. تا روی سرانجام بی‌حاصل برجام که از باب اتلاف بیت المال و نابودی بخشی از توان هسته‌ای کشور مانور داده و لاپوشانی گردد.

انبارلویی در ادامه یادداشت خود اما به یک مصوبه معنی‌دار در بودجه امسال دولت اشاره می‌کند و می گوید:

هیئت وزیران در جلسه ۲۰/۱۲/۱۳۹۶ به پیشنهاد شماره ۱۷۵۰۶۸۴ مورخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۶ سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد بند (ج) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور تصویب کرد:
به منظور جبران عدم حصول منابع حاصل از ارزش صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز موضوع بند (ب) تبصره (۱)
قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است مابه‌‌التفاوت مبالغ واریزی به ردیف های شماره (۲۱۰۱۰۱) و (۲۱۰۱۰۹) جدول شماره (۵) این قانون تا سقف یک میلیون و پنجاه هزار میلیارد (۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۵۰/۱) ریال را از محل منابع حساب ذخیره ارزی تامین و پس از تبدیل دلار آن به ریال به ردیف های فوق نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.
معنا و مفهوم مصوبه فوق در یک کلام عامه فهم این است درآمد پیش‌بینی شده حاصل از عواید فروش نفت که باید به حساب ردیف ۲۱۰۱۰۱ درآمد عمومی کشور واریز شود در سال ۹۶ کفاف مبالغ پیش‌بینی شده را نداده و دولت با قطع امید از وزارت نفت متوسل به بانک مرکزی شده و بانک را موظف کرده از حساب ذخیره ارزی این کسری را جبران کند.
این کسری چقدر است؟ مصوبه می گوید ۱۰۵ هزار میلیارد تومان !

او همچنین می‌نویسد:‌ مگر ما چندین برابر دولت قبل نفت نمی‌فروشیم، مگر ادعا نمی‌کنیم که به پول نفت دسترسی داریم و آن را از برکت امضای برجام می دانیم؟ پس چطور ۱۰۵ هزار میلیارد تومان از عواید نفت به حیطه وصول و ایصال در نیامده است؟[۲]

جای شکری که برای روحانی باقیست

جوان: حسن رشوند در یادداشت روز نشریه جوان با اشاره به التهابات نرخ ارز نوشته است: اینکه دولت سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و روند پرشتاب قیمت دلار از بهمن ماه تاکنون، تصمیم گرفت برای کنترل دلار متوسل به همان روشی شود که رئیس جمهور در تبلیغات انتخاباتی دوره اول و دوم به عنوان نکته منفی دولت گذشته آن را می‌دانست و مکرر در مقابل دوربین‌های خبری می‌گفتند مگر ارز را می‌توان دستوری بالا و پایین کشید، هم جای تأمل دارد و هم شکرش باقی است که دولت بالاخره متوجه شد در شرایطی که روال معمول در اجرای سیاستی کارایی لازم را نداشته باشد، لزوماً باید به ابزارهای غیرمعمول متوسل شد تا از اقدامات تخریب کننده‌ای که اقتصاد یک کشور را نشانه رفته است، جلوگیری کرد.

او همچنین می‌نویسد: امروز باید بیش از آنکه دولت دیگران را متهم کند، دولتمردان و مشاوران اقتصادی خود را بازخواست کند. شاید از این رهگذر بتواند به منشأ این گرانی‌ها و لجام گسیختگی‌های ارزی برسد که در آن صورت قطعاً خواهد توانست وضعیت ارزی کشور را به درستی مدیریت و کنترل نماید.[۳]

آمریکا علیه ایران به چه چیزهایی امیدوار است؟!

وطن امروز: سرمقاله این روزنامه را مهدی محمدی، کارشناس مسائل استراتژیک نوشته است.

او در ابتدای یادداشت خود می‌گوید:‌ اردیبهشت و خرداد، ۲ ماه مین‌گذاری شده در سال ۹۷ است. برجام، ارز، منطقه (با تمرکز بر سوریه) و تحریم، ۴ حوزه‌ای است که تلاش خواهد شد در آنها بحران ایجاد شود.

محمدی در ادامه تصریح کرده است:
۲ عامل هست که بسادگی می‌توان ادعا کرد طرف خارجی بشدت روی آن حساب کرده است؛ عامل اول ناکارآمدی، کارنابلدی و سردرگمی دولت در مدیریت بحران‌هاست. نگاه سیاسی به بحران‌ها و با ابزارهای دستوری و امنیتی درصدد حل آنها بودن و چسبیدن به یک سلسله راه‌حل‌های قدیمی، نپخته و مبتنی بر ایدئولوژی لیبرال، به همراه جدی نگرفتن هشدارها و خیرخواهی‌ها، دولت را بشدت در مقابل بحران‌سازی‌های دشمن بویژه در حوزه تحریم‌ها و اقتصاد آسیب‌پذیر کرده است. دولت آقای روحانی باید درک کند که اکنون نیاز به تجمیع همه ظرفیت‌های کشور برای مقابله با بحران‌ها دارد و این مسلما از طریق صحنه‌سازی و اتهام‌زنی حاصل نخواهد شد.

او به نکته دیگری هم اشاره کرده و می‌گوید: عامل دومی که آمریکایی‌ها روی آن حساب کرده‌اند، شبکه همکار غرب در ایران و مشخصا اصلاح‌طلبان رادیکالی هستند که اخیرا همه مرزها میان خود و نتانیاهو، بن‌سلمان و ترامپ را برداشته‌اند و همان حرف‌های آمریکا را عینا در داخل تکرار می‌کنند. آمریکا بشدت به این شبکه همکار نیاز دارد تا فشار خارجی را به مطالبه سازش و تسلیم در داخل ترجمه کند. بخشی از این شبکه در میان مرتبطان دولت و مشخصا افراد فعال در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و بخشی هم در بیرون دولت، سازمان پیدا کرده است. تجربه پرونده هسته‌ای هم بخوبی نشان می‌دهد فشارها از زمانی «اثر» کرد که یک جریان داخلی شروع به خلق همان دوقطبی‌هایی در داخل کرد که آمریکا می‌خواست.[۴]

***

(رسانه‌های اصلاح‌طلب)

انتقاد اصلاح‌طلبان از اصلاح‌طلبان!

شرق: سیدمصطفی هاشمی‌طبا، از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ در سرمقاله شرق، ماجرای تنش‌های روز سه‌شنبه گذشته در مجلس را مورد اشاره قرار داد.

او نوشته است:‌ مجلس دیروز یکی دیگر از صحنه‌های ناخوشایند عرصه مدیریت در کشور را رقم زد. برخورد صورت‌گرفته با رئیس کل بانک مرکزی در ابتدای جلسه علنی، نشان داد هنوز تا رسیدن به بلوغ در رفتارهای سیاسی، فاصله زیادی وجود دارد. بر‌اساس قانون، این وزرای کابینه هستند که برای پاسخ به سؤال یا استیضاح، از سوی مجلس فراخوانده می‌شوند. رئیس کل بانک مرکزی برای نشان‌دادن حسن‌نیت دولت و برای همفکری با نمایندگان راهی بهارستان شد و الزامی برای این کار نداشت. اگر قرار بر این است که فردی دعوت شود، جلسه علنی باشد و در شرایطی که اصحاب رسانه، مردم ایران و حتی رسانه‌های خارجی آن را می‌بینند و می‌شنوند، اجازه صحبت به فردی که پشت تریبون قرار گرفته، داده نشود، اساسا چرا چنین دعوتی صورت می‌گیرد؟ بهتر است نمایندگان مجلس احترام به دیگران را یک اصل بدانند.[۵]

اظهارات هاشمی‌طبا اما در حالیست که افکار عمومی، مجلس دهم را مجلسی برآمده از اصلاح‌طلبان و ماجرای «تَکرار می‌کنم» می‌دانند و لذا به نظر می‌رسد این اصلاح‌طلبان هستند که بایستی درباره عدم بلوغ سیاسی مجلس که خود به آن اشاره می‌کنند، توضیحاتی را به مردم بدهند…

لزوم ادامه مسیر کم‌توانی، رقص و استعفا در شهرداری تهران!

آرمان امروز: مهدی مطهرنیا در سرمقاله این روزنامه، بر لزوم ادامه راه اصلاح‌طلبان و شهردار مستعفی تهران تأکید کرد!

مقاله او با تیتر «لزوم ادامه راه اصلاح‌طلبان و نجفی» منتشر شده است.[۶]

امتیاز ویژه دولت در بحران ارزی…

اعتماد: عبدالله ناصری، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان در سرمقاله اعتماد با اشاره به دستور جهانگیری برای ۴۲۰۰ تومان شدن دلار! نوشته است:‌ آقای جهانگیری یکی از امتیازات ویژه دولت بود اما آقای رییس جمهور آنچنان که شایسته و بایسته است از این ظرفیت بهره گیری نکرد. معاون اول با برخی وزرای اقتصادی از جمله وزیر صنعت و معدن، وزیر نفت، وزیر کشاورزی و…
سابقه همکاری چند ساله دارد و با اتکا به همین سابقه می توانست نقش موثری در هماهنگی و رفع نابسامانی هایی که در چینش کابینه دوازدهم وجود داشت، ایفا کند. معاون اول رییس جمهور در زمینه اقتصادی تجربه و سبقه زیادی دارد. تصمیم قاطع دولت در مورد تک نرخی شدن ارز نیز به همت آقای جهانگیری گرفته شد. نوسانات بازار ارز بسیار حساس و بحرانی بود و دولت باید زودتر از اینها دراین باره تصمیم می گرفت. بالاخره هم آقای جهانگیری به عنوان میدان‌دار این ماجرا تصمیم خوبی گرفت.

او در پایان نیز می‌گوید: به اعتقاد من به نفع رییس جمهور است که با دادن اختیارات به او از ظرفیت جهانگیری استفاده کند.[۷]

گفتنیست رئیس‌جمهور سابق هم از این «تصمیمات قاطع»! می‌گرفت اما اصلاح‌طلبان در آن روزها در جایگاه منتقدان تصمیم قاطع بودند…

دولت برای ارز با خانواده‌ها هم گفت‌وگو کند!

ایران:‌ حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی در سرمقاله روزنامه دولتی ایران، مسئله ارز تک نرخی را مورد توجه قرار داده و نوشته است:

«اراده دولت بر این است که سیاست تک نرخی کردن ارز را که یکی از خواسته‌های بنگاه‌های اقتصادی است، محقق کرده و بنا را براین گذاشته است که این سیاست را برای سال ۱۳۹۷ و پس از آن اجرایی کند. بدیهی است که این اراده دولت نباید تحت هیچ شرایطی با تزلزل همراه شود و باید در یک دوره میان مدت از دستکاری دوباره خودداری شود. به نظر می‌رسد نرخ تبدیل ارز تعیین شده در صورتی که عرضه ارز به میزان کافی باشد و برخی تقاضاهای غیر عادی ماه‌های اخیر نیز کنترل شود، می‌تواند نوعی آرامش به بازار را محقق سازد. شرط کامیابی سیاست جدید اما ثبات این سیاست است تا اعتماد از دست رفته میان نهاد بانک مرکزی و دولت از یک طرف و نهاد بنگاه از طرف دیگر باز‌سازی شود. دولت یازدهم و دوازدهم نشان داده است با بخش خصوصی به لحاظ ماهیتی سازگاری بالایی دارد و این بسیار قابل اهمیت است.
او می‌افزاید: اگر دولت بتواند با سازمان تولید در ایران به تفاهم اعتمادساز دست یابد و از همه نیروی خود برای ایجاد ثبات استفاده کند، می‌توان به عبور از روزهای سخت امیدوار بود. اما به لحاظ تکنیکی نیز دولت باید بتواند سمت تقاضا را کنترل کند تا ثبات به بازار برگردد و این مستلزم گفت‌و‌گو با نهاد خانواده در ایران است که تمایل به پس‌انداز ارزی را کنار بگذارد. دولت و بانک مرکزی باید اعتماد‌سازی را به گونه‌ای پیش برند که تقاضا برای خروج ارز نیز مهار شود. در این صورت ثبات به بازار ارز و تولید برمی گردد.»[۸]

***

۱_ http://kayhan.ir/fa/issue/1255/2

۲_ http://www.resalat-news.com/newspaper/item/17211

۳_ http://www.Javann.ir/003mVf

۴_ http://www.vatanemrooz.ir/newspaper/page/2413/1/190918/0

۵_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=185236

۶_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/217832

۷_ http://magiran.com/npview.asp?ID=3727797

۸_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/463281

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .