13940206000421 PhotoA - سه نکته ارتباطی درباره تلگرام
حسن خجسته/
سه نکته ارتباطی درباره تلگرام
چرا برخى دوستان و اهالى ارتباطات از مسدود شدن تلگرام برآشفته‌اند و این کار را بى اثر مى‌دانند؟!

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان چرا برخى دوستان و اهالى ارتباطات از مسدود شدن تلگرام برآشفته‌اند و این کار را بى‌اثر مى‌دانند؟!
فارغ از وجه سیاسى که اتفاقا” بسیار و بى جهت پررنگ است، این موضوع بهتر است به عنوان ابزار ارتباطى و جزیى از نوعى پلتفرم ارتباطى و ویژگى‌هاى ماهوى این‌گونه ابزارها مورد بحث قرارگیرد:
١. پلتفرم مسدود نمی‌شود. در پلتفرم ارتباطى پیام‌رسان‌ها، یک پیام‌رسان خاص محدود یا مسدود مى‌شود، مسدود شدن تلگرام یعنى مسدود شدن یک ابزار از میان شاید ده‌ها پیام‌رسان مشابه. شاید بشود مقایسه کرد با تعطیل شدن یک فروشگاه هرچند بزرگ در میان انواع فروشگاه‌ها. آن چه را مى‌توان دغدغه درست اهالی ارتباطات دانست، این است که راه ارتباطى از طریق این گونه پلتفرم مسدود نشود که موضوعى اساسى است. البته باوجود نمونه‌های مشابه در “پلتفرم پیام‌رسان”، مى‌توان مطمئن بود راه‌هاى ارتباطى گشوده است.
۲٫ پیش‎‌بینی آینده تلگرم در ایران: تلگرام از رونق می‌افتد. یکى از ویژگى‌هاى ذاتى این ابزارها بازار- محورى است. اگر کشورى تصمیم به مسدود کردن یکى از انواع پیام‌رسان‌ها و شبکه‌هاى اجتماعى بگیرد و قابلیت اعمال داشته باشد، فعالیت‌هاى قانونی تجارى بر روى آن متوقف مى‌شود. هرچند ممکن است گونه‌اى از ارتباطات میان فردى باقى بماند ولى به دلیل خروج فعالان اقتصادى و تجارى نمى‌تواند رونق خود را حفظ کند مگر دلایل خاصى براى آن بوجود بیاید یا بیاورند.
٣. اصل آزادی ارتباطات با قانون‌گریزى شرکت‌های فراملی خلط نشود: باید از اصل آزادی ارتباطات در چارچوب قانون دفاع کرد. اما اعمال حاکمیت بر شرکت‌‌های فراملی اصل مبتنی بر منفعت ملی و حاکی از قدرت استقلال کشور است. انواع شرکت‌ها و مؤسسات فرامرزى، به قدرت اعمال حاکمیت هر کشور توجه دارند. میزان اعمال این قدرت، تعیین کننده ارزش و اعتبار یک کشور در میان این مؤسسات است و منجر به کاهش یا افزایش هزینه‌ها و منافع ملى مى‌شود. برای حفظ منافع ملی باید با قدرت از اعمال حاکمیت کشورمان بر شرکت‌های فرامرزى حمایت کنیم.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .