بررسی علل موجودیت و گسترش قاچاق کالا در استان البرز
چماغ قاچاق کالا بر سر تولید داخلی؛
بررسی علل موجودیت و گسترش قاچاق کالا در استان البرز
صادرات و واردات غیر رسمی کالا به عنوان یکی از موانع جدی تحقق فصول و اصول اقتصاد مقاومتی با ایجاد بی ثباتی و اخلال در برنامه ریزی های اقتصادی، نظام ارز،عرضه ی فراوان با قیمت پایین توان رقابت رااز تولید کننده ی کالای مشابه داخلی می گیرد و منجر به ورشکستگی تولید داخل و فعالان اقتصاد ملی می شود.

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان:از نظر کاشناسان و صاحبنظران اقتصادی قاچاق یا به تعابیر دیگری همچون اقتصاد پنهان، خاکستری، نامرئی، زیرزمینی، غیر قانونی، غیر رسمی و… پدیده ی شوم و سم مهلکی،خسارات و آسیب جدی بر هویت و  پیکره ی اقتصاد ملی وارد می سازد. قاچاق کالا به شکل سازمان یافته و غیر سازمانی آن به عنوان یکی از همین دست معضلات اقتصادی است که با ایجاد اختلال در اقتصاد و سیاستگذاری های آن روند تولید داخلی را تضعیف، اشتغال ناسالم را ترویج و نرخ بیکاری را افزایش می دهد.

گزارش های رسمی و غیر رسمی حاکی از این است که ارزش واردات قاچاق کالا در کشور بعضا به اندازه ی ارزش کل فروش نفت خام یکسال کشور هم می رسد.این آفت مهار نشدنی دامنه ی مصادیق آن امروز از  لوازم خانگی صوتی و تصویری گرفته تا لوازم آرایشی و بهداشتی، دارویی و پزشکی و پوشاک، سیگار، قطعات خودرو و… را شامل می شود که با ایجاد بی نظمی در نظام بازار و رقابت به صورت متمرکز موجودیت جریان تولید داخلی را مورد هجمه قرار داده است این در حالی است که مقام معظم رهبری بارها به مسئولین بر لزوم مبارزه جدی با پدیده ی قاچاق  و تاثیرات مخرب آن در تولید، سرمایه گذاری و اشتغال تاکید کرده است.

به ندرت پیش می آید که اخبار و رویدادهای خبری و روزانه ی  استان البرز را رصد کنیم و از ستاد مبارزه با قاچاغ کالا و ارز، سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر نهادهای فعال و مسئول در حوزه ی مبارزه با قاچاق کالا خبری مبنی بر شناسایی، کشف و ضبط محموله های بار قاچاق کالا  رسانه ای و منعکس نشده باشد. آمارها نشان می دهد در ۹ ماهه ی اول سال ۹۶ میزان کشفیات قاچاق در استان نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته ۳۳ درصد رشد داشته است(http://epe.ir/Home/Single/15059 )که نمایانگر فضای امن البرز برای فربه شدن شبکه های کلان قاچاق است

صادرات و واردات غیر رسمی کالا به عنوان یکی از موانع جدی تحقق فصول و اصول اقتصاد مقاومتی با ایجاد بی ثباتی و اختلال در برنامه ریزی های اقتصادی، نظام ارز،عرضه ی فراوان با قیمت پایین توان رقابت را از تولید کننده ی کالای داخلی مشابه می گیرد و منجر به ورشکستگی تولید داخل و فعالان اقتصاد ملی می شود؛این یعنی کاهش تولیدات صنعتی، سوختن فرصت های سرمایه گذاری و افزایش نرخ بیکاری جوانان.

رهبر انقلاب در پیام نوروزی امسال(۹۷) بر لزوم عزم جدی حمایت از تولید کالای ایرانی به عنوان شعار سال تاکید کردند لذا شناسایی عوامل، شاخص ها و زمینه های رشد پدیده ی قاچاق، خلاء ها و کمبودهای این موضوع در استان باعث کاهش میزان قاچاق، آثار و هزینه های منفی آن بر اقتصاد( به ویژه تولید و اشتغال داخلی)، بهداشت، درمان و فرهنگ می شود.

گذشته از نابه سامانی های موجود در ساختار اقتصادی از قبیل تعرفه های غیر هدفمند، ناکارامدی گمرک، قوانین غیر موثر و دست و پاگیر در ارتباط با تسهیلات،کثرت مبادی ورودی کالا از بنادر و پایانه ها، رانت اطلاعاتی و گسترش فرهنگ مصرف گرایی، فقدان مدیریت و حمایت هوشمندانه ارکان موثر نظام، که به شکل کلی و عمومی به رشد و رونق قاچاق کالا می انجامد عوامل و عناصر زیر نیز می تواند به صورت استانی (حجم مسیرهای جغرافیایی خاص) به شکل جزیره ای در افزایش قاچاق کالا در استان البرز موثر افتاده است.

در مرحله ی نخست موقعیت شاهراهی و گذرگاهی با استان های شمالی، غربی، شمال غربی(مرزی) و همجواری با تهران به عنوان مرکز تجاری پر جمعیت کشور باعث شده است حجم زیادی از انوع کالای قاچاق اعم سیگار، و پوشاک و لوازم خانگی از طریق راههای مواصلاتی به استان البرز وارد و سپس به واحدهای صنفی و فروش توزیع شود.

با وجود اولویت جدی مقابله با قاچاق و تسریع ساماندهی  انبارهای این استان  اما به علت ضعف در طرح شناسایی انبارها و محل های دپوی کالا به عنوان اقدامی موثر و پیشگیرانه از سوی سازمان ها و دستگاههای اجرایی، امنیتی و انتظامی با رشد قاچاق به ویژه قاچاق کالا روبرو بوده ایم از طرف دیگر موازی کاری نهادهای مسئول و دستگاههای ذی ربط که همسو با سیاستگذاری ها، برنامه ریزی های کلان ستاد مبارزه و کمیسیون مربوط فعالیت نمی کنند زمینه ی مساعد و امنی را برای باندهای کلان و خرد قاچاق فراهم کرده است.

جمعیت دو نیم میلیونی استان، رشد بالای مهاجر پذیری و نرخ بالای زادآوری از جمله عوامل مهم اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ایجاد انگیزه ی برای افراد فرصت طلبی است که پتانسیل بالایی را برای گسترش و رشد شبکه های قاچاق کالادر استان ایجاد کرده است.

و در نهایت این که با وجود تاکید رهبری مبنی بر تبلیغات متناسب و هوشمندانه و همه جانبه در خدمت این مبارزه اما رسانه ها ی صوتی و تصویری( رسانه ی ملی و مطبوعات) از ظرفیت های موجود به ویژه فضای مجازی برای اطلاع رسانی، آگاهی بخشی از جرائم و پیامدهای قاچاق کالا در بیکاری و رکود تولید در جهت افزایش آمادگی و جلب مشارکت و هماهنگی بیشتر مردم استفاده نمی کنند.

به نظر می رسد علارغم اجرای طرح های ملی مقابله با قاچاق کالا و اقداماتی که تاکنون صورت گرفته ضرورت دارد به سبب موقعیت خاص استان به شکلی ویژه( در قالب برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت) طرحی برای کنترل و نظارت بیشتر بر مبادی ورودی قاچاق کالا به منظور پیگیری موثر و اثر بخش تهیه و در دستور کار قرار گیرد.

         

                              

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .