13970113000122 PhotoA - بهار بی‌مثال چابهار
بهار بی‌مثال چابهار
از خلیج گواتر تا روستای درک مسیری شگفت‌انگیز و کمتر شناخته‌شده وجود دارد که سفر بهاری شما را هیجان‌انگیزتر می‌کند. اگر سفر به چابهار را تاکنون تجربه نکرده‌اید این گزارش را از دست ندهید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان در جنوب شرقی ایران، شهری بندری قرارگرفته که به خاطر آب‌وهوای بهاری‌اش به آن چابهار می‌گویند. شهری پر از شگفتی. برخی می‌گویند چابهار یعنی چهار بهار، بندری که به خاطر آب‌وهوای بهاری‌اش به این اسم معروف شده و این به آن معناست که شما می‌توانید در هر فصلی از سال به چابهار سفر کنید، حتی در زمستان که سرما، سفر را راکد کرده یا تابستان که گرمای هوا میل سفر را در آدم می‌کشد. چابهار در زمستان گرم‌ترین نقطه در ایران است و در تابستان خنک‌ترین شهر بندری ایران است.

چابهار را می‌توان سرزمین شگفتی‌ها نامید سرزمینی پر از جاذبه‌های بکر  از سواحل صخره‌ای گرفته تا تلاقی کویر با دریا و جنگل حرا و کوه‌های مریخی که نظیر آن را در دیگر نقاط ایران نمی‌توان دید. در این سرزمین جاذبه‌هایی وجود دارد که برای دیدن نمونه‌های مشابهش باید به کشورهای مختلف سفر کرد. اما همه آن‌ها را یکجا می‌توان در چابهار دید.

خلیج مردانه

خلیج گواتر در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران و  ۱۵۰کیلومتری شهر چابهار قرار دارد . جایی که انتهایی‌ترین مرزهای ایران قرار دارد. نیمی از کرانه گواتر در ایران و نیمی دیگر آن در پاکستان قرار دارد و به‌راحتی می‌توان چراغ‌های شهر جیوانی پاکستان را در شب دید و آخرین جاده‌ی آسفالته ایران هم به خلیج گواتر ختم می‌شود . در خلیج گواتر می‌توان جنگل حرا و دلفین‌ها را دید در  گواتر هیچ زنی زندگی نمی‌کند  و قبرستان آن از خود روستا بزرگ‌تر است.صیادانی که در اینجا زندگی می‌کنند بسیار مهربان و مهمان‌دوست هستند صیادان می‌گویند اگر گردشگر به اینجا بیاید و گردشگری اینجا رونق پیدا کند ما دیگر هیچ‌وقت دنبال قاچاق سوخت نمی‌رویم.

13970113000099 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

روستای بریس

  از چابهار به سمت شرق در کناره‌های سواحل بی‌نظیر و طلایی مکران جاده‌ای است پرپیچ‌وخم، در میان کوه‌های مینیاتوری و دریای نیلگون عمان که بافاصله ۶۰ کیلومتری می‌رسد به بندری زیبا در امتداد حاشیه ساحلی دریای عمان (سواحل مکران) که شبیه شبه‌جزیره‌ای است؛ در بالای دیواره‌های صخره‌ای که بیرون‌زدگی‌های آن مشرف به دریا  قد علم کرده‌اند. اینجا بندر صیادی بریس  است، همیشه  آرام  با مردمانی خونگرم و مهمان‌نواز.

13970113000088 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

بندر بریس یکی از زیباترین بنادر ایران است که هم در شب زیباست و هم در روز  و ساحل ارتفاع آن یکی از بکرترین و کم‌نظیرترین سواحل ایران است که چشم هر بیننده‌ای را به سمت خود جلب می‌کند

13970113000094 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

کوه‌های مریخی

دلتان می‌خواهد به مریخ سفر کنید؟ چابهار، کوه‌های مریخی دارد و  اگر می‌خواهید راه رفتن در مریخ را تجربه کنید باید سری به چابهار بزنید. کوه‌های مینیاتوری یا مریخی چابهار خیلی خشک و بی‌آب علف‌اند و جنس رسوبی، رنگ خاکستری‌ و مخلوطی بودنشان باعث شده به آن‌ها مریخی بگویند، کوه‌هایی که نمونه‌اش را تنها در ایالت داکوتای جنوبی آمریکا می شود دید.

13970113000102 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

کوه‌های مریخی یا مینیاتوری در  فاصله‌ی ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری بعد از چابهار می‌توان این کوه‌ها را دید که تا کیلومترها امتداد دارند. در زبان محلی به آن‌ها کلانی یا آریا میگویند. ارتفاع بعضی از آن‌ها ۵ و بعضی دیگر حدود ۱۰۰متر است.سفر به کوه‌های مریخی مثل این است که گویی قدم روی سیاره دیگری گذاشته‌اید. مثلاً مریخ!

روستای رمین

رمین یکی از روستاهای بزرگ چابهار واقع در دهستان «کمبل سلیمان» بخش مرکزی چابهار است. این روستا در هفت کیلومتری بندر چابهار از نزدیک‌ترین روستاهای صیادی به این شهر است و از سمت شرق از طریق جاده ساحلی بنادر صیادی بریس، پسابندر و خلیج گواتر را به شهر منتهی می‌سازد.

13970113000114 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

ساحل این روستا تنها ساحل مناسب برای موج‌سواری در ایران  است.از اواخر اردیبهشت تا اواخر شهریور می‌توان در ساحل روستای رمین موج‌سواری کرد

تالاب صورتی لیپار

 تالاب لیپار که به تالاب صورتی نیز معروف است، یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد طبیعی کرانه دریای عمان قرار دارد، که فقط چهار نمونه مشابه از آن در جهان وجود دارد.

13970113000097 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

تالاب صورتی لیپار یکی دیگر از جاذبه‌های خاص طبیعت است که به دلیل رنگ خاصی که دارد از سایر تالاب‌ها و دریاچه‌های ایران متمایز شده است.این تالاب در تنگه و در دره‌ای صخره‌ای مشرف به کوه و در نزدیکی روستای رمین و ۱۵ کیلومتری شرق چابهار و در مسیر جاده‌ی ساحلی چابهار به گواتر قرار دارد.

ساحل صخره‌ای چابهار(دریا بزرگ)

نبرد موج و صخره، به جرات می‌توان گفت که یکی از زیباترین صحنه‌های چابهار ،برخورد موج‌های عظیم با صخره‌های ساحل دریا و ایجاد موج افشان‌هایی به ارتفاع بالای ۵ متر است که در کنار ترس و هیجانی که ایجاد می‌کند ،شور و شوق نزدیک شدن و دیدن این زیبایی را در انسان به وجود می‌آورد،ساحلی که اگر ساعت‌های طولانی را صرف دیدن این منظره کنید بازهم خسته نمی‌شوید. دریای جنوب شرق و سواحل مکران با همه آب‌های ایران تفاوت دارد.

اینجا دهانه اقیانوس است با همه ویژگی‌های سواحل اقیانوسی،اما غیر از موجودات و گیاهانی که این سواحل و آب‌ها را از دیگر سواحل ایران متمایز می‌کند صخره‌ها و موج‌شکن‌های طبیعی چابهار را هم هیچ کجا نمی‌توانید ببینید.در ماه‌های تیر و مرداد و به دلیل وزش بادهای موسمی مونسون ارتفاع امواج به ۱۵ متر می‌رسد که منظره‌ای کم‌نظیر را به وجود می‌آورد.

در بین صخره‌های ساحلی شکاف‌هایی ایجادشده که فواره‌های زیبایی را به وجود می آورند که به آن موج فشان می‌گویند.

بازار مادربزرگ‌ها(بلوک بازار)

بازار سنتی و قدیمی بلّوک در هفت پاساژ بزرگ و کوچک در محدوده خیابان اصلی شهر چابهار قرار دارد روزانه هزاران نفر از افراد محلی از شهرها و روستاهای همجوار خرید خود را از این بازار انجام می‌دهند.

این بازار به خاطر عرضه تولیدات زنان و مادران بلوچ به بلوک بازار شهرت یافته است اما اکنون نه‌تنها مادربزرگ‌ها بلکه تمامی نسل‌ها از این بازار سنتی چابهار نان می‌خورند .

13970113000090 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

در بازار مادر بزرگ ها، همه‌چیز یافت می‌شود از اجناس ارزان‌قیمت تا فروش انواع طلاجات دست‌ساخته هنرمندان سیستان و بلوچستان .هر غذایی را که  طبخ می‌کند، می‌تواند در بازار مادربزرگ‌ها ، ادویه مخصوص آن را بیابد، ادویه مخصوص ماهی ، ادویه مخصوص گوشت ،مرغ و …

جذاب‌ترین قسمت بازار، بخش تولید و فروش لباس‌های زنانه بلوچی است، جایی که طرح و نقش را مشتری انتخاب می‌کند و دوخت و دوز پارچه را از نزدیک می‌بیند.

13970113000089 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

دکه بازار و بازار سنتی چابهار

وقتی به سمت دکه بازار چابهار می‌روید  انگار دارید وارد کشوری دیگر می‌شوید نمادهای فرهنگی کشورهای هند و پاکستان در خوراکی‌ها، اجناس و پوشش فروشندگان بازار سنتی چابهار، به‌خصوص دکه بازار چابهار بسیار نمایان است  در گوشه و کنار می‌توان عده‌ای را دید که در حال پخت و فروش غذاهای محلی همچمون بریانی بلوچی کباب بلوچی  و نان محلی پراته هستند. نوشیدنی محلی دود پطی و میوه های محلی  همچون موز، پاپایا و گواوا هم اینجا مشتریان فراوانی دارد. گویش مردم نیز خیلی با مردم سایر نقاط استان فرق می‌کند و خیلی نزدیک به زبان هندی و پاکستانی است.

13970113000104 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

بازار های منطقه آزاد

جدا از توریستی بودن چابهار، خرید، یکی از انگیزه‌های سفر به این شهربندری است. چابهار، یکی از مناطق آزاد تجاری- صنعتی است و از قدیم‌الایام به اجناس نسبتاً ارزانش معروف بوده است.

13970113000095 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

اولین توصیه چابهاری‌ها و آن‌هایی که زیاد به چابهار سفرکرده‌اند این است: درست است که چابهار در منطقه آزاد واقع‌شده و همه جور جنسی هم در بازارهایش پیدا می‌شود ولی اول اینکه کیفیت جنس‌ها با مناطقی مثل کیش و قشم متفاوت است و دوم اینکه به‌صرفه‌تر است که اجناسی مثل پتو، ظرف و ظروف، پارچه، چای، نسکافه ، شکلات و عطر را از چابهار خرید.

قلعه پرتغالی‌های چابهار

قلعه پرتغالی‌ها در یک کیلومتری روستا  و بندر صیادی تیس، در محدوده منطقه آزاد  و بر فرار تپه‌ای مشرف به دریا قرار دارد. این بنای تاریخی دارای چهار برج نیمه مدور است که با ۱۵ متر ارتفاع علاوه بر دیده‌بانی در مواقع توفان به‌عنوان چراغ دریایی عمل می‌کرده و وظیفه هدایت کشتی‌ها را بر عهده داشته است.

13970113000087 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

پلاژ ساحلی تیس

در مسیر جاده‌ی چابهار به کنارک و در ۵ کیلومتری شهر چابهار و در محدوده‌ منطقه آزاد ساحل تیس با آلاچیق‌های زیبا  و رستوران‌هایی که غذای دریایی دارند یک محیط اقامتی دلپذیر و دیدنی را فراهم آورده است.ساحل تیس دارای شیب بسیار کم و عمق کم و یکسان است که این موقعیت بسیار ایده آل را برای شنا  فراهم می‌کند.

کوه گل‌افشان تنگ

یکی از دیدنی‌های حیرت‌انگیز شهرستان چابهار، کوه‌های گل‌افشان آن است که مهم‌ترین آن‌ها در نقطه‌ای نزدیک به کُنارک به نام بندر تَنگ قرار دارد. کوه گل‌افشان بندر تنگ با ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر و در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارد.این کوه بسیار شبیه به کوه‌های آتش‌فشانی است با این تفاوت که بجای مواد مذاب از دهانه‌ آن گل بیرون می‌آید. این کوه تقریباً نیمی از سال غیرفعال است و نیمی دیگر فعال است این کوه در اواخر اسفند مثل یک کوه آتش‌فشانی فوران می‌کند. اطراف این کوه را بیابانی وسیع فراگرفته که ظاهراً این بیابان نیز همچون خود کوه ماحصل اتفاقاتی درون زمین است.

13970113000096 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

روستای تنگ محل تلاقی دریا کویر و جنگل‌های حرا

این روستا در بخش مرکزی شهر کنارک و در ۱۲۱ کیلومتری چابهار قرار دارد.روستای تنگ جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد روستای تنگ جایی است که دریا و کویر و جنگل حرا به هم می‌رسد که یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین مناظر را به وجود می‌آورد. یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا انجیر معابد است که در ۵ مکان متصل‌به‌هم جنگلی انبوه از انجیر را ایجاد می‌کند.

13970113000092 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

یکی دیگر از جاذبه‌های روستای تنگ صخره کشتی است که شبیه کشتی یونانی‌ها در جزیره کیش است.

13970113000103 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

روستای درک محل تلاقی کویر دریا و نخلستان

روستای درک محل تلاقی کویر و دریا و نخلستان است  این روستا در بخش زرآباد کنارک و در ۱۷۰ کیلومتری شهر چابهار قرار دارد. در این روستا مجموعه‌ای از درختان چش، کرت(انجیرمعابد)، تپه‌های رمل سفید، نخل سبزرنگ و دریای نیلگون آبی در کنار هم قرار دارند
 

13970113000093 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

غروب قرمز گون خورشید در بین نخلستان، سطح دریا، رمل‌ها و جنگل بسیار زیبا و دیدنی است و رنگ‌های متفاوت غروب را با جابجا شدن چنددقیقه‌ای خورشید مشاهده خواهید نمود.

13970113000115 PhotoL - بهار بی‌مثال چابهار

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .