13961218000440 PhotoA - تلاقی عشق و انتظار در آستان خورشید
تلاقی عشق و انتظار در آستان خورشید
«مشهد» ورای همه جاذبه‌ها و زیبایی‌هایش، برای آنهایی که دل‌شان غنج می‌رود گوشه‌ای بنشینند، به گنبد طلا خیره شوند، بال گشودن کبوترهای سبکبال را از پشت پرده اشک آلود چشمان‌شان نظاره کنند و ناگفته‌های قلب‌شان را شمرده شمرده بر زبان جاری سازند، یک چیز دیگر است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ، شفاف نوشت: هنوز هم در این سرزمین هستند کسانی که آرزوی دیرینه شان پابوسی امام مهربانی‌هاست. مردمانی که به‌دلیل مشکلات مالی، سال‌هاست زائران امام رضا(ع) را با حسرت بدرقه کرده‌اند و هر بار از قلب‌شان گذشته است که مگر می‌شود ضامن آهو ضمانتم را نکند.این آرزو اما به همت خادمان گمنام کاروان زیارتی علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) سی ‌و سومین سال پیاپی است که برای ساکنان گوشه و کنار این سرزمین برآورده می‌شود و هر سال بر شمار زائرانی می‌افزاید که برای مرتبه اول زیارت صحن و سرای امام رضا(ع) نصیب‌شان می‌شود.با جمعی از خادمین این کاروان بزرگ که در روزهای گذشته خدمت‌رسانی به ۲ هزار زائر تشرف اولی را برعهده داشتند و همچنین زائرانی که بزرگ‌ترین آرزوی‌شان به‌خاطره  این روزهای آنها بدل شده است به گفت‌و‌گو نشستیم.

کاروان زیارتی علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع)  از سال ۱۳۶۴ به همت خادمان گمنامی که افتخارشان میزبانی از زنان و مردانی است که برای نخستین بار زائر حریم امن امام مهربانی‌ها می‌شوند، پاگرفته و هر سال به تعداد زائران حاضر در این کاروان افزوده می‌شود، به‌طوری که امسال در سی و سومین دوره از اعزام این کاروان به مشهد مقدس، قریب به ۲ هزار نفر در قالب کاروان‌های متعدد از مناطق محروم و بدون امکانات ایران راهی شهر مشهد شدند تا در واپسین روزهای اسفندماه، به قول خودشان بزرگ‌ترین آرزوی‌شان برآورده شود.یکی از خادمان فعال در این کاروان زیارتی که به رسم مرسوم در میان همه خادمان، گمنام است در تأیید این موضوع یادآور شد: سال ۱۳۶۴ که تعداد انگشت شماری از افراد علاقه‌مند، خدمت به ۳۰ زائر اولی آستان امام رضا(ع) را از ۴ استان برعهده گرفتند، با این هدف که هر سال بر تعداد این زوار افزوده شود تا کسانی که در مناطق محروم یا در شرایط نامناسب اقتصادی زندگی می‌کنند، تنها به‌دلیل نداشتن توان مالی از زیارت حرم امام هشتم(ع) بی‌نصیب نمانند. به‌ لطف خداوند و امام رضا(ع) این آیین همچنان پابرجاست و در طول این سال‌ها و همزمان با روزهای پایانی اسفندماه، افرادی که در مناطق کم برخوردار‌تر ایران زندگی می‌کنند و بیشترشان هم کشاورز یا دامدار هستند و در این بازه زمانی مشغله کمتری دارند، در قالب کاروان‌های زیارتی، راهی شهر مشهد می‌شوند و به گفته خودشان بهترین‌ روزهای عمرشان را به زیارت امام هشتم(ع) و بهره‌بردن از فضای معنوی حاکم بر کاروان زیارتی خادمان گمنام علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) می‌گذرانند.

به‌گفته وی اعزام کاروان زائر اولی‌های امام رضا(ع) در سال‌جاری، تفاوت عمده‌ای با سال‌های گذشته داشته است، چرا که این زائران از نقاط مرزی کشور، استان‌های کم بهره، مناطق آسیب‌پذیر حاشیه کشور و البته شهرستان‌ها و روستاهای آسیب دیده ناشی از زلزله در استان‌های کرمانشاه و کرمان انتخاب شدند.

۲ هزار زائر تشرف اولی به همت خادمان گمنام علی ابن موسی الرضا به آرزویشان رسیدند تلاقی عشق و انتظار در آستان خورشید

آرزوهای نزدیک

سی و سومین دوره اعزام کاروان خیریه زیارتی علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در حالی به پایان رسید که ۲ هزار نفر از زنان، مردان، کودکان و نوجوانانی که سال‌ها در حسرت زیارت آستان مطهر امام مهربانی‌ها بودند و تنها به‌دلیل نداشتن بضاعت مالی خود را از قافله زائران امام هشتم(ع) جامانده می‌دانستند، با کوله‌باری از اشتیاق و التماس دعا، به آستان قدس رضوی پای نهادند. از این افراد که عموماً ساکن روستاها و شهرستان‌های دور افتاده کشور بودند، در یک سفر ۷ روزه با برنامه‌های متعدد مذهبی و آیینی پذیرایی شد ضمن اینکه توفیق صرف غذا در میهمانسرای حضرت امام رضا(ع) را نیز داشتند.

خادم گمنام زیارت اولی‌های آستان حضرت رضا(ع) در ادامه یادآور شد: در میان این زائران کسانی حضور داشتند که بارها و بارها، زائران امام مهربانی را با چشم گریان بدرقه کرده بودند و هر بار قلبشان از حسرت زیارت فرو می‌ریخت اما بازهم به سخاوت این امام امیدوار بودند و انتظار روزی را می‌کشیدند که زیارت این آستان مقدس سهم آنها نیز شود.

«اینها را از پیرمردی شنیده‌ام که در مرزی‌ترین روستای ایران، در خانه‌ای غارمانند ساکن بود و نه تنها تاکنون به شهر نیامده بود که برای اطرافیانش هم باورکردنی نبود یک هفته از عمرش را در شهر مشهد و به زیارت امام رضا(ع) سپری کند. یا آن بانوی عرب‌زبانی که به همراه ۱۳۰ زائر دیگر از مناطق عرب‌نشین ایران آمده بود؛ پیرزن ویلچرنشین بود، اما او که به ضامن آهو اعتقاد راسخ داشت و همواره به خودش می‌گفت اگر او دعوتم کند، هیچ‌کسی نمی‌تواند مانعم شود، بالاخره راهی این سفر معنوی شد و به همراه سایر زائران ویلچرنشین در جلو صف حرکت می‌کرد.»

در این کاروان به تعداد همه تشرف اولی‌ها، داستان‌هایی از عشق و انتظار وجود دارد که به وصل ختم شد. شبیه داستان دختر نوجوان معلولی که گمان می‌کرد معلولیت او و خواهرش که ناشی از آتش‌سوزی بود، مانع آن شود که پدر و مادرش به آرزوی قلبی‌شان یعنی زیارت امام رضا(ع) برسند، اما در کمال ناباوری سهم همه اعضای خانواده آن دختر، زیارت امام مهربانی‌ها آن هم در سی وسومین دوره اعزام زائر اولی‌ها به مشهد مقدس شد.

سفری پر از خیر و برکت

برآورده شدن آرزوهای این چشم‌انتظاران به‌همین جا ختم نمی‌شود، چرا که آنها در حاشیه این سفر پرخیر و برکت به سایر خواسته‌ها و آرزوهایشان نیز رسیدند.یکی دیگر از خادمان گمنام زائران امام رضا(ع) در این خصوص گفت: تعدادی از این زائران پا به سن گذاشته‌اند و ممکن است بار دیگر امکان چنین سفری برایشان فراهم نشود، تعدادی‌شان هم از لحاظ مالی توان تکرار مجدد این سفر را ندارند. به‌همین خاطر، مدت زمان حضورشان در شهر مقدس مشهد را یک هفته در نظر می‌گیریم تا در این مدت بیشترین بهره را ببرند. علاوه بر این، خوشبختانه هر ساله این سفر، زمینه را برای برطرف ساختن بسیاری از خواسته‌ها و مشکلات این زائران فراهم می‌کند، چراکه آنها این فرصت را پیدا می‌کنند که درخواست‌هایشان را در قالب نامه‌هایی بنویسند و در زمانی مشخص با خواندن این نامه‌ها توسط خیرین، تعداد زیادی از درخواست‌ها به برکت امام رضا(ع) اجابت شوند.

به‌عنوان مثال افراد زیادی که آرزوی زیارت حرم امام حسین(ع) را داشتند بواسطه نوشتن همین نامه‌ها و به کمک خیرین، به آرزوی‌شان رسیده‌اند یا اینکه تاکنون هزینه تهیه تعداد زیادی جهیزیه از طریق همین نامه‌ها فراهم شده‌است. گذشته از این معمولاً همه این زوار دوست دارند برای اعضای خانواده، اقوام یا دوستان‌شان هدایایی را به‌عنوان سوغات تهیه کنند اما به‌دلیل تنگدستی توانایی چنین کاری را ندارند. خوشبختانه در این سفر پرخیر و برکت به این موضوع هم اهمیت داده می‌شود. علاوه بر این در صورتی که برخی از این زائران دچار بیماری باشند سعی می‌شود در طول این ۷ روز به بیماری آنها نیز رسیدگی و در صورت نیاز مراحل درمانشان پس از به پایان رسیدن سفر دنبال شود. وی در ادامه یادآور شد: پیرمردها و پیرزن‌هایی که جزو زائران دوره‌های قبل کاروان خیریه علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) بودند از این اتفاق‌های نیک که به‌واسطه زیارت امام مهربانی تجربه کرده‌اند، برای سایر همشهری‌هایشان تعریف می‌کنند و آنها هم چشم‌انتظار می‌مانند تا در سال جدید که نماینده‌ها برای شناسایی و انتخاب زائر اولی‌ها به شهر یا روستایشان می‌آیند، متقاضی این سفر معنوی باشند. این موضوع را امسال از زبان بسیاری از زائر اولی‌ها شنیدم، چرا که هر سال برای این عزیزان تصاویری از سفر ۷ روزه‌‌شان تهیه می‌شود. آنها نیز وقتی به روستایشان بازمی‌گردند، این فیلم را در جمع و سایر اهالی روستا می‌بینند و آنها نیز در حالی که اشک می‌ریزند خودشان را در صف زوار سال آینده تصور می‌کنند.

خدمت بی‌نام و نشان

«در سفر اخیر، شاهد این بودیم که تعداد زیادی از زائران عرب زبان اهل هویزه، ساعت‌های طولانی را در یکی از صحن‌های ملکوتی آستان امام رضا(ع) به برگزاری مراسم دعای باران گذرانده بودند. آنها به‌قدری با ایمان و اطمینان دعا می‌کردند که همه ما را تحت تأثیر قرار داده بودند و جالب‌تر آنکه مدت زیادی نگذشت تا اقوام‌شان با آنها تماس گرفتند و از بارانی گفتند که از صبح تا شب باریده و زمین‌های خشکیده شهرستان را سیراب کرده بود. دیدن این صحنه و صحنه‌های عجیب و غریب دیگری که طی این سال‌های خدمت‌رسانی دیده‌ایم، برجسته‌ترین مهر تأییدی است که برانتخاب من و همراهان نشسته است و هر کدام‌مان از این بابت شکرگزار هستیم.»خادمین کاروان که امسال شمارشان به ۲۰۰ نفر رسید ، دنیایی متفاوت دارند. آنها که هر سال بر تعداد‌شان نیز افزوده می‌شود از جمله کارگر، کارمند، کاسب، پزشک، مهندس، قاضی و اقشار مختلفی هستند که تنها به عشق گمنام بودن‌شان، این همه سال خدمتگزاری زائران تشرف اولی امام مهربانی‌ها را عهده دار هستند. این افراد که هر کدام‌شان سال نو را به عشق روزهای واپسین آن آغاز می‌کنند، برکت زندگی‌شان را از همین خدمت‌رسانی بی‌نام ونشان می‌دانند.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .