13961212001221 PhotoA 1 - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است
اینجا همه چیز «گل» و بلبل است
حتما مسیر آدم‌هایی که خیلی رمانتیک هستند و عاشق گل و گیاه، به یکی از بازارهای گل افتاده است اما اگر کسی روحیه شاعرانه دارد ولی تا کنون پا به اینجا نگذاشته‌ باید این شعر حافظ را به او یادآور شد: «گل عزیز است غنیمت شمریدش صحبت!»

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان نشانی را باید اینگونه پیدا کنید؛ اتوبان شهید محلاتی، خیابان نبردجنوبی، چهارراه زمزم بالاتر از دادگاه خانواده. به آدرس که برسید برخلاف ساختمان کناری که دادگاه قضایی خانواده شهید محلاتی است و طبیعتاً فضای سنگین، تلخ و سیاهی دارد،‌ اینجا همه چیز گل و بلبل است.

قبل از این که وارد بازار شوید، برای پارک ماشین چند تا خیابان آن طرف‌تر باید بروید. اگر با دقت نگاه کنید اسم خیابان‌های اطراف هم جالب توجه است؛ شمشاد، بنفشه، زنبق. حتی درب اصلی بازار گل محلاتی هم در خیابان شهید «گل شناس» واقع شده است؛ خیابانی که اسمش بی مسما به عنوان بازار گل نیست!

«جمعیت امروز به دلیل نزدیک شدن به روز مادر و همچنین روزهای پایانی سال، بسیار شلوغ‌تر از روزها و حتی هفته‌های گذشته است، این را از ترافیک ایجاد شده هم می‌توان فهمید.» این جمله ای بود که یکی از دستفروشان کنار خیابان می گفت.

13961212000982 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

ازدحام جمعیت ورودمان را دچار مشکل می کند. روی تابلوی جلوی درب، ساعت کاری بازار را از ۴:۳۰ صبح تا ۱۱ صبح نوشته اما این زمان در روزهای تعطیل تا ساعت ۱۲ و حتی دیرتر هم ادامه می‌یابد. 

13961212000976 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

بالاخره وارد بازار می‌شویم، عطر و بوی گل تمام فضا را گرفته. قبل از این که وارد مسیر اصلی شویم روی یکی از بنرهای داخل بازار نوشته شده «طبق دستور مدیریت بازار تزیین هرگونه سبدگل، تاج گل و دسته گل داخل بازار گل شهید محلاتی ممنوع می باشد و از خروج آن جلوگیری به عمل می آید». از بهمن یکی از مغازه‌داران در این باره سوال می‌کنیم که او می‌گوید: «این تصمیم به دلیل اعتراض گل‌فروشان سطح شهر صورت گرفته چرا که با این کار کاسبی آن‌ها دچار مشکل می‌شود.»

13961212000974 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

برای گرفتن پاسخ این سوال به سراغ آقای مقیمی‌نژاد یکی از مسئولان بازار هم رفتیم، او نیز با تایید صحبت‌آقا بهمن عنوان کرد: «اساسا این بازار برای عمده فروشان است و اگر قرار باشد تزئینات هم در این بازار انجام شود، عملا فروش گلفروشان سطح شهر لطمه می‌بینند.»

پس از یک دور کوتاه در بازار و تماشای گل های رنگارنگ «حسن یوسف»، «رز»، «پامچال»، «ارکیده»، «کاکتوس» و «بنفشه» جلوی مغازه ای که فروشنده آن یک مرد مسن شمالی ایستاده، می‌رویم و از او در رابطه با شلوغی بازار می‌پرسیم که او می‌گوید: «عملا بازار گل از ساعت ۴:۳۰ پنج کار خودش را آغاز می‌کند که ابتدای صبح بیشتر مشتریان ما، گل فروشان سطح شهر هستند اما در روزهای تعطیل مردم عادی هم به این جمعیت اضافه می‌شوند. به طوری که حتی نزدیک ساعت ۹ الی ۱۰ صبح روزهای تعطیل جا برای سوزن انداختن نیست مثل همین امروز که جمعیت را مشاهده می کنید.»

از او که بیشتر گلدان ها و وسایل پلاستیکی را در همه رنگ و همه سایز می فروشد جدا می شویم و به سمت دیگر بازار می رویم.

13961212000972 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

امید جوان خوش تیپ و خوش هیکلی که به تازگی به جرگه متاهلین پیوسته و این روزها یکی از مشتریان ثابت بازار گل محلاتی تبدیل شده، می گوید: «تنوع و قیمت مناسب و قدرت انتخابی که بازار گل محلاتی به من می دهد، باعث شده که گزینه نخستم برای خرید گل اینجا باشد. شاید برای خرید یک شاخه گل منطقی نباشد که کسی منزلش دور است اینجا بیاید اما خودم برای کادوهای شب یلدا، عیدی بردن و تولد همسرم از بازار گل محلاتی خرید می‌کنم و خیلی هم تا به امروز راضی بودم».

مسیرهای اصلی بازار گل انقدر شلوغ و متنوع است که دیگر فرصت نمی‌شود به داخل سالن‌ها برویم. از خاک گیاه، سنگ‌های رنگی، داروهای تقویتی گیاهان، وسایل باغبانی و کشاورزی تا درختچه‌ها، نهال‌ها، گلدان‌‌های کاکتوس، گل‌های زینتی و کشاورزی در این بازار پیدا می‌شود.

13961213000105 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

13961212000985 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

حالا که نزدیک شب عید است برخی‌ها ماهی هم برای فروش آورده‌اند که البته فروش خوبی دارد. بسیاری از فروشندگان باذوق این ماهی ها را در تنگ های شیشه ای با درختچه ای زیبا قرار دادند.

13961212000977 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

در حال تماشای این تنگ‌ها بودیم که جوانی با گلدانی که درد دستش بود به شانه پسربچه ای با لباس فرم طوسی-سرمه ای برخورد کرد اما به جای عذرخواهی گفت: «همیشه شما به ما می‌خورید یکبار هم ما به شما ! پسربچه که یکه خورده بود به خاطر اشتباهی که نکرده بود از او عذرخواهی کرد.»

پسربچه ۱۲ سیزده ساله‌ را کنار می کشیم و درباره سختی کارش و نرخ کرایه چرخ دستی می‌پرسیم: «هر روز صبح زود نزدیک ساعت ۵ به بازار میاییم و تا هروقتی در باز باشد اینجا هستیم. اگر چرخ را تا جلوی درب ببریم هزینه‌اش ۵ هزارتومان است اما اگر تا چهارراه وسایل را ببریم قیمتش ۱۰ هزار تومان پول می‌گیریم.»

از او می‌پرسیم که این شلوغی بازار برایت خوب است یا بد، که جواب جالبی می‌دهد:«شلوغی بازار هم خوب است هم بد، اگر خلوت باشد کمتر نوبتمان می‌شود تا سرویس برویم ولی شلوغ هم که باشد رد شدن از بین جمعیت کارمان را سخت می‌کند ولی در مجموع شلوغ‌تر برایمان بهتر است.»

13961212000973 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

کم کم دیگر باید به فکر رفتن باشیم. مسیر کناری بازار را برای خروج انتخاب می‌کنیم؛ از نردبام‌ها، دوچرخه‌ها و کالسکه‌هایی که این روزها به وسائل تزئینی تبدیل شده‌اند تا سبدهای و جعبه های تزیینی در این راستا به وفور دیده می‌شود.

13961212000981 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

این مغازه های تزیینی از دست زدن های مردم به وسایلشان پاک گله دارند، حتی یکی از مغازه داران به همین منظور روی یکی از قفسه‌های مغازه اش عاجزانه این خواهش را مطرح کرده: «تو رو خدا دست نزنید».

13961213000081 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

در مسیر از خانمی که کیسه‌های زیادی در دستش بود، درباره خریدهایش سوال می‌پرسیم، که او پاسخ می‌دهد: «معلم دخترم گفته که دانش آموزان برای عید تنگ‌های بزرگ بگیرند و داخل آن را با گل، خاک، سنگ‌های رنگی، پوکه معدنی، پرلیت(ماده‌ای که آب را به میزان زیاد و به مدت طولانی و با یک توزیع و پخش یکسان در دل خاک در اختیار ریشه قرار می دهد) تزیین کنند برای همین به اینجا آمدیم. البته اگر جای دیگری می‌رفتم اصلا معلوم نبود بتوانم همه این‌ها را یکجا پیدا کنم و اگر هم پیدا می‌کردم بعید بود بتوانم با این قیمت مناسب تهیه کنم».

13961213000367 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

دیگر خورشید به وسط آسمان آمده است و به ساعت پایان کار بازار نزدیک می‌شویم. کمتر کسی را می بینی که دستش خالی باشد. گلدان‌ها، شاخه گل‌ها و نهال‌ها دسته به دسته از این بازار خارج می شوند تا مهمان خانه ها و آپارتمان های مردم شوند به امید آنکه آنجا عمر بیشتری داشته باشند..

به سمت در خروج حرکت می‌کنیم ولی بعضی ها که دیر آمده اند اصرار دارند وارد بازار شوند و برای همین با ماموران حراست در حال چانه زدن هستند، البته در این میان برخی از آن‌ها موفق می‌شوند.

13961213000097 PhotoL - اینجا همه چیز «گل» و بلبل است

حالا پس از دیدن این همه منظره زیبا در جنوب شهر، حس و حالمان با لحظه ای که وارد بازار شدیم قابل مقایسه نیست.

به سمت ماشینمان می رویم اما این بیت شعر از ذهنمان خارج نمی‌شود: «بدون حُسن تو ای گُل بهار جلوه ندارد/ گل شکفته زیبا، خدا کند که بیایی…»

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .