13961209000806 PhotoA - آقای دست قیچی مهربان
آقای دست قیچی مهربان
چهره ماندگار آرایشگری ایران که دوره‌های مختلف آرایشگری را در کشورهای اروپایی گذرانده، کرکره مغازه‌اش را یک روز تمام پایین کشیده و به جنوبی ترین نقطه پایتخت پاگذاشته تا موهای دانش‌آموزان حاشیه تهران را رایگان کوتاه کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان خورشید دقیقا در وسط آسمان است. شیفت صبح مدرسه تازه تمام شده است، دخترها آرام از کنار دیوار مدرسه عبور می‏‌کنند و به طرف خانه قدم برمی‏‌دارند. پسرهای شیطان، بی‏‌محابا به طرف مدرسه می‌‏دوند. خیلی‎های‌شان درون حیاط مدرسه هستند و چند نفری هم برای پیش‌واز مهمان ویژه به کنار در مدرسه آمده‌اند.

اینجا مدرسه دوشیفته پیام، زمان‏‌آباد، دهستانی از توابع شهرری است. بعد از گذر از رستوران‎های بین‌‏راهی، در بیابانی مطلق، خانه‏‌های آجری یکی‏‌درمیان پیدا می‎شوند. دهستانی که تنها نیم ساعت تا شهر فاصله دارد، اما هنوز مردمش باید از آب شور، استفاده کنند و از بسیاری از امکانات اولیه زندگی محروم هستند.

شاید به خاطر همین است که حمید اکبری آرایشگر ۳۵ ساله و جوانی که عنوان اولین چهره ماندگار آرایشگری کشور را کسب کرده است، برای خوشحال کردن دل پسربچه‏‌ها، سالن آرایشش را امروز تعطیل کرده و به رسم مهربانی به سراغ مدرسه حاشیه تهران آمده است.

13961209000812 PhotoL - آقای دست قیچی مهربان

اولین سوال بچه‌‏ها از اکبری ساده و بی‏‌تکلف است: «شما از منطقه آمده‎اید؟» یکی دو نفر دیگر البته سوالاتش متفاوت است: «معلم جدید هستید؟» اکبری برای همه‏‌شان دست تکان می‏‌دهد و سوالات همه‏‌شان را با لبخند جواب می‌‏دهد. معاون پرورشی برای دانش‌‏آموزان توضیح می‌‏دهد که بهترین آرایشگر ایران آمده تا موهایشان را کوتاه کند.

پسربچه‏‌ها با ناباوری بر روی موهایشان دست می‌‏کشند، بعضی‎هایشان که مویی ندارند، با بغض به اکبری نگاه می‏‌کنند. بعد از خوش و بش با بچه‌‏ها و تقسیم هدیه‎ها بینشان، آرایشگر جوان به طرف کیف کارش می‌‏رود. با وسواس، شانه، قیچی‌‏ها، موزن‏‌ها و ظرف آب‏پاش و پیشبندش را روی میز می‏‌چیند، دستکشش را به دست می‏‌کند و باد دقتی بیشتر، وسایلش را ضدعفونی می‌‏کند.

اولین نفراتی که باید موهایشان را کوتاه کنند، دانش‌آموزان کلاس ششمی هستند. همه‏‌شان شیطان‎اند و با تعجب به رقص دست‏ها، قیچی‏‌ها و پرواز موهای کوتاه شده در هوا زل زده‎اند. اکبری برای هر مو، تنها دو دقیقه زمان می‏‌گذارد. مدل مویی که امروز برای بچه‌‏های مدرسه آماده کرده، مدل مدرسه‌‏ای است.

13961209000814 PhotoL - آقای دست قیچی مهربان

او توضیح می‏دهد: «در این مدل مو هم از ماشین و هم از قیچی استفاده می‎شود. اندازه موها تقریبا به یک اندازه است و هم اولیای مدرسه و هم اولیای دانش‎موزان از آن راضی هستند.» آرایشگر جوان توضیح می‏دهد: «من هم دوران کودکی‏‌ام را در جنوب تهران و در مناطق محروم گذراندم. از بچگی عاشق آرایشگری بودم. یک حس خاصی به این شغل داشتم، بنابراین زمانی که ۱۵ سالم شد، در کنار درس خواندن، آرایشگری را هم یاد گرفتم.»

مدرک درجه‌ یک فنی‎حرفه‏ای، مدرکnccp ایتالیا، مدرک aqs انگلستان، مدرک کنگره ملی دولت کارآفرین، کسب اولین تندیس قیچی طلایی از طرف اتحادیه آرایشگران تهران، ارائه دو مدل ایرانی اسلامی برای اولین ژورنال مدل مو ایرانی –اسلامی در سطح کشور، کسب تندیس کارآفرینان شایسته کشورازطرف گروه متخصصین وکسب عنوان اولین چهره ماندگار آرایشگران کشور، از افتخاراتی است که اکبری در ۲۰ سال فعالیتش در آرایشگری کسب کرده است.

13961209000810 PhotoL - آقای دست قیچی مهربان

او درباره حضورش در حاشیه تهران توضیح می‏دهد: «هر کسی وظایفی دارد و من هم به نوبه خودم، تنها کاری که می‏‌توانستم انجام دهم، حضور در اینجا و خدمت به کودکان بود.» این البته اولین کار خیرخواهانه بهترین آرایشگر کشور نیست. حضور در شیرخوارگاه و خانه سالمندان از کارهای دیگری است که انجام شده‌‏اند: «قبلا این حضورها مداوم نبودند، حالا وظیفه خود می‏دانم که به طور مستمر و دوره‏ای فعالیت‏ کنم. به شکر اتفاقات خوبی که در زمینه آرایشگری برایم اتفاق افتاده است، باید به جا بیاورم.» اکبری در یک ساعت حضورش در آرایشگاه، نزدیک به ۳۵ تا ۴۰ سر اصلاح کرده است. دانش‎آموزانی که موهایشان کوتاه می‏شود، به آرامی از روی صندلی بلند می‏شوند، زیر لب تشکر می‏‌کنند و به طرف آینه گوشه اتاق می‌‏روند و با تردید خود را در آینه نگاه می‌‏کنند. دستی بر روی سر می‏کشند و خوشحال و سبک‎‏سر با صدای بلند دوباره تشکر می‎کنند و لی‏‌لی‌‏کنان از جمع دوستان منتظرشان در صف دور می‏شوند.

زنگ تفریح به صدا درآمده است و بچه‌‏ها از پنجره‏ای که رو به اتاق کار اکبری است، سرک می‎کشند. پسربچه‏‌ها دل‏دل می‏‌کنند تا نوبتشان شود. در میان دانش‏‌آموزان می‎شود، کسانی که موهایشان کوتاه شده است را به راحتی پیدا کرد. موهای آن‏ها مرتب و یک ‏اندازه است. اکبری باید سر ۲۴۰ پسر بچه دیگر را هم کوتاه کند. با این حال اما خسته به نظر نمی‌‏رسد. لبخند عمیق و از ته دل بچه‌ها خستگی از تنش می‌‏زداید.

* تصاویر از وحید نادری

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .