بررسی عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی استان البرز
اقتصاد واقعی و مجازی؛
بررسی عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی استان البرز
روشن است سیاستگذاری های دولت برای اشتغال و تولید  با توجه به مشکلات ریشه ای اقتصاد، نظام بانکداری در سطح ملی و استانی در مسیر درستی نیست و اظهارات مسئولین نمایشی و تبلیغاتی و افتتاح پروژه های استان نیز  اصطلاحاآبدوغ خیاری است،

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان: روزهای پایانی سال ۹۶ را سپری می کنیم سالی که توسط مقام معظم رهبری” سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” نامگذاری شد برای نخستین بار بود ک ایشان دو سال پیاپی به شعار تقریبا مشابه  نامگذاری می کنند علت چنین موضعی اهمیت حوزه ی اقتصادی، نوسانات سالهای اخیر و رکود حاکم بر این بخش بود که به شدت بر زندگی و معیشت مردم تاثیر منفی گذاشته و موجب گسترش معضلات اجتماعی گسترده شده بود تدبیر و تبیین سیاست های ۲۴ گانه ی اقتصاد مقاومتی  با تاکید بر رونق اشتغال و تولید در جهت حذف اقتصاد رانتی و تکیه بر گسترش تولید داخلی و صادرات غیر نفتی ارائه شد به گونه ای که بتواند تا حدود زیادی رکود اقتصادی را مهار و زمینه جذب جوانان به حوزه ی کار و اشتغال آنان را فراهم نماید.

لذا به منظور پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دستور العمل تشکیل ستادهای استانی داده شد تا از طریق جلسات منظم، با ایجاد و تقویت هماهنگی بین بخش ها، ارگانها و مدیران استانی( اعم از هیات های مشاوره، کارشناسی و داوری اعضای اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و تعاون) زمینه ی اتخاذ سیاست گذاری ها، تسهیل در امر سرمایه گذاری، تعیین اولویت و پتانسیل های هر استان و رفع موانع را در دستور کار قرار دهند.

بنا به گفته ی مسئولان استانی، ستاد استانی اقتصاد مقاومتی البرز به فرماندهی استاندار طی دو سال  گذشته   بیش از ۴۵ جلسه  برگزار کرده است و هر بار تعداد زیادی طرح و برنامه را در راستای بهبود فضای کسب و کار افزایش اشتغال، رفع موانع تولید، سرمایه گذاری و اجرای طرح های عمرانی حوزه های مختلف را به تصویب رسانده است. اکنون که روزهای پایانی سال ۹۶ را سپری می کنیم این سوال مطرح است این ستاد در اجرای وظایف خود موفق بوده است؟ آیا می توان به آن نمره ی قبولی داد؟ اقدامات انجام شده تا چه حد به پیشرفت سیاست های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و اشتغال استان کمک کرده است؟

یافتن پاسخ این پرسش ها را باید در لایه های زندگی مردم و معیشت انان و از زبان کارشناسان جست و جو کرد و نه آمار و زبان مسئولان.

حدودا یک هفته پیش همایش سالانه ی اقتصاد مقاومتی با حضور وزیر ارتباطات، برخی از نمایندگان مجلس؛ روسای کمیسیون ها و ستادهای اقتصاد مقاومتی برگزار شد ارزیابی های رسمی، غیر رسمی و کارشناسی مسئولان از عملکرد اقتصاد مقاومتی نشان از نارضایتی اغلب مدیران و مسئولان از اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دارد پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص عملکرد دولت در زمینه ی اجرای سیاست های کلی اقتصادی گفته بود که دولت در این باره نمره ی قبولی نمی گیرد، همچنین نمره ای که به ستاد اقتصاد مقاومتی داده شده ۱۸ از ۱۰۰ بود. همچنین چالش های ریشه ای موانع اصلی تحقق بندهای اقتصاد مقاومتی نیز بررسی شده بود که مهم ترین آنها عبارت بود از عملکرد بانک مرکزی ،تنگناها و سیاست های ارزی، واردات بی رویه برخی اقلام که نمونه های تولید داخلی انها وجود دارد، سیاستگذاری های غلط،عدم شفافیت نظام پولی، مالیاتی و دستگاه قضا، موازی کاری، بوروکراسی پیچیده و دست و پا گیر اداری و قانونی و…

طبیعتا وقتی وضعیت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نمره ی قبولی نمی گیرد انتظار هم نمی رود ستاد های استانی نمره قابل قبولی بگیرند چرا که به هر روی ارگانها، ادارات کل و بانکهای استانی که خارج از چارچوب ضوابط و حوزه ی قوانین بالادستی که فعالیت نمی کنند!!! لذا روشن است همان چالش ها و موانع بزرگ موجود در نظام پولی و ارزی، بانکداری و هدایت اعتبار، سرمایه گذاری و تسهیلات و… ضعف و چالش برای اجرای مصوبات ستاد استانی نیز هست.

ممکن است استاندار اشاره کنند که امسال ۴۷ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده و البرز با رشد ۹۲ درصدی در صادرات به مقام اول تولید و دوم صادرات در کشور رسیده است، ممکن است مشاور وزیر صنعت از سهم بالای استان البرز در اقتصاد کشاورزی بگوید ممکن است رئیس سازمان برنامه و بودجه ی استان از به تصویب بیش از ۲۶۰ طرح در ستاد اقتصاد مقاومتی خبر بدهند، ممکن است وزرا طی سفرهای استانی مکرر به البرز چندین طرح را به بهره برداری برسانند اما آیا تغییرات ملموس بوده است؟ایا این تغییرات روی معیشت اثر گذار بوده است؟ ملاک مردم و شهروندان هستند نه سخن و ذائقه ی مسئولین، غیر از این است که شهروندان باید به اصطلاح رونق ایجاد شده را احساس کنند؟

 اگر به قول جناب استاندار،البرز ۱۵ درصد رشد صادراتی را از سال ۸۱ تا ۹۶ داشته است( تقرریبا سالی یک درصد) با چشم پوشی از میزان بسیار کم بهره وری آن آیا نباید همین مقدار  رشد در سفره ی مردم و شهروندان و بهبود معیشت آنها هم احساس بشود؟

نکته ی دوم این است که سرمایه گذاران خارجی بسیاری طی سالیان اخیر به استان سفر کرده اند متاسفانه به دلیل ریسک بالای اقتصاد رانتی کشور، قوانین غیر قابل پیش بینی، بوروکراسی پیچیده ی سازمانی و اداری، عدم شفافیت، اغلب ترجیح می دهند در کشورهای همسایه سرمایه گذاری کنند. لذا در جذب سرمایه و منابع مالی نمی توان ادعا کرد که موفق عمل کرده است  

سیاست دولت وقت در مرحله ی نخست اعطای تسهیلات به روستاییان و کمک به اشتغال روستایی و به طور کلی تثبیت و حفظ واحدهای تولیدی و اشتغال موجود است …طبیعتا همه ی سیاست های زیر به تسهیلات مالی نیاز دارد این در حالی است که سنگ اندازی شعب بانک ها و نرخ بالای سود سپرده گذاری همچنان مانعی جدی در این مسیر است که باعث شده مسئولان سه هفته مانده به پایان سال ۹۶ هنوز از لفظ باید برای برنامه ریزی اشتغال و تولید استفاده کنند

به فرض ارائه ی میلیاردی تسهیلات به منظور اشتغال روستایی، چنانچه بررسی نظارتی صورت بگیرد بی شک نشان خواهد داد کمتر از ۲۰ درصد تسهیلات ارائه شده در خدمت اشتغال و درست بوده بقیه موارد مجددا در بانک ها سپرده گذاری شده و یا این که در امور دیگری مصرف شده است.

استان البرز استان پر تراکم و مهاجر پذیری است حدود دو میلیون نفر در کشور از حوزه ی مسکن و ساختمان معیشت خود را می گذرانند رکود این حوزه یعنی بیکاری هزاران نفر در استان . اگر امروز ۵۶ درصد رشد اشتغال اعلام می شود باید دید چه میزان در طرف دیگر ترازو امسال بیکار شده اند باید دید سهم هر بخش چقدر بوده است

بیکاری به شدت بر آسیب های اجتماعی تاثیر می گذارد بر حجم پرونده های دادگستری ها می افزاید، باید پرسید این میزان آماری که از اقدامات ستاد استانی گفته می شود چه تاثیری بر  کاهش آسیب های اجتماعی، جذب جوانان متخصص و تحصیل  به حوزه ی اشتغال داشته است؟

روشن است سیاستگذاری های دولت برای اشتغال و تولید  با توجه به مشکلات ریشه ای اقتصاد، نظام بانکداری در سطح ملی و استانی در مسیر درستی نیست و اظهارات مسئولین نمایشی و تبلیغاتی و افتتاح پروژه های استان نیز اصطلاحا آبدوغ خیاری است، پروژه های کلان همچنان نیمه کاره مانده است، این یعنی یک اقتصاد مجازی نه واقعی،  دولت می بایست برای برون رفت ریسک عمل جراحی را حداقل در نظام بانکی بپذیرد غیر از این سه سال دیگر که هیچ! ده سال دیگر هم تولیدو و اشتغال استان و کشور هم رونق نمی یابد.     

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .