13951126002035 PhotoA - تحریم H.R.3542
محمد محسن فایضی
تحریم H.R.3542
پیش‌نویس جدیدترین تحریم علیه حماس در 26 بهمن 1396 از سوی کنگره آمریکا تصویب شد.نقض قوانین بین‌المللی از سوی حماس به‌منظور استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی عنوان این تحریم جدید عنوان شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان پیش‌نویس جدیدترین تحریم علیه حماس در ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ از سوی کنگره آمریکا تصویب شد.[۱] نقض قوانین بین‌المللی از سوی حماس به‌منظور استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی عنوان این تحریم جدید عنوان شده است.[۲]

این پیش نویس که با حمایت قاطع کنگره تصویب شده است ادعاهایی علیه حماس در خصوص استفاده از نیروهای غیرنظامی در جنگ‌ها، بازداشت‌های وسیع در سال ۲۰۰۷، استفاده از مدارس، مساجد و بیمارستان‌ها برای مقاصد نظامی مطرح شده است.[۳] در این نوشتار ضمن بررسی بخش‌های گوناگون پیش نویس تحریم، هدف آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱- بررسی متن تحریم

در معرفی کلی (خلاصه) این تحریم آمده است این لایحه با هدف تقابل و محکومیت استفاده حماس از سپر انسانی به عنوان یک اقدام تروریستی و نقض حقوق بشر و حقوق بین‌الملل و هم‌چنین محکومیت حامیان این رفتار حماس هستند ، می‌باشد. همچنین از رئیس‌جمهور خواسته شده است که با استفاده از نفوذ ایالات‌متحده در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای برای تحریم‌های چندجانبه علیه استفاده از سپر انسانی از سوی حماس تصویب نماید.[۴] در حقیقت این تحریم بر دو کلیدواژه «سپر انسانی» و تحریم‌های «شورای امنیت» بنا نهاده شده است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

این تحریم از شش بخش تشکیل شده است که به تفکیک مورد بررسی قرار خواهیم داد:

۱- عنوان کوتاه: عنوان این تحریم «پیشگیری از اقدامات سپر انسانی حماس» عنوان شده است.

۲- در بخش دوم که از آن «FINDINGS» تعبیر می‌شود، بخش ثابت تمام قانون‌های کنگره آمریکاست. در این بخش به برخی اطلاعات، دلایل تحریمی و سابقه موضوع اشاره می‌شود به‌گونه‌ای که خوانندگان از اهداف و چرایی نگارش قانون یا تحریم مطلع می‌شوند. بخشی که متأسفانه در فرآیند قانون ‌نویسی در بسیاری از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران خالی است.

در این بخش آمده است بر اساس حقوق بین‌الملل جنگ، در طول درگیری استفاده (سپر نمودن) از غیرنظامیان یا گروه غیرنظامی به‌منظور تلاش برای جلوگیری از حمله به اهداف قانونی منع شده است. همچنین تأکید شده است ممنوعیت بازجویی زندانیان و دیگر بازداشت شدگان، مجروحین و بیماران و استفاده از آنان علیه حملات دشمن هم طبق قوانین بین‌الملل خلاف است.

در این بخش ادعاهایی علیه حماس مطرح شده و سعی شده است بر این اساس حماس یک نقض‌کننده حقوق بین‌الملل جنگی معرفی شود. به طور مثال آمده است حماس در سال ۲۰۰۷ دست به طیف وسیعی اعدام و شکنجه نموده است. استفاده از مناطق غیرنظامی مانند مدارس، مساجد و یا بیمارستان‌ها برای شلیک موشک به سرزمین‌های اشغالی یکی دیگر از ادعاهای مطرح شده علیه حماس در این تحریم است. در ادامه ادعاهایی عجیب مانند اجبار شدن غیرنظامیان برای استقرار در پشت‌بام‌ها در زمان حملات جنگنده‌های صهیونیستی و استفاده از کودکان در حفر تونل‌ها به منظور جلوگیری از حملات صهیونیست‌ها هم مطرح شده است.

ادعاهای مطرح شده علیه حماس بسیار واضح است که دروغی بیش نبوده و در این بخش تنها به یک گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ در خصوص یک مدرسه استناد شده است و به کلی‌گویی بسنده شده که نشان دهنده خالی بودن نویسندگان پیش نویس تحریم از مصادیق حقوقی و قابل استناد است. ضمن آنکه جنایات جنگی رژیم صهیونیستی طی سه جنگ ۲۲، ۸ و ۵۱ روزه بر اساس گزارش نهادهای بین‌المللی بسیار واضح است، لذا از این ادعاها گذر می‌کنیم.

۳- در بخش سوم که به نوعی سیاست تحریمی را شرح داده است ، آمده است آمریکا باید به صورت رسمی و عمومی حماس را به دلیل نقض قوانین بین‌الملل جنگی و استفاده از سپر انسانی محکوم و تحریم نماید. همچنین آمده است اقداماتی علیه کسانی که آگاهانه در نقش حمایت، تسهیل یا فرصت سازی برای نقض قوانین از سوی حماس و ایجاد سپر انسانی می‌نمایند باید صورت گیرد.

۴- در بخش چهارم که عنوان آن «شورای امنیت سازمان ملل» نامیده شده است، به خوبی نشان می‌دهد که پایه این تحریم با هدف رسیدن به یک قطعنامه شورای امنیت و فصل هفتمی علیه مقاومت فلسطین و حماس بنا شده است. در این بخش رئیس‌جمهور آمریکا ملزم شده است با استفاده از رأی و نفوذ آمریکا در شورای امنیت قطعنامه‌ای را صادر نماید. در این بخش خواسته شده تحریم شورای امنیت ۴ موضوع را دنبال نماید.

نخست اعمال تحریم‌های چندجانبه علیه حماس، دوم ملزم کردن سازمان ملل به انجام اقدامات خاص برای جلوگیری از سپر انسانی، سوم الزام سازمان ملل به ارائه گزارش در خصوص استفاده از سپر انسانی در هرگونه درگیری تحت نظارت سازمان و چهارم تعیین مراحل پیشگیری به منظور استفاده نشدن از نیروها و زیرساخت‌های سازمان ملل به عنوان سپر انسانی. تأکید بر زیرساخت‌ها و کارکنان سازمان ملل در این بخش، معطوف به حمله رژیم صهیونیستی به مدرسه سازمان ملل در نوار غزه در جنگ پیشین و کشته شدن برخی از کارکنان به بهانه شلیک موشک از این مکان بوده است. نویسندگان پیش نویس تحریم گویا نیم نگاهی به توجیه اتفاقات و جنایات پیشین رژیم صهیونیستی و فرصت سازی برای جنایات آتی هم داشته‌اند!

۵- در بخش پنجم این پیش نویس، تحریم افراد مسئول در نقض قانون ممنوعیت استفاده از سپر انسانی را مدنظر دارد. در این بخش آمده است رئیس‌جمهوری باید لیستی پس از ۱۸۰ روز از اعضای حماس یا حامیان حماس که در ادعاهای مطرح شده نقش دارند را معرفی نماید. بلوکه کردن اموال، ممنوعیت از هرگونه معاملات در آمریکا، ممنوعیت در دریافت ویزا و هرگونه خدمات در این حوزه و لغو ویزاهای صادر شده بخشی از تحریم‌های اعمالی علیه لیست مورد نظر است.

۲- سناریویی علیه حماس با کلیدواژه «سپر انسانی»

در جدیدترین بسته تحریمی که از سوی کنگره پیش نویس آن به تصویب رسیده موضوع کاملاً حقوق بشری و انسانی با کلیدواژه «سپر انسانی» است. در این بسته تحریمی سعی شده است با ایجاد فضاسازی در خصوص سو استفاده حماس از مناطقی چون مدارس، مساجد و بیمارستان‌ها و همچنین استفاده از کودکان برای حفر تونل‌ها، حملات رژیم صهیونیستی برای جنگی جدید توجیه و کشته شدن غیرنظامیان نوار غزه را طبیعی و ناشی از سیاست «سپر انسانی» حماس عنوان شود.

تأکید و بنا شدن تحریم بر اعمال و تصویب تحریم شورای امنیت و فصل هفتمی یکی دیگر از نکات ویژه و حائز اهمیت تحریم H.R.3542 است. اقدامی که شاید برای صهیونیست‌ها بتواند برگ برنده در مقابل ده‌ها قطعنامه سازمان ملل و شورای امنیت علیه‌شان باشد. در صورت تحقق این اتفاق، نتانیاهو و تیم صهیونیستی اطراف ترامپ می‌توانند این اقدام را یک پیروزی دیپلماسی برای خود معرفی نمایند. ضمن آنکه باید این نکته را هم متذکر شد که به نظر می‌رسد با توجه به سابقه واکنش‌های رسمی روسیه، چین و حتی کشورهای اروپایی در جنگ‌های پیشین غزه، تصویب چنین قطعنامه‌ای علیه حماس سخت و دور از انتظار خواهد بود؛ اما اگر تحریم شورای امنیت علیه حماس به بهانه استفاده از غیرنظامیان در جنگ‌های رژیم صهیونیستی تصویب شود، آنگاه آغاز جنگی چهارم نوار غزه دور از انتظارها نخواهد بود.

پی نوشت:

[۱] To impose sanctions against Hamas for violating universally applicable international laws of armed conflict by intentionally using civilians and civilian property to shield military objectives from lawful attack, and for other purposes.

[۲] Hamas Human Shields Prevention Act

[۳] https://www.congress.gov/bill/115th-congress/house-bill/3542/text?q=%7B%22search%22%3A%5B%22hamas%22%5D%7D&r=1

[۴] https://www.congress.gov/bill/115th-congress/house-bill/3542

انتهای متن/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .