13950118000584 PhotoA - بازگشت به زندگی از نگاه معتادان
بازگشت به زندگی از نگاه معتادان
اشتراک‌گذاری تجربیات اعتیاد و مانایی در ترک آن یکی از روش‌های ترک اعتیاد است که در انجمن معتادان گمنام خراسان رضوی صورت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ترک عادت به مصرف مواد مخدر یا هر ماده‌ای که سبب تخدیر شود، بیش از آنکه برپایه مصرف دارو باشد، براساس اراده فرد است. تقویت اراده برای پاک ماندن راه‌های زیادی دارد و یکی از مهم‌ترین این راه‌ها، اشتراک تجربه معتادانی است که موفق به ترک اعتیاد و پاک ماندن شده‌اند.

به اشتراک‌گذاری تجربه ترک اعتیاد یا حتی روزهای معتاد بودن، در فضایی به نام انجمن معتادان گمنام فراهم شده است. این انجمن از اسفند ۷۷ در مشهد فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون توانسته است علاقه‌مندان به ترک اعتیاد را در بیش از ۵۸۰ گروه در سراسر استان به خود جلب کند.

ظهر امروز به مناسبت ورود شاخه خراسان رضوی به ۲۰ سالگی خود،  این انجمن نشست خبری با حضور جمعی از اعضای قدیمی خود که اکنون به عنوان مسئولان روابط عمومیش فعالیت می‌کنند، برگزار کرد.

اعضای این انجمن اکنون به عنوان عضوی مفید و سازنده در جامعه فعالیت می‌کنند و هرکدام در گوشه‌ای از شهر اشتغال دارند. به همین دلیل تمایلی ندارند نام آنها فاش شود تا مشکلات اجتماعی شان کم شود و به همین دلیل در این نشست خبری، خبرنگاران تنها با نام کوچک این افراد آشنا شدند.

ترک اعتیاد با برنامه‌ای ساده و عملی

محسن، یکی از اعضای روابط عمومی انجمن معتادان گمنان در خراسان رضوی در توضیح فعالیت این انجمن می‌گوید: این انجمن براساس ارزش درمانی و کمک یک معتاد به معتاد دیگر کار می‌کند.

وی با بیان اینکه اصولی که در برنامه معتادان گمنام وجود دارد، ساده و عملی است، ادامه می‌دهد: وقتی ما در این انجمن با یک نفر از جنس خودمان مواجه می‌شویم و با او ارتباط برقرار می‌کنیم، در پایداری در ترک اثر بسیار دارد.

محسن ادامه می‌دهد: کسانی که در این انجمن قرار می گیرند، تلاش می کنند به سمت قطع مصرف و بهبود زندگی حرکت کنند و حضور در این انجمن کاملا انتخابی و از روی تمایل قلبی شخص صورت می گیرد به همین دلیل فرد با اختیار خود به دنبال قطع مصرف است.

وی بر اهمیت گمنامی اعضا تأکید می‌کند و می‌گوید: به دو دلیل می‌خواهیم گمنام باقی بمانیم؛ اول اینکه ما داریم در این اجتماع زندگی می‌کنیم و اعتیاد هنوز به عنوان یک جرم یا بیماری نزد مردم شناخته می‌شود و دیگر اینکه نمی خواهیم عضویت در انجمن و مسئولیت در آن شخصیت‌سازی کند.

این عضو انجمن معتادان گمنام بیان می‌کند: انجمن به صورت کاملاً مستقل اداره می‌شود و مخارج هم داوطلبانه و از سوی اعضا تأمین می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: ما به هیچ سازمانی وابسته نیستیم و برای حضور معتادان در این مرکز حق عضویت یا تعهدنامه‌ای دریافت نمی‌کنیم.

محسن همچنین می‌گوید: اینجا محل حضور معتادانی است که اختیار زندگی خود را از دست داده اند و دیگر نمی‌توانند از زندگی خود لذت ببرند.

انجمن معتادان گمنام خراسان رضوی از گروه‌های معتاد زن و مرد پذیرایی می‌کند و یکی از اقدامات خوب این انجمن که مورد استقبال اعضا و مسئولان استان شده، تفکیک جلسات زنان و مردان است.

فرصت حرف زدن

راحله که خود پنج سال با اعتیاد به قرص‌های اعتیادآور درگیر بوده و حالا توانسته بیش از یک سال و ۶ ماه پاک بماند، یکی از اعضای انجمن معتادان گمنام خراسان رضوی است که آماری از حضور فعالانه بانوان گرفتار در دام اعتیاد ارائه می‌دهد.

به گفته راحله تعداد کل گروه‌های بانوان در خراسان رضوی ۴۲ گروه است که از این تعداد ۱۴ گروه در شهرستان‌ها تشکیل شده است.

وی می‌گوید: بانوان عضو این انجمن ۲هزار و ۵۰۰ نفر است که در ۱۴۳ جلسه هفتگی در سطح استان شرکت می‌کنند. از این تعداد ۴۴ جلسه در  شهرستان‌های استان تشکیل می‌شود.

راحله حضور بانوان در این جلسات را پرشور توصیف می‌کند و می‌گوید: تشکیل جلسات به صورت مجزا از آقایان و پشت درهای بسته و در فضایی کاملا امن و مطمئن فرصت مناسبی برای صحبت کردن بانوان است تا با خیال راحت با کسانی مانند خودشان ارتباط برقرار کنند و تجربه‌های ترک را به اشتراک بگذارند.

بازگشت به زندگی

مهدی، یکی دیگر از اعضای این انجمن با بیان اینکه جلسات انجمن به صورت مرتب و هفتگی برگزار می‌شود، می‌گوید: هدف اصلی انجمن معتادان گمنام رساندن پیام ما و نشان دادن راه جدید برای زندگی به معتادان است.

وی ادامه می‌دهد: انجمن طی مسیر برای ترک اعتیاد را در ۱۲ قدم برنامه‌ریزی کرده که اولین قدم آن اقرار به ناتوانی در برابر اعتیاد و غیرقابل اراده شدن زندگی است.

مهدی می‌گوید: در دومین گام ما می‌آموزیم که یک نیروی برتر می‌تواند  سلامت عقل را به ما بازگرداند و در گام سوم ما تصمیم گرفتیم که اراده و زندگی را به مراقبت خداوند، بدان گونه که او را درک کرده‌ایم، بسپاریم.

به گفته این عضو انجمن معتادان گمنام خراسان رضوی اعضای این انجمن ترازنامه اخلاقی بی‌باکانه و جستجوگرانه از خود تهیه می‌کنند و در آن گزارشی از فعالیت‌های روزانه خود را می‌نویسند و براساس آن عملکرد خود را ارزیابی می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد:اعضای انجمن معتادان گمنام در ادامه مسیر خود برای ترک مواد اعتیادآور، به چگونگی دقیق خطاهایشان به خداوند اقرار می‌کنند و در گام بعد آمادگی کامل برای رفع نواقص شخصی خود را به دست می‌آورند.

مهدی می‌گوید: در دیگر گام‌های این انجمن، اعضای آن با رفع کمبودهای اخلاقی، تهیه فهرستی از کسانی که به آن ها صدمه زده‌اند، جبران این خسارت و ارتباط با خداوند از طریق دعا و مراقبه است.

این عضو انجمن معتادان گمنام خراسان رضوی آماری از حضور فعالانه کسانی که اشتیاق به زندگی دوباره دارند، ارائه می‌دهد و می‌گوید: بیش از پنج هزار گروه در ایران فعالیت می‌کنند و در مشهد ۲۴۸ گروه آقایان و ۲۸ گروه بانوان فعالیت می‌کنند.

به گفته وی در مشهد بیش از هزار و ۲۱۹ جلسه به صورت هفتگی آقایان برگزار می‌شود و در شهرستان‌ها هم آقایان عضو این انجمن هر هفته در هزار و ۱۷۹ جلسه شرکت می‌کنند.

مهدی ادامه می‌دهد: نشریات این انجمن در ۳۸۳ کلینک درمانی در استان و هشت مرکز بستری به صورت رایگان توزیع می‌شود و انجمن با مراکز اصلاحی، مراکز ا قامتی اجباری و مانند آنها ارتباط بسیار دارد.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .