13960511000728 PhotoA - تاملی بر انتخابات ریاست جمهوری 2018 مصر
محمدرضا مرادی
تاملی بر انتخابات ریاست جمهوری 2018 مصر
عملکرد منفی السیسی در سال های گذشته باعث شده است که وی برای قطعی کردن پیروزی خود در انتخابات، مهمترین رقبا را حذف کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان  انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال ۲۰۱۸ در حالی اولین مرحله مهم آن طی شده است که بررسی اقدامات دولت عبدالفتاح السیسی نشان دهنده این است که وی تاکتیک «حذف رقبا» را در پیش گرفته است. علت اصلی این مسئله نیز به سابقه چهار ساله ریاست جمهوری وی بر می گردد. در واقع عملکرد منفی السیسی در سال های گذشته باعث شده است که وی برای قطعی کردن پیروزی خود در انتخابات، مهمترین رقبا را حذف کند. هفته گذشته سرانجام زمان ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید و در نهایت تنها دو نامزد در این انتخابت ثبت نام کردند. کمیته ملی انتخابات مصر سه شنبه شب به صورت رسمی اعلام کرد «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور کنونی و «موسی مصطفی موسی» رئیس حزب «الغد» این کشور، شرایط قانونی لازم را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ مصر دارا هستند. کمیته ملی انتخابات مصر خاطرنشان کرد، عبدالفتاح السیسی، نامه حمایت ۵۴۹ نماینده مجلس و تایید حمایت ۱۶۱هزار و ۷۰۷ نفر را به این کمیته ارائه کرده است؛ «موسی مصطفی موسی» نیز تایید ۲۰ نماینده را به این کمیته ارائه کرده است. بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری مصر، هر فرد برای نامزدی در این انتخابات باید حمایت دستکم ۲۵هزار شهروند مصری در ۱۵ استان و یا تایید ۲۰ نماینده مجلس را داشته باشد.

 طبق اعلام «لاشین ابراهیم» رئیس کمیته ملی انتخابات مصر، مصری‌های مقیم خارج طی روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ مارس (۲۵، ۲۶ و ۲۷ اسفند) برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت. ابراهیم همچنین گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری در داخل کشور نیز طی روزهای ۲۶ تا ۲۸ مارس (۶ تا ۸ فروردین) برگزار می‌شود و در صورتی که انتخابات به دور دوم کشیده شود، این انتخابات طی روزهای ۱۹ تا ۲۱ آوریل (۳۰ فروردین تا اول اردیبهشت) در داخل کشور و ۲۴ و ۲۶ آوریل(۴ تا ۶ اردیبهشت) نیز در خارج از کشور برگزار می‌شود.[۱]

حذف رقبا

عبدالفتاح السیسی در سال ۲۰۱۳ با کودتا علیه محمد مرسی رئیس جمهور قانونی مصر به قدرت رسید. در واقع وی در انتخاباتی کاملا یک طرفه که از سوی اسلام گراها تحریم شده بود،  موفق به پیروزی شد. در شرایط فعلی نیز وی با ایجاد شرایطی زمینه را برای حذف و عدم شرکت نامزدهای رسمی در انتخابات ریاست جمهوری مهیا کرده است. در ابتدا «خالد علی» وکیل حقوقی مصر از کاندیداتوری برای انتخابات ریاست‌جمهوری انصراف داد و در ادامه مهمترین رقیب السیسی یعنی «سامی عنان» رئیس پیشین ستاد کل ارتش مصر به اتهام تخلف از قوانین نظامی بازداشت شد. علاوه بر این هیئت عالی حزب لیبرال الوفد نیز با ثبت‌نام «سید بدوی» رئیس این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری مخالفت کرد. پیش از آن نیز «احمد شفیق» آخرین نخست‌وزیر دولت «حُسنی مبارک» رئیس جمهور مخلوع مصر نیز که برای نامزدی اعلام تمایل کرده بود، تحت فشارها انصراف داده بود. در واقع نگاهی به سیر انصراف نامزدها و ممانعت از کاندیاتوری آن ها نشان دهنده هراس السیسی از هرگونه رقابت است.

جنبش تحریم انتخابات

تلاش السیسی برای برگزاری انتخابات یک سویه و فرمایشی باعث شده است تا بسیاری از فعالان سیاسی مصری و همچنین گروه های سیاسی این کشور خواستار تحریم انتخابات باشند. با پایان یافتن زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری مصر برخی شخصیت‌های مصری در بیانیه‌ای با توصیف انتخابات ریاست جمهوری به «تئاتری طنزآمیز» از مردم خواستند انتخابات را تحریم کرده و نتایجش را به رسمیت نشناسند.[۲] از جمله شخصیت‌هایی که این بیانیه را امضا کردند، عبدالمنعم ابوالفتوح، کاندیدای سابق ریاست جمهوری، هشام جنینه، رئیس سابق دیوان محاسبات اداری مصر و محمد انور سادات، عضو سابق پارلمان این کشور است. شخصیت‌های برجسته مصر در این بیانیه تاکید کردند، اقدامات امنیتی و اداری دولت برای ممانعت از انجام رقابت سالم در انتخابات آتی و تلاش برای خالی کردن میدان انتخابات از کاندیداها است و بازداشت تیم سامی عنان، رئیس سابق ستاد ارتش از جمله این دست اقدامات است. در بیانیه مذکور آمده است: “دولت مصر به دنبال کاندیدایی است که در رقابت با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور این کشور نقش «سیاهی لشکر» را بازی کند.” امضا کنندگان این بیانیه از موضع هیئت عالی حزب «الوفد» که از ورود به انتخابات مخالفت کرده، قدردانی کردند.

عملکرد چهارساله عبدالفتاح السیسی

اما سوال مهم در این مورد این است که چرا السیسی از انتخابات رقابتی واهمه دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید عملکرد وی در چهار سال ریاست جمهوری بررسی شود.

مصر در چهار سال گذشته با چالش های مهمی مواجه شده است. دو چالش امنیتی و  اقتصادی مهمترین مشکلات کنونی جامعه مصر است. در موضوع امنیتی تروریست های وابسته به داعش در صحرای سینا تاکنون به چندین کلیسا حمله کرده و شمار زیادی از مردم مصر را قتل عام کرده اند. علاوه بر این ، تقویت گروه های تروریستی در مصر باعث ایجاد ناامنی و همچنین کاهش ورود گردشگر به مصر شده است. در زمینه اقتصادی نیز مصر همواره از کسری بودجه رنج برده و در دوران السیسی وی نتوانسته است درمانی برای این معضل پیدا کند. در واقع السیسی برای جبران کسری بودجه اقدام به فروش جزایر مصری و آثار تاریخی کرده است.

براساس توافقی که بین مصر و عربستان در جریان سفر ۵ روزه ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، به قاهره در آوریل ۲۰۱۶ درخصوص ترسیم مرزهای بین دو کشور به امضا رسید، مصر در مقابل دریافت سالانه دو میلیارد دلار و ۲۵ درصد نفت و گاز مورد نیاز خود، دو جزیره تیران و صنافیر را به عربستان سعودی واگذار کرد.

این در حالی بود که در سال ۱۹۵۴ سازمان ملل این دو جزیره را متعلق به مصر دانست که مورد قبول سعودی‌ها نبود و آنها در سال ۱۹۷۵ هیاتی را به سازمان ملل فرستادند تا بر مالکیت خود بر این دو جزیره تاکید کنند. واگذاری این جزایر به عربستان پس از تصویب پارلمان موجی از اعتراض ها را در جامعه مصر برانگیخت. از یکسو، مردم در شهرهای مختلف مصر تظاهرات کردند. از سوی دیگر، برخی نمایندگان مجلس مصر در پی موافقت پارلمان این کشور با ترسیم مجدد مرزهای آبی مصر با عربستان و واگذاری دو جزیره به عربستان، استعفا کرده و برخی دیگر نیز دست به تحصن زدند. منتقدان از جمله برخی اعضای اخوان‌المسلمین با حمله به السیسی می‌گویند: «او این جزایر را به خاطر مشتی دلار در ازای قتل، بازداشت، تخلف، ناپدید شدگی‌های اجباری و کشتارهای فراقانونی در داخل واگذار کرد.» [۳] علاوه بر این منابع خبری عربی اعلام کردند مصر اداره آثار باستانی اهرام ثلاثه را به مدت ۲۰ سال به یک شرکت اماراتی به نام«Prisme International» به مبلغ ۵۰ میلیون دلار واگذار می کند. پایگاه خبری «مصراوی »سامح سعد رئیس شرکت توسعه گردشگری «الصوت و الضوء » گفت: این شرکت اماراتی از دو سال پیش پیشنهاد اداره منطقه باستانی اهرام ثلاثه را به مدت ۲۰ سال داده بود و اکنون موافقت اصولی مصر با این پیشنهاد خود را به دست آورده است. پایگاه خبری «العربی الجدید » نوشت: اعلام این خبر با انتقاد مصری ها مواجه شده است؛ فردی به نام «محمد السوهاجی» در توییتر نوشت:رود نیل، جزایر تیران و صنافیرو منطقه سینا از دست رفته است ، حال چوب حراج به اهرام ثلاثه هم زده اند.[۴]

در واقع این اقدامات السیسی با واکنش شدید مردم مصر مواجه شده است چرا که مصری خود را «ام الدنیا»    می دانند و در مورد سرزمین خود بسیار تعصب دارند. اقدامات السیسی در این زمینه باعث به راه افتادن      گروه های اعتراضی در مورد خیانت های السیسی علیه سرزمین مصر شده است. علاوه بر این ، السیسی در سال های اخیر با دنباله روی از سیاست های عربستان در منطقه باعث خشم مصری ها شده است چرا که مردم مصر خود را رهبر جهان عرب دانسته و حاضر به پیروی از سیاست های کشورهای دیگر عربی نیستند.

پایان سخن

بررسی تنها بخشی از کارنامه چهارساله عبدالفتاح السیسی نشان دهنده این مسئله است که وی با اقدامات خود مخالفت ها را نسبت به سال ۲۰۱۳ بسیار بیشتر کرده و همین مسئله می تواند پاشنه آشیل وی در انتخابات آتی باشد. از این رو السیسی چاره کار را در حذف رقبای جدی دیده و حضور تنها یک نامزد در انتخابات از سوی کارشناسان تلاشی از سوی دولت مصر برای رقابتی جلوه دادن انتخابات است.

پی نوشت:

[۱] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13961109001345

[۲] http://fa.alkawthartv.com/news/120019

[۳] http://donya-e-eqtesad.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7-5/1105012-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%B5%D8%B1

[۴] http://www.irna.ir/fa/News/82798078

انتهای متن/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .