اینورژن عملکرد و فعال بودن گسل بی تدبیریِ مدیریت شهری
پاییز96؛
اینورژن عملکرد و فعال بودن گسل بی تدبیریِ مدیریت شهری
تله ی بی تدبیری مدیریت شهری البرز( در هنگامه ی اوج آلودگی هوا و زلزله) نشان داد پیش از گسل اشتهارد، مدت هاست گسل بی کفایتی برخی دستگاهها و مدیران شهری فعال بوده و هوای عملکرد به هنگام و پیشگیرانه در وضعیت اینورژن است.

 

 

پایگاه تحلیلی خبری البرزبانپاییز امسال(۹۶)در البرز به لحاظ ناپایداری های جوی و خلا بارش در مقایسه با سال گذشته وضعیت بدتری سپری شد. به شکل طبیعی در ایام سرد سال به ویژه در شهرهای پر جمهیت و شلوغ دنیا روزهای آلوده در نتیجه ی عدم چرخش عمودی هوای تمیز و کثیف موسوم به اینورژن( وارونگی دما)رخ می دهد.اما امسال بر خلاف سال گذشته دمای هوا آنقدر هم کم نشد و اغلب روزهای گرمی بر شرایط جوی حاکم بود. در این فصل کاهش بارش از یک طرف و سکون هوا به شکل طبیعی باعث تداوم آلودگی و ذرات آلاینده در سطح شهری می شود. این موضوع سبب شد شهروندان البرزی بیش از نیمی از روزهای پاییزی خود را در شرایط ناسالم و آلودگی به سر ببرند مسئولان دولتی و شهری نیز با برگزاری جلسات متعدد صرفا سعی کردند میزان فشار رسانه ها و افکار عمومی را کاهش دهند. خروجی نشست ها طوماری از چند باید و نباید شد که متولی اجرایی مشخصی نداشت. همچنین  متولیان سازمان ها و ستادها با اتخاذ تصمیماتی در دقیقه ۹۰ به مثابه ی مدیریت بحران نظیر ممنوعیت تردد خودروهای بیش آلاینده در سطح شهر، اعلام وضعیت هشدار و اضطرار، تعطیلی مدارس و ادارات، مقابله با خودرو های آلاینده و صد البته دعا خواندن برای وزش باد و بارش باران سعی کردند وضعیت بحرانی را مدیریت کنند مقامات و وزرای دولتی نیز در راس امور هر کدام با مقصر دانستن  عملکرد وزارتخانه ی دیگر شیوه ی جدیدی از سیاست های سلبی و ایجابی مدیریت بحران را به نمایش گذاشتند.

از اواسط همین پاییز با شروع سریال وقوع زلزله ها و پس لرزه های متعدد، فاز جدیدی از آزمون مدیریت بحران و نحوه ی برخود با آن برای مسئولان باز شد. هفته ی اخر آذر ماه اما هفته ی کشکمش بین جنگ و زندگی برای شهروندان در مقابل دو بحران و مخاطره ی زیست محیطی( آلودگی هوا و زلزله)بود و روشن شدآسیب پذیری شهر در سایه بی تدبیری مدیران و مسئولان و ضعف الگوهای مدیریت بحران به چه میزان است. شهروندان ۴۸ ساعت نفس گیر و کشنده را در پیش داشتند در اوج آلودگی هوا و وقوع زلزله شبانه نه می توانستند به داخل خانه هایشان بروند و نه می توانستند بیرون از خانه نفس بکشند تله ی بی تدبیری مدیریت شهری که نشان داد پیش از گسل اشتهارد مدت هاست گسل بی کفایتی برخی دستگاهها و مدیران شهری فعال است. مردم وحشت زده در خیابانها ریختند ترافیک در نیمه ی شب خیابان ها را قفل کرد صف های طولانی در جایگاههای سوخت ایجاد شد مردم شب را در هوای ناسالم و سرد تا صبح سپری کردند. بدون هیچ سرپناهی . عملا از طنز تلخی حقوق شهروندی رونمایی شد.توصیه های کمیته ی بحران هم مبنی بر حفظ خونسردی و پناه گیری امن هم پاسخگو نبود یک آجر از ساختمان های شهر فرو نریخت بیش از ۵۰ نفر زخمی شد. این به معنی است در صورت وقوع زلزله ی بزرگتر و ریزش ساختمانها و سازه ها فاجعه ی انسانی رخ خواهد داد.

متاسفانه در هنگامه ی شرایط اضطرار و ناسالم است که تازه مسئولان به فکر تمهیداتی  برای کاهش آلودگی می افتند و سعی می کنند از اندکی از غلظت ذرات و روند صعودی ان بکاهند. در حالی این روش های گوتاه مدت پاسخ گو نیست رفع آلودگی هماهنگی و کار جهادی مسئولان را می طلبد این پاییز تمام می شود تابستان و ریزگرد ها ۶ ماه دیگر در راه است باید چشمه های آلودگی را شناسایی کرد و اقدامات پیشگیرانه را انجام داد. یکسال فرصت است تا ناوگان حمل و نقل و سوخت نوسازی شود یکسال فرصت است تا حمل و نقل عمومی گسترش یابد. تعطیل کردن پنج شنبه ها و جلوگیری از ورود خودروهای سنگین و دودزای ( به توصیه استاندار) موقتی است. انفعال مدیریتی در تصویب و اجرای مصوباتی که از ریشه به مقابله با آلودگی می پردازد باید رفع شود.

پدیده ی زلزله نیز به عنوان بخشی از مخاطرات محیطی قابل پیش بینی نیست و نخواهد بود تنها راهکار مقابله با ان هم پیشگیری و آمادگی پیش از وقوع است هم برای شهروندان و هم برای مسئولین. زلزله ی متوسط ۲۹ آذر آزمونی برای آمادگی دستگاهها و شهروندان بود. که متاسفانه شاهد بودیم چگونه در عرض چند ساعت شهر بهم ریخت.تنها راه مقابله بااین قبیل آسیب ها و کاهش تلفات و خسارات ناشی از آن  متوجه اقدامات مسئولان و مدیریت شهری یکپارچه است. خروج به موقع و هوشیاری شهروندان به بیرون از ساختمان و منازلی که در کوچه های تنگ و در محاصره ی ساختمان های فرسوده و چند ده طبقه مشکلی را حل نمی کند وجود ۸۰ درصد بافت فرسوده که حتی ۱ درصد هم نوسازی در نشده به عنوان فاجعه ای عمیق، سند ناکارامدی و ضعف مدیران شهری البرز است نوسازی و مقاوم سازی ساختمانها از هم اکنون باید در دستور کار باشد ساخت سوله ها و خالی و بودن انها باید در دستور کار قرار گیرد. شدت نظارت ها بر ساخت و سازهای استاندارد و مقابله با رانت خواری برخی مهندسان ناظر در سازه های شهری باید افزایش یابد. طراحی و عمل به نقشه های پهنه بندی گسل و جلوگیری از ساخت و سازهای شهری بر روی گسل ها باید به جد پیگیری شود. در مقابله با بحران های غیر قابل پیش بینی پیشگیری و آمادگی نتایج به مراتب بهتری از مدیریت بحران دارد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .