13960528001528 Test PhotoA - زنگنه:به‌گازپروم فرصت6ماهه دادیم
زنگنه:به‌گازپروم فرصت6ماهه دادیم
وزیر نفت از فرصت شش ماهه به شرکت روسی گازپروم برای مطالعه پروژه ایران ال ان جی خبر داد.

به نقل از روابط عمومی وزارت نفت بیژن زنگنه پس از امضای تفاهم‌نامه با شرکت گازپروم برای انجام مطالعات پروژه ال ان جی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه مذاکرات مذکور بسیار مفید بود، گفت: وزارت نفت با شرکت گازپروم در یکسال اخیر تفاهم‌نامه‌های متعددی امضاء کرده است. این شرکت باید برنامه و طرح توسعه خود را برای میدان‌های ۶ پارس شمالی، فرزاد A و B ارائه کند.

وی افزود: این توسعه‌ها به طور طبیعی با برنامه صادرات همراه خواهد بود، زیرا هزینه‌ها باید از محل صادرات بازپرداخت شود.

وزیر نفت با تاکید بر این که گازپروم شرکت باتجربه‌ای است، تصریح کرد: این شرکت چه در قالب احداث خط لوله و چه در مورد احداث واحدهای ال ان جی برنامه‌های خود را پیش‌بینی کرده است.

زنگنه با اشاره به امضای یادداشت تفاهم‌نامه برای مطالعه پروژه ایران ال ان جی بین وزارت نفت و گازپروم، گفت: امروز یادداشت تفاهم جدیدی بین وزارت نفت و صندوق‌های نفت که مالک ایران ال ان جی هستند با شرکت گازپروم امضاء شد. کارخانه ال ان جی با ظرفیت حدود ۱۰ میلیون تن در سال نیمه تمام است و شرکت گازپروم فرصت دارد ظرف مدت حداکثر شش ماه مطالعات مالی و فنی خود را انجام و پیشنهاد خود را برای مشارکت سهمی و سرمایه‌ای در این کارخانه ارائه دهد. این یک قدم مهم برای حضور گازپروم در طرح‌های توسعه‌ای گازی ایران و پتروشیمی‌های متکی به گاز است.

وی در ادامه با بیان این‌که ایران و روسیه اولین و دومین دارندگان گاز جهانی هستند، تاکید کرد: همکاری این دو کشور در بازارهای جهانی گاز بسیار تعیین‌کننده است.

وزیر نفت در مورد هزینه مورد نیاز برای اتمام پروژه ایران ال ان جی توضیح داد: طرح ال ان جی نیاز به حدود چهار میلیارد دلار سرمایه برای اتمام دارد، اما این‌که چه‌طور مشارکت بعدی صورت بگیرد باید در ماه‌های آتی تعیین شود. به طور کلی نمی‌توان دراین مورد عدد داد اما ده‌ها میلیارد دلار برای آن لازم است.

زنگنه در پاسخ به این سوال که گازپروم شریک ایران در صادرات خواهد بود یا ایران گاز را به واسطه این شرکت صادر می‌کند، گفت: همه این موارد می‌تواند صورت بگیرد و این موضوع بستگی به قراردادهای آتی دارد.

انتهای پیام/م

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .