تهدید زیست محیطی "حلقه دره" نتیجه ی ناکارامدی مسئولان مدیریت شهری
تهدید زیست محیطی حلقه دره نتیجه ی ناکارامدی مسئولان مدیریت شهری
با توجه به تبیین و ابلاغ مواد قانونی الزام اور مدیریت پسماند، روشن و واضح است در بروز تهدید زیست محیطی پیش آمده در کرج صرفا مسئولان مدیریت شهری از هم گسسته این شهر مقصر هستند چرا که در این رابطه خلا قانونی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ؛ این روزها خبرها حاکی از یک رخداد قریب الوقوع و فاجعه ی زیست محیطی در کرج و البرز است.امروز خانه زباله ی حلقه دره و نا به سامانی های دفن زباله های شهری و بیمارستانی در سایه ی غفلت و بی توجهی مسئولان در حال تبدیل شدن به یک تهدید و چالش زیست محیطی بزرگ برای این شهر است.

منطبق بر تحقق اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور حفظ محیط زیست کشور در مقابل پیامدهای مخرب پسماند در سال ۱۳۸۳ قانون مدیریت پسماند به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

طبق ماده ۴ ایین نامه ی اجرایی قانون مدیریت پسماند قرار بر این شد که مدیریت های اجرایی پسماندهای عادی باید طرح جامع و تفصیلی مدیریت پسماند را به گونه ای تهیه کنند که در مراکز استانها وهمچنین شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر تا پایان سال ۱۳۹۰ و در سایر شهرها و روستاها تا پایان سال ۱۳۹۲ همه پسماندهای عادی را به صورت تفکیک شده جمع آوری نمایند.

از طرف دیگر تبصره ماده ی ۲ همین ایین نامه دستور تشکیل کار گروه استانی  جهت هماهنگی(مدیریت پسماند) در سطح استان با ترکیب مدیران دستگاههای وابسته به وزارتخانه ها و سازمانهای ملی در استان ( مشابه کارگروه ملی_ اعم از نمایندگان وزارتخانه ها در شهرهاو معاونین استانداری ها و شهرداری های هر استان و شهر ) به مسئولیت معاون امور عمران استانداری و دبیری مدیر کل دفتر شهری و روستایی استانداری تشکیل می گردد. کار گروه مذکور می تواند درصورت لزوم کار گروه های شهرستانی را نیز با ترکیب مشابه به مسئولیت معاون فرماندار در سطح شهرستانها تشکیل دهد. برابر تبصره ها و مواد متعدد از این آیین نامه زیر نظر وزارت کشور شوراهای شهری، شهرداری ها، بخشداری ها و نهادهای مرتبط با وزارت خانه ها مانند محیط زیست، کشاورزی، استاندارد و بهداشت و درمان و حتی استانداری ها در اجرای ضوابط، مقررات و دستورالعمل های مدیریت اجرایی پسماند، تعیین محل دفع پسماند، جمع آوری و تفکیک و ساماندهی مسائل مربوط به زباله ها و انواع پسماندهای موظف هستند.

 برخی گزارشها منتشر شده نشان می دهد که قرار بوده است تا پایان سال ۹۰ تمام زباله های کرج از مبدا تفکیک، دفن  آنها ممنوع و صد در صد بازیافت شود(ایسنا،۲۶/مهر۹۶).

با توجه به تبیین مواد قانونی الزام اور مذکور، روشن و واضح است در بروز تهدید زیست محیطی پیش آمده صرفا مسئولان مدیریت شهری کرج مقصر هستند چرا که در این رابطه خلا قانونی وجود ندارد مشخص است اعضای شورای شهر، شهرداری ها، استاندار و اداره کل مدیریت پسماند در انتخاب پیمانکار، نرخ گذاری، و انتخاب مسئول و مدیریت پسماند استان ناتوان عمل کرده است در اخذ بدهی های شهرداری و پرداخت حقوق کارکنان زحمت کش ناتوان کم کاری صورت گرفته، در همکاری با بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری این بخش ناتوان و ضعیف عمل کرده و می کند در انتخاب مدیریت طرح مطالعات و تحقیقات مربوط به انتخاب مکان جدید دفن پسماند قاصر بوده و باید جوابگو باشند. مدیریت شهری از هم گسیخته ی کرج در ابتدایی ترین وظایف هم دچار ضعف شده است در جمع اوری به موقع زباله های خانگی، تفکیک و دفع انواع پسماند ها و جمع آوری انواع حیوانات موزی و وحشی و ناقل بیماری در سطح شهر  مطابق قانون عمل نکرده است در گسترش و اشاعه ی فرهنگ سازی تکفیک سازی زباله از مبدا و نصب و جایگذاری سطل زباله ها و مکانیزم های سهولت بخشی این فرایند کم کاری کرده است. و اکنون در وضعیت پیش امده هیچ کس خود را مسئول نمی داند. و توپ را به زمین همدیگر و مدیریت های سابق می اندازند. رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر فعلی که پیش از این شورای شهر قبلی را مقصر معرفی کرده که  شواری پیشین اقدامی انجام نداده است. سوال این است با گذشت چند ماه از آغاز فعالیت رسمی شورای شهر جدید چرا صرفا به برگزاری چندین جلسه بدون خروجی اکتفا کرده است.؟ چرا اقدامی عینی و ملموس که تحولی هر چند اندک ایجاد کند رخ نداده است؟ ضرورت دارد به منظور رفع مشکل و چالش جدی کنونی، پیش از ان که تبدیل به یک معظل ملی شود استاندار، شهردار و شواری شهر و دیگر نهادهای استانی به جد وارد عمل شوند و اقدامات لازم را انجام دهند.    

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .