13960305000037 PhotoA - تشدید جنگ رسانه ای بین مسکو و واشنگتن
دکتر سید رضا میر طاهر
تشدید جنگ رسانه ای بین مسکو و واشنگتن
به رغم خوش بینی اولیه روسیه به غرب در دهه 1990 در دوره زمامداری بوریس یلتسین ، اما عملکرد غیر دوستانه و خصمانه آمریکا به عنوان سردمدار غرب، خیلی زود به روسها این مساله را فهماند که انتظار رویکرد مثبت از جانب آمریکا و به طور کلی غرب ، نوعی ساده انگاری است .

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان روابط روسیه و آمریکا در سه دهه گذشته دستخوش نوسانات زیادی بوده است. با این حال در سالهای اخیر به دلایل مختلف این روابط سیر نزولی داشته و با افزایش تنش ها بین مسکو و واشنگتن مواجه بوده ایم.به رغم خوش بینی اولیه روسیه به غرب در دهه ۱۹۹۰ در دوره زمامداری بوریس یلتسین ، اما عملکرد غیر دوستانه و خصمانه آمریکا به عنوان سردمدار غرب، خیلی زود به روسها این مساله را فهماند که انتظار رویکرد مثبت از جانب آمریکا و به طور کلی غرب ، نوعی ساده انگاری است وهدف غرب بویژه آمریکا تضعیف هر چه بیشتر و در نهایت تجزیه روسیه است .ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با شناخت این مساله، از اوایل دهه ۲۰۰۰ ، منتقد رویکرد آمریکا در قبال روسیه بوده است.بحران اوکراین در سال ۲۰۱۴ به مثابه کاتالیزوری باعث شدت گرفتن و علنی شدن خصومت غرب به سرکردگی آمریکا علیه روسیه شد و از آن هنگام تاکنون این روند رو به تصاعد بوده است.این رویارویی در عرصه های نظامی ، سیاسی ، اقتصادی، تجاری ، دیپلماتیک بین دو کشور تجلی یافته است.با این همه پس از اتهامات واشنگتن علیه مسکو در باره دخالت گسترده روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا که منجر به پیروزی دونالد ترامپ شد ، شاهد اقدامات تحریمی علیه روسیه از جمله در چارچوب قانون کاتسا و نیز  اقدامات بی سابقه آمریکایی ها علیه رسانه های روسی از جمله دفاتر خبرگزاری اسپوتنیک و شبکه خبری راشا تودی در آمریکا هستیم.اقداماتی که با واکنش متقابل روسیه مواجه شده است.

اقدام پوتین

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ۲۶ نوامبر(۵ آذر) قانون عامل خارجی شناخته شدن رسانه های خارجی در این کشور را امضا کرد که واکنشی به اقدامات آمریکا علیه رسانه های روسی تلقی می شود. قانون جدید را دومای روسیه در ۱۵ نوامبر و شورای فدراسیون در۲۲ نوامبر تصویب کرده بودند و با امضای پوتین و انتشار آن اعتبار اجرایی یافت.براین اساس، اصلاحاتی دربند ششم قانون فعالیت رسانه ها در روسیه که در دسامبر ۱۹۹۱ تصویب شد، صورت گرفته است.مطابق قانون جدید «عامل خارجی شناخته شدن رسانه ها»، رسانه هایی در روسیه عامل خارجی شناخته می شوند که از خارج از روسیه تامین مالی شوند. رسانه هایی که در روسیه عامل خارجی شناخته شوند، موظف می شوند در سایت خود این موضوع را قید کنند و در مورد فعالیت خود و وضع مالی به روسیه گزارش ارائه دهند. این قانون در پاسخ به اقدامات آمریکا علیه خبرگزاری اسپوتنیک و شبکه راشاتودی تصویب شد که توسط واشنگتن به عنوان عامل خارجی در آمریکا ثبت شدند.وزارت دادگستری روسیه بتازگی به رادیو صدای آمریکا و رادیو آزادی و سه رسانه آنها در روسیه شامل رادیو «ایدل رئالی» ، «قفقاز رئالی» و کانال تلویزیونی «ناستایاشی ورمیا» (رسانه های متعلق به رادیو آزادی)، اخطار کرد که ممکن است به عنوان عوامل خارجی در روسیه شناخته شوند. دراین اخطاریه به این رسانه ها گفته است که در فعالیت های آنها نشانه هایی از فعالیت عوامل خارجی مشاهده شده و محدودیت هایی در فعالیت این رسانه ها اعمال خواهد شد.ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اخیرا هشدار داده بود که مسکو به اقدام ها و فشارهای واشنگتن به رسانه های روسی فعال در آمریکا پاسخ خواهد داد.به گفته وی ، شرایط و خواسته های واشنگتن از خبرگزاری اسپوتنیک و شبکه تلویزیونی راشاتودی با اصول آزادی بیان در آمریکا مغایرت دارد.از دیدگاه مسکو، برخورد گزینشی و اجرای قوانین محدود کننده در مورد این رسانه ها، نقض آزادی بیان تلقی  می شود، در حالی که این حق در قانون اساسی آمریکا تضمین شده است.

واکنش ها

غربی ها در قبال تصویب قانون رسانه ها در روسیه موضعی منفی اتحاذ کرده اند. وزارت امور خارجه آمریکا در ۲۸ نوامبر(۷ آذر) اعلام کرد قانون جدیدی در روسیه که به وزارت دادگستری این کشور اجازه می دهد رسانه های خارجی را « عوامل خارجی » تلقی کند، تهدیدی برای آزادی مطبوعات است و بر این اساس از مسکو می خواهد از این قانون برای تشدید کنترل رسانه ها استفاده نکند.به ادعای واشنگتن، این قانون، ابزاری برای توجیه حملات ، آزار و اذیت و اقدامات حقوقی علیه سازمان های غیر دولتی است تا از این طریق از ادامه فعالیت آنها جلوگیری شود. هدر نائورت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا  هرگونه مقایسه بین قوانین آمریکایی و روسی را رد کرد و مدعی شد که قانون آمریکا انتشار اطلاعات یا فعالیت رسانه ها را محدود نمی کند. کمیته روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز این اقدام روسیه را «تلاشی تازه برای کاهش برد صداهای مستقل در روسیه» خواند.

مرحله جدید

به نظر می رسد جنگ رسانه ای بین روسیه و آمریکا با اجرایی شدن قانون رسانه ها که بویژه علیه رسانه های آمریکایی است وارد مرحله جدیدی شده است. در یک سال اخیر به موازات مطرح شده اتهامات در باره دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، فشارها علیه رسانه های روسی نیز تشدید شده است. میخائیل نیژماکوف کارشناس سیاسی روسی، معتقد است که سازمان های آمریکایی که در جبهه ضدروسی فعال هستند، دنبال چنین باصطلاح “فعالیت خصمانه ای” با هدف دریافت بودجه اضافی برای کار خود می گردند و رسانه های روسی برای آنها بهانه ای مناسب هستند.آمریکایی ها مدعی هستند که شبکه راشاتودی بخشی از تلاش های روسیه برای نفوذ و دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است. کرملین و شبکه راشاتودی به شدت این اتهامات را رد کرده اند. مایکل مکفال سفیر اسبق آمریکا در روسیه ادعا کرده که  رسانه های خبری مانند راشا تودی و اسپوتنیک که از طرف دولت روسیه کنترل می شوند، آشکارا از دونالد ترامپ، پشتیبانی می کردند. در مقابل اتهامات آمریکایی ها علیه روسیه در باره مداخله در روندهای سیاسی داخلی آمریکا از جمله از طریق فعالیت رسانه های روسی ، مقامات مسکو بارها از مداخله های مستقیم غرب در انتخابات روسیه انتقاد کرده اند. غربی ها بویژه آمریکا و برخی کشورهای اتحادیه اروپا در چند انتخابات اخیر روسیه به طور مستقیم وارد عرصه جنگ تبلیغاتی و رسانه ای علیه دولت مسکو و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه شدندو اکنون مسکو نگران اقدامات براندازانه آنها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ روسیه است. در عین حال ، بروز تنش در روابط روسیه و غرب در سه سال اخیر با توجه به بحران  اوکراین سبب شده تا آمریکا تلاش گسترده ای را در عرصه داخلی روسیه بمنظور تضعیف دولت و نیز سیطره ارزشها و فرهنگ غربی دراین کشور سازماندهی کند. آمریکا ، تبلیغات و جنگ روانی خود علیه دولت روسیه را در دو بخش کلیدی یعنی فعالیت های رسانه ای و نیز حمایت از سازمانهای مردم نهاد این کشور که گرایش غرب گرایانه دارند با هدف ترویج ارزشهای غربی بویژه دموکراسی مد نظر خود متمرکز کرده است. در عین حال رسانه های آمریکایی  مانند رادیو آزادی ، صدای آمریکا و سی ان ان نیز با هدف تاثیر گذاری بر افکار عمومی در روسیه ، فعالیت های خبری خود را ساماندهی واجرا می کنند. مقامات مسکو مدتهاست که در باره دخالتهای گسترده غربی ها در امور داخلی روسیه که همراه با تشویق مردم این کشور به نافرمانی مدنی و یا تحریک مردم روسیه به برپایی تظاهرات و اعتراضات علیه دولت مرکزی روسیه است اعتراض کرده و آن را اقدامی براندازانه تلقی می کنند. در این چارچوب آمریکا و نیز اتحادیه اروپا بارها اظهارات و اقدامات مداخله جویانه ایی در امور داخلی روسیه انجام داده و اکنون نیز این روند را ادامه می دهند. “آلکساندر کوزنتسف کارشناس سیاسی روی معتقد است، ادعاهایی همچون دفاع از دمکراسی و آزادی بیان و حقوق انسانها نیز فقط حربه ای در دست آمریکا برای ضربه زدن به کشورها و منفعت جویی سیاسی است .بدین ترتیب باید گفت که هر چند آمریکایی ها اکنون ادعا می کنند که در معرض تهاجم و مداخلات رسانه ای و نیز حملات سایبری روسیه با هدف تاثیر گذاری بر رویدادهای سیاسی آمریکا قرار دارند اما آنها خود بزرگترین عامل مداخله گر در حوزه سیاسی داخلی روسیه از جمله با استفاده از رسانه های خود از قبیل صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد هستند.

اقدامات قانونی وقضایی

فعالیت گسترده رسانه های ماهواره ای و اینترنتی غربی برای نفوذ در افکار عمومی روسیه و جهت دهی آن بر علیه دولت این کشور ، از چشم مقامات مسکو مخفی نبوده وبه همین دلیل در یکی دوسال اخیر شاهد تصویب قوانینی  برای محدود کردن یا ممانعت از فعالیت موسسات و رسانه های غربی در روسیه از سوی دومای روسیه بوده ایم. دستگاه قضایی روسیه نیز اقداماتی را علیه دخالت های مستقیم و غیر مستقیم غربی ها در روسیه  صورت داده است  که مهمترین آنها ذکر می شود:

– در اواخر ژوئیه ۲۰۱۵ دادستانی روسیه در بیانیه ای ، نهاد امریکایی “بنیاد دفاع از دموکراسی” را نامطلوب خواند.دادستانی روسیه اعلام کرد فعالیت “بنیاد دفاع از دموکراسی” در این کشور تهدیدی برای امنیت و فعالیت های دفاعی روسیه محسوب می شود.دادستانی روسیه همچنین این بنیاد آمریکایی را به سوء استفاده از نهادهای مردم نهاد روسی بمنظور زیر سوال بردن انتخابات و سازماندهی اعتراضات ضد دولتی در روسیه متهم کرد.دادستانی روسیه تصریح کرد “بنیاد دفاع از دموکراسی” آمریکا همچنین اصول قانون اساسی روسیه را به چالش کشیده و برای از بین بردن اعتماد عمومی مردم این کشور به نیروهای مسلح تلاش کرده است.طبق این بیانیه،” بنیاد دفاع از دموکراسی” طی سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی  ۲/۵ میلیون دلارکمک مالی دراختیارسازمان های مردم نهاد روسی قرار داده است. شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) نیز در ژوئیه ۲۰۱۵فهرستی متشکل از نام ۱۲ سازمان غیردولتی خارجی را به عنوان سازمان های نامطلوب به دادستانی کل، وزارت امور خارجه و دادگستری روسیه ارائه کرد.

– در ۲۳ سپتامبر۲۰۱۴ قانونگذاران دومای روسیه لایحه ای را که به شدت مالکیت خارجی شرکت های رسانه ای در این کشور را محدود می کند تصویب کردند. بر اساس این لایحه ، سهم مالکیت خارجی هر رسانه در روسیه نباید بیش از ۲۰ درصد باشد. تا پیش از این ، خارجی ها می توانستند تا ۵۰ درصد مالکیت رسانه ها از جمله ایستگاه های رادیو و تلویزیون را در اختیار داشته باشند. هواداران این لایحه ، تصویب آن را اقدامی مثبت در چارچوب مبارزه با”جنگ اطلاعاتی” علیه روسیه عنوان کردند .

-در ژوئیه ۲۰۱۲  مجلس دوما قانون مشابهی را البته در بخشی دیگر برای ممانعت از نفوذ غربیها در روسیه به تصویب رساند. در این زمینه دومای روسیه،  قانون جدید “سازمان های اجتماعی” را به تصویب رساند. بر اساس این قانون ، به سازمان های اجتماعی دریافت کننده کمک های مالی خارجی برچسب “عوامل خارجی” اطلاق می شود.بدین ترتیب علاوه بر رویارویی در عرصه های اقتصادی،سیاسی و نظامی اکنون در عرصه  جنگ نرم نیز شاهد زورآزمایی روسیه و  غرب هستیم.

جمع بندی

با توجه به ادامه  خصومت غرب با روسیه ، اکنون مقابله غرب بویژه آمریکا با روسیه ابعاد گسترده ای پیدا کرده است.این اقدامات شامل مواردی مانند حمایت از غرب گرایان در روسیه از طریق موسسات غیر دولتی وابسته به خارج  وارائه انواع کمکهای مالی و معنوی به آنها ، تشویق نا آرامی های مدنی در روسیه از طریق اشاعه اخبار و گزارش های مغرضانه و جهت دار در داخل روسیه از سوی رسانه هایی مانند رادیوی اروپای آزاد ، صدای آمریکا و نیز شبکه خبری سی ان ان می شود .جهت گیری خبری این رسانه ها به نحوی است که موجب ایجاد نارضایتی از وضعیت موجود و ناامیدی از آینده در مردم روسیه شود .در مقابل مسکو نیز با شناسایی نقاط نفوذ غرب تلاش کرده تا با انواع سازو کارهای قانونی و قضایی بویژه تصویب قوانین در مجالس قانونگذاری و اقدامات قضایی مانع از ادامه آسیب پذیری در برابر جنگ نرم و یا تحقق اهداف غربی ها در زمینه تضعیف و فروپاشی دولت روسیه شود.جنگ رسانه ای اخیر بین روسیه و آمریکا در این چارچوب قابل تحلیل است و می توان پیش بینی کرد که این رویارویی رسانه ای در آینده نزدیک تشدید خواهد شد.

انتهای متن/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .