چرا سرانه ی مطالعه در استان البرز پایین است؟
چرا سرانه ی مطالعه در استان البرز پایین است؟
در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی همین بس که دین اسلام تنها دینی است که کتاب الهی را به عنوان معجزه معرفی و به کتاب خوانی ترغیب و تشویق می کند.

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان: در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی همین بس که دین اسلام تنها دینی است که کتاب الهی را به عنوان معجزه معرفی و به کتاب خوانی ترغیب و تشویق می کند.

به مناسبت روز کتاب و کتابخوانی فرصت مغتنمی ایجاد شد که به ارزیابی و واکاویی سرانه ی مطالعه کتاب  در استان بپردازیم.

سرانه ی مطالعه عبارتست از میانگین مدت زمان مطالعه در طول شبانه روز برای هر نفر، کمتر کسی می تواند ادعا کند که بین میزان رشد و توسعه یافتگی کشورها با میزان مطالعه ی شهروندان آنها ارتباطی وجود نداشته باشد. تحقیقات و پژوهش ها نشان می دهد  کشورهای جهان سوم کمترین میزان سرانه ی مطالعه و در مقابل کشورهای توسعه یافته بیشترین میزان کتابخوان ها و به طور کلی عرضه و تقاضا فرهنگی را دارند . پیشرفت و توسعه ی اقتصادی و صنعتی جوامع از رهگذر تغییرات فرهنگی است که روی می دهد. افزایش سرانه ی تولید و فروش کتاب و مطالعه ی ان  منجر به رشد فرهنگی و توسعه ی انسانی آنها می شود  جامعه بیشتر در معرض استفاده از تکنولوژی های روز و مدرن دنیا قرار می گیرد دریچه های نواوری و کارآفرینی بیشتری باز می شود در نتیجه این ملت ها فرهنگ هایی غنی تر و پایدار تر و قابل اشاعه خواهند داشت که ضمن این که می تواند تحولی بزرگ در برنامه ریزی و سیاست های مدیریت اقتصادی، اجتماعی و زیستی ایجاد کند در موقعیت الگویی قادر است خرده فرهنگ های سستر را در خود استحاله کند و به افزایش قدرت و نفوذ دولت ها نیز منجر شود.

با وجود انکه جامعه ی ما پرچمدار تفکر اسلامی و حاکمیت اسلام است و از هویت و تمدن غنی فرهنگی( در قرون گذشته) نیز برخوردار بوده است اما حال روز مناسبی از نظر سرانه ی مطالعه ندارد آمار سرانه ی مطالعه در ایران بر اساس ان چیزی که در سند چشم انداز در نهاد کتابخونه های عمومی کشور (۱۴۰۴) تعریف شده این گونه است که کشور باید از نظر سرانه ی مطالعه در بین پانزده کشور نخست دنیا و نخست خاورمیانه باشد و ۳۰ درصد از افراد و شهروندان عضو کتابخانه باشند اما واقعیت ها ی موجود نشان می دهد رسیدن به این مقصد بسیار سخت است اگرچه اقدامات زیادی صورت گرفته اما ناکافی بوده است  در خصوص این موضوع علارغم اعلام نارضایتی مقام معظم رهبری از وضع مطالعه در کشور(سال۱۳۹۰) متاسفانه هنوز هم از طرف مسئولان و مدیران حوزه ی کتاب ( در کشور و استان ها) اقدام جدی و ملموسی صورت نگرفته است.

 با وجود بالا بودن نرخ باسوادی، تراکم بالا،جوانی و متخصص بودن جمعیت استان البرز هم در بخش زنان و هم مردان، هم نقاط روستایی و هم شهری آمارهای گزارش شده از سرانه ی مطالعه در استان متاسفانه ناراحت کننده و نامطلوب است  برخی آمارها که در هفته ی جاری از رسانه های استان به نقل از مسئولان کتابخانه ای استان( گلشن شیر محمدی در گفت و گو با خبرگزاری فارس) منتشر شده بود سرانه ی مطالعه ی کتاب در استان ۴ دقیقه است و این عمیقا نگران کننده و زنگ هشداری است. به راستی چه عوامل زیر بنایی و روبنایی موجب شده سرانه ی مطالعه در استان در وضع اسف بار کنونی باشد؟ کدام نهاد ها مسئول وضعیت کنونی هستند؟

ضعف در حوزه ی زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی: طبق گزارش های تازه منتشر شذه زیر ساخت های لازم برای حوزه ی نشر و تجدید چاپ استان  مناسب نیست به این معنا که مسئولان فرهنگی از نخبگان، نویسنده و ناشران بومی و غیر بومی استان حمایت مادی و معنوی و تشویقی نمی کنند از طرف دیگر تعداد کتابخانه ها موجود و نسخه کتاب های موجود در انها با تعداد جمعیت در مناطق تناسبی ندارد یعنی افراد به اندازه کافی، سهولت و رایگان به مراکز فروش کتاب، امانت کتاب و مراکز فرهنگی مختص به نشست های کتابخوانی دسترسی کافی و به موقع ندارند بنا به برخی اظهارات مسئولان کتابخونه های عمومی استان در حال حاضر کتابخانه‌های عمومی استان البرز میزان ۲۰ میلیارد تومان (سهم نیم درصد کتابخانه‌ها) از شهرداری مرکزی کرج طلب دارد که اگر تامین شود بسیاری از مشکلات و شکاف های موجود رفع می شود.

ضعف در حوزه ی فرهنگ عمومی مطالعه: با توجه به طولانی بودنِ پروسه یِ نهادینه شدن یک فرهنگ و ایجاد علاقه به کتاب و گذران اوقات با کتاب، می توان گفت وضعیت کنونی تا حدود زیادی ماحصل کم کاری اقدامات مدیرانی است که دو دهه پیش و حتی قبل از ان مرتکب شده اند متاسفانه ترویج محصولات فرهنگی به ویژه کتاب در استان بسیار ضعیف عمل می کند، مثلث تعامل موثر کودک_خانواده و کتاب و یا معلم_کتاب دانش اموز بسیار ضعیف بوده تا در کودکان از سنین پایین علاقه به کتاب های غیر درسی را نهادینه کند و جایگاه واقعی ان در زندگی را اموزش دهد.

ظهور و گسترش رسانه های مجازی و ارتباطی: طی یک دهه ی گذشته با گسترش تکنولوژی های الکترونیکی و وسایل ارتباطی به ویژه تلفن همراه و تبادل حجم وسیعی از اطلاعات از طریق اپلیکیشن ها ی فضای مجازی. شهروندان بیش از انکه به سمت کتب و دیگر اثار مکتوب اطلاعاتی مانند روزنامه ها و مجلات بروند به سبب دسترسی آسان و در کسر ثانیه از فضای مجازی بهره می گیرند.( آمارها نشان می دهد( به نقل از خبرگزاری فارس) سرانه ی مطالعه در فضای مجازی استان بیش از هفتاد دقیقه است)لذا ساعت ها وقت خود را در فضای مجازی می گذرانند.

به نظر می رسد شرایط کنونی وظیفه ی مغفول مانده ی کمیسیون فرهنگی شورا، شهرداری و اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر متولیان ذی ربط حوزه ی کتاب، نشر و فرهنگ استان است برای وضع موجود هر چه سریعتر باید تدبیری اندیشیده شود و از تمام ظرفیت های موجود استفاده کنند. البرز قابلیت این را دارد که به عنوان شهر فرهنگی و کتابی ایران هویتی ملی و بعضا جهانی پیدا کند.

 

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .