13960410001196 PhotoA - اروپا در ایران به دنبال چه اهدافی است؟
محمد علی مسعودی
اروپا در ایران به دنبال چه اهدافی است؟
بازی اروپا با ایران بازی پیچیده ای شامل دوستی، مهربانی، ترس و فریب است. باید دور جدید تعامل ایران با اروپا را با دقت زیاد رصد کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ هیئت ۷۵ نفره اروپایی به تهران آمد و میزبان اصلی آن وزارت جهاد کشاورزی بود. همزمان با انتشار این خبر، صحبت از تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران شد. برای بررسی اینکه اروپا در تعامل با ایران به چه چیزی می‌اندیشد و یا به عبارت دیگر اهداف اتحادیه اروپا از تعامل با ایران در بخش اقتصادی چیست، لازم است به اسنادی که از سوی این نهاد اروپایی منتشر شده است، نگاهی بیندازیم.

پس از برجام تنها یک سند از سوی اتحادیه اروپا در رابطه با ایران منتشر شد. این سند توسط پارلمان اتحادیه اروپا در اکتبر سال گذشته، آبان ماه ۱۳۹۵ تهیه و منتشر شده است. این سند با عنوان « راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران بعد از توافق هسته‌ای» به بیان راهبردهای پیش‌روی اتحادیه اروپا در قبال ایران می‌پردازد.

در این یادداشت به بررسی بخش‌های اقتصادی این سند پرداخته می‌شود.

در سند فوق اهداف مختلفی در ارتباط با ایران مطرح شده است. اما سه هدف از سایر اهداف برجسته‌تر است.

اولین هدف مهم مطرح شده در سند به دست آوردن بازار ایران است. بازار ایران برای اتحادیه اروپا بسیار جذاب است و برای همین، مهم‌ترین هدف اقتصادی اتحادیه اروپا در تعامل با ایران به دست آوردن بازار اقتصادی ایران است. این هدف در بندهای ۳، ۱۲،‌۱۴ و ۲۳ این سند مورد تاکید قرار گرفته است. برای نمونه در بند ۳ این سند تاکید می‌شود که بازگشایی مجدد بازار ایران برای محصولات اروپایی برای اتحادیه اروپا بسیار اهمیت دارد. در بند ۱۲ این سند نیز پیش‌بینی می‌شود تجارت میان ایران و اروپا تا ۲۰۱۸ به چهار برابر میزان فعلی رسیده و چیزی در حدود ۳۰ میلیارد دلار شود. این به معنای افزایش صادرات محصولات اروپایی به ایران است. بند ۱۴ به ضرورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی اشاره می‌کند و از کشورهای اروپایی می‌خواهد تا ایران را به این امر تشویق کرده و خودشان نیز حامی ایران در این مسیر باشند. پیوستن ایران به WTO می‌تواند فرصت مناسبی برای فروش بیشتر کالاهای اروپایی به ایران باشد. در بند ۲۳ نیز به بازار انرژی‌های تجدید پذیر ایران اشاره شده است که تاکید شده ایران یک بازار بسیار مناسب برای این حوزه است. کشورهای اروپایی از مهمترین تولید کنندگان تجهیزات مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر مانند خورشیدی هستند. پس اولین هدف برای اتحادیه اروپا که به صراحت در بند ۳ این سند مورد تاکید قرار گرفته است،‌ بازار بزرگ ایران است.

هدف دومی که سند به آن اشاره کرده است، استفاده از نیروی جوان و تحصیل کرده ایرانی است. از قدیم‌ اروپایی‌ها نسبت به نیروهای نخبه و جوان ایرانی چشم طمع داشتند. در سال‌های اخیر و خصوصا بعد از برجام یکی از مهم‌ترین عرصه‌هایی که کشورهای اروپایی به طور جدی و واقعی به دنبال آن بودند، جذب دانشجویان نخبه ایرانی به کشورهای خودشان بود. رفت و آمدهای اروپایی‌ها به دانشگاه‌های مطرح ایران بسیار زیاد و جالب توجه بود. در سند و بندهای شماره ۳ و ۳۰ به این مهم اشاره کرده است. در بند شماره ۳ به عنوان یک هدف مهم از توسعه روابط اتحادیه اروپا با ایران به این موضوع تاکید کرده است. بند ۳۰ نیز به سهم جوانان در جامعه ایرانی اشاره کرده که فرصت مناسبی برای توسعه روابط با جامعه ایران را برای کشورهای اروپایی ایجاد کرده است.

هدف سوم که در سند پارلمان اروپا به آن تاکید شده است، سرمایه‌گذاری تنها در بخش انرژی ایران است. جالب است که در میان تمامی بخش‌های اقتصادی تنها بخش انرژی ایران مورد توجه اتحادیه اروپا قرار گرفته است. در بند ۳۰ این سند به دلایل اهمیت بخش انرژی ایران برای اروپا اشاره کرده است. سند تاکید می‌کند که توسعه همکاری و سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران به اروپا اجازه می‌دهد تا از وابستگی به منابع خاص انرژی (روسیه)‌ بکاهد. یعنی در کنار روسیه،‌ ایران نیز به عنوان یک منبع تامین کننده انرژی اروپا رشد کند. همچنین اروپا توجه جدی به مساله ال ان جی دارد. در سند از شرکت‌های اروپایی خواسته شده است که در زمینه توسعه فناوری‌های ال ان جی در ایران سرمایه‌گذاری کنند. توسعه ال ان جی در ایران به معنای تسهیل در زمینه تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع است. یعنی گاز به محصولی که قابلیت تجارت داشته تبدیل شود تا از این طریق به راحتی جابه جا شده و قدرت مانور کشور تولید کننده آن در مقابل کشور مصرف کننده، کاهش یابد. همان وضعیتی که برای نفت شاهد هستیم. اتحادیه اروپا در بخش انرژی ایران دو هدف مشخص را دنبال می‌کند، توسعه همکاری با ایران در بخش بالادستی نفت و توسعه فناوری‌های ال ان جی برای بهره‌مندی از آن.

البته در سند تنها این اهداف مطرح نشده است. بلکه این سه هدف اصلی اقتصادی برای اروپا است. در کنار آن اهداف سیاسی و منطقه‌ای را نیز دنبال می‌کند که درسند به آن اشاره کرده است. سه هدف جانبی که البته نمی‌توان آن‌ها را کم اهمیت تلقی کرد، عبارتند از: تشویق ایران به اجرای تعهدات خود به FATF، تشویق ایران به رعایت مسائل حقوق بشری و نرمالایز کردن رفتارهای منطقه‌ای ایران. این سه هدف در لابلای مباحث اقتصادی مطرح شده و مورد تاکید قرار گرفته است.

بازی اروپا با ایران بازی پیچیده ای شامل دوستی، مهربانی، ترس و فریب است. باید دور جدید تعامل ایران با اروپا را با دقت زیاد رصد کرد.

انتهای متن/

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .