13901117000192 PhotoA - بین عرضه و تقاضای مسکن تعادل وجود ندارد
بین عرضه و تقاضای مسکن تعادل وجود ندارد
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تعداد شهرهای کشور در سال 1335 نزدیک به 199 شهر اعلام شده بود این در حالی است که در حال حاضر این عدد به 1300 شهر افزایش یافته است؛ سؤال این است چه کسی دستور ایجاد و تبدیل روستاها به شهر را داده است؟

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ سیدکمال‌الدین شهریاری در همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران گفت: هر وقت که صحبت از بخش مسکن می‌شود کیفیت،‌ اجاره‌بها و قیمت و تسهیلات مسکن به میان می‌آید.

وی افزود: باید وقتی صحبت از بخش مسکن می‌شود حاشیه‌نشینی و رشد جمعیت در شهرها نیز مورد اهمیت و بحث قرار گیرد چرا که حاشیه‌نشینی مورد غفلت قرار گرفته و باعث می‌شود در پایین‌ دست مشکلات عدیده‌ای به وجود بیاید.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید براینکه آمار سرشماری در سال ۱۳۳۵ نشان می‌داد که در آن دوران ۱۳ میلیون روستایی و ۶ میلیون جمعیت شهری داشتیم، گفت: با بررسی‌ها و مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که در سال ۹۵ این نسبت کاملاً معکوس شده و ۷۰ درصداز جمعیت کشور شهری و ۳۰ درصد جمعیت متعلق به روستاها است.

وی افزود: براساس اطلاعات موجود تعداد شهرهای کشور در سال ۱۳۳۵ نزدیک به ۱۹۹ شهر اعلام شده بود این در حالی است که در حال حاضر این عدد به ۱۳۰۰ شهر افزایش یافته است. حال سؤال این است چه کسی دستور ایجاد و تبدیل روستاها به شهرها را داده است و چه الزاماتی برای آن مشخص کرده‌اند.

شهریاری به وضعیت موجود در بخش مسکن اشاره کرد و گفت: وضعیت موجود که نشان می‌دهد تعداد خانوار از تعداد مسکن در کشور کمتر است که این موضوع عدم تناسب و تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد.

وی افزود: در حقیقت این عدم تناسب از نظر اقتصادی وجود دارد نه از نظر کمی، پس به این نتیجه می‌رسیم مشکل مسکن را باید در اقتصاد مسکن و نه در بُعد فیزیکی دنبال کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در حال حاضر ۲۴ میلیون خانوار داریم و موجودی مسکن ۲۷ میلیون است. پس اگر دو میلیون واحد مسکونی خالی و دو میلیون مسکن دوم را از این موجودی مسکن کم کنیم آمار نشان می‌دهد که تعداد مسکن نسبت به تعداد خانوار کم است.

 آخوندی وزیر راه و شهرسازی همواره بر این موضوع تأکید دارد که تعداد خانوار از تعداد موجودی مسکن در کشور بیشتر است.

انتهای پیام/

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .