13960701000925 PhotoA - برگزاری انتخابات محلی کُردهای سوریه
برگزاری انتخابات محلی کُردهای سوریه
کُردهای سوریه انتخاباتی بی‌سابقه در مناطق تحت سیطره‌ خود در شمال این کشور برگزار و اعلام کردند که خواسته‌شان «نظام فدرالی» است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛شهروندان کُرد سوریه جمعه (دیروز) در مرحله اول انتخاباتی که برای اولین بار از زمان اعلام «نظام فدرالی» در برخی مناطق تحت سیطره‌ خود در شمال سوریه برگزار می‌شود، شرکت کردند.

بر اساس گزارش وبگاه روزنامه «النهار» لبنان، قرار است این انتخابات در سه مرحله و با انتخابت کمیته‌های محلی در ابتدا برگزار شود و در ژانویه ۲۰۱۸ با انتخاب شورای قانونگذاری برای مناطق کُردنشین سوریه که خود آنها «روژآوا» می‌نامند، تمام شود.

در مرحله اول، ۱۲۰۸۵ نامزد بر سر ۳۶۸۲ کمیته محلی یا به اصطلاح «کمون» رقابت می‌کنند. قرار است در مرحله دوم (۳ نوامبر) انتخابات شوراهای محلی شهرها و در مرحله آخر (۱۹ ژانویه) انتخابات کنگره مردم دموکراتیک (مؤتمر الشعوب الدیموقراطیه) برگزار شود.

 «صالح مسلم» از رهبران حزب کردی «اتحاد دموکراتیک سوریه» که از بزرگترین احزاب کُرد در سوریه و دارای بیشترین نفوذ است، در خصوص برگزاری این انتخابات گفت: درخواست ما در سوریه «جدایی» نیست بلکه خواست ما «فدرالیسم» است؛ انتخابات، اولین گام برای نظام فدرالی و دموکراسی فدرالی در سوریه است.

مناطق کردنشین سوریه که در برخی منابع از آنها تحت عنوان «کردستان سوریه» و در زبان کردی به آنها «روژآوا» گفته می شود، مناطقی از شمال غربی، شمال و شمال شرقی سوریه را در برمی‌گیرد که از حیث تقسیمات استانی و اداری بخش‌هایی از استان‌‌های «حسکه»، «رقه» و «حلب» را شامل می‌شود.

کردها در مارس ۲۰۱۶ در مناطق تحت تسلط خود نظام فدرالی اعلام کردند و آنها را به سه منطقه یا اقلیم تقسیم کردند: «الجزیره: استان الحسکه، شمال شرق»، «الفرات: شامل بخش‌هایی از استان حلب و بخش‌های دیگری از استان رقه می‌شود» و «عفرین در شمال غرب که در استان حلب قرار دارد».

انتهای پیام/ص

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .