13960617001199 PhotoA - رقابت برای تسلط بر بزرگ‌ترین میدان گازی دیرالزور
رقابت برای تسلط بر بزرگ‌ترین میدان گازی دیرالزور
ارتش سوریه در ادامه عملیات در شرق دیرالزور در تلاش برای آزادسازی بزرگ‌ترین میدان گازی این استان است؛ هدفی که «نیروهای دموکراتیک سوریه» (با حمایت آمریکا) نیز به دنبال تسلط بر آن هستند.

ابه گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛رتش سوریه در تلاش برای آزادسازی «چاه گاز کونیکو» بزرگ‌ترین میدان گازی در استان دیرالزور است و همزمان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (تحت حمایت آمریکا) نیز تلاش دارند بر این نقطه گازی مسلط شوند.

رسانه‌های سوریه جمعه (دیروز) اعلام کردند، ارتش سوریه و متحدانش در ادامه عملیات خود در حومه شرقی دیرالزور شهرک «خشام» در جنوب شرق روستای مظلوم را تحت سیطره خود گرفتند.

شهرک خشام نزدیک‌ترین نقطه به میدان گازی راهبردی کونیکو محسوب می‌شود که نظامیان سوریه و نیروهای پشتیبان آن، این میدان را هدف اصلی در نبرد بی وقفه خود طی قریب به یک ماه اخیر قرار دادند.

به گزارش وبگاه خبری «عنب بلدی» نزدیک به معارضان، تسلط ارتش سوریه بر شهرک خشام ساعاتی پس از اعلام محاصره میدان گازی کونیکو و شرکت العزبه در همجواری آن توسط نیروهای سوریه دموکراتیک صورت گرفت.

«مصطفی بالی»، رئیس دفتر رسانه‌‍ای نیروهای دموکراتیک سوریه گفت که نیروهایشان حدود ساعت یک و نیم سحرگاه دیروز جمعه با پیشروی‌های خود تروریست‌های داعش را در ۲ شرکت راهبردی گاز محاصره کردند.

تنش بین ارتش سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه پس از آن بالا گرفته که نیروهای تحت حمایت آمریکا طی دو روز گذشته چندین نوبت ارتش سوریه را هدف خمپاره قرار دادند، امری که روسیه بشدت به آن اعتراض کرد و هشدار داد که در صورت تکرار، منبع تهدید را هدف خواهد گرفت.

پیش از این نیروهای ارتش سوریه و مقاومت با پیشروی در حومه غربی دیر الزور بعد از شکستن محاصره از شهر، موفق شدند محاصره فرودگاه نظامی دیرالزور را بشکنند و تقریبا بخش غربی شهر را از وجود داعش پاکسازی کنند و اکنون در حال پیشبرد عملیات در بخش شرقی دیرالزور هستند.

به گفته منابع نظامی، نیروهای دموکراتیک سوریه با پشتیبانی آمریکا به دنبال تسلط بر بخش شمالی و شرقی شهر دیر الزور هستند.

بنا به گزارش شبکه حقوق بشر سوریه در سال ۲۰۱۴ که با عنوان سلاح نفت در سوریه منتشر شد، دیر الزور شامل بزرگ‌ترین چاه‌های نفت و گاز در سوریه است که چاه نفتی العمر واقع در شمال شرق شهر میادین، میدان التنک در بادیه الشعیطات در حومه شرقی دیر الزور، میدان الورد در نزدیکی روستای دویر در حومه شرقی دیر الزور و چاه التیم در نزدیکی شهر موحسن در جنوب دیر الزور و الجفره در ۲۵ کیلومتری شرق دیر الزور و چاه گاز کونیکو در ۲۰ کیلومتری شرق دیر الزور، میدان نفتی الخراطه در ۲۰ کیلومتری جنوب غرب دیر الزور و میدان «تی ۲ » در محور نفت خیز مرز عراق و سوریه از مهم‌ترین آنها شمرده می‌شود.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .