13960530001929 PhotoA 1 - نتایج مذاکرات آستانه 6
حسن حردان
نتایج مذاکرات آستانه 6
طرف های شرکت کننده در مذاکرات آستانه 6 تلاش کردند تا سازوکارهای اجرای آنچه را که پیشتر درباره آن به توافق رسیده بودند، مشخص و معین کنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ مذاکرات صلح سوریه در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان پیش از دور اخیر، ۵ مرتبه با حضور طرف های مختلف سوری برگزار شده بود. در ادوار گذشته این مذاکرات، طرف‌های مختلف تلاش کردند تا پیش از تحقق راهکار سیاسی برای برون رفت از بحران سوریه، چند قاعده اساسی را در این کشور تثبیت کنند. ازجمله این قواعد ، می توان به برنامه ریزی برای مبارزه با گروه های تروریستی ـ تکفیری اشاره کرد؛ گروه هایی که تروریست های داعش و جبهه النصره بخشی از آنها هستند. از سوی دیگر، در ادوار گذشته مذاکرات صلح سوری در شهر آستانه قزاقستان همچنین در خصوص پرونده هایی همچون تفکیک گروه های تروریستی از گروه های مسلح در سوریه بحث و تبادل نظر صورت گرفت. در مذاکرات پنجگانه گذشته حاکمیت ملی سوریه و تمامیت ارضی این کشور و راهکارهای حفاظت و حراست از آن مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت. اما اکنون که دور ششم مذاکرات صلح سوری در آستانه برگزار شد چه اتفاق جدیدی افتاده است؟ تفاوت مذاکرات «آستانه۶» با مذاکرات و گفتگوهای پنجگانه اخیر این بود که در این دور از مذاکرات، درباره چگونگی به اجراء درآمدن تمامی بندهای ذکرشده بحث و تبادل نظر شد. طرف های شرکت کننده در مذاکرات آستانه ۶ تلاش کردند تا سازوکارهای اجرای آنچه را که پیشتر درباره آن به توافق رسیده بودند، مشخص و معین کنند. در این میان، نقش کشورهای ناظر بر اجرای توافق های صورت‌گرفته نیز مورد بررسی قرار گرفت؛ کشورهایی نظیر ایران، روسیه و ترکیه.

عدم تحقق اهداف آنکارا در سوریه

اما در ادوار گذشته مذاکرات صلح سوری در شهر آستانه قزاقستان چه اتفاقاتی افتاده بود که توافق های صورت گرفته اجرایی نشد؟ علت عدم اجرایی شدن توافق های گذشته این بود که ترکیه همچنان برگ برنده هایی را در اختیار داشت که می توانست بر روی آنها مانور دهد. از یک سوی، بسیاری از مناطق و شهرهای استراتژیک سوریه در آن دوران همچنان تحت سیطره گروه تروریستی ـ تکفیری داعش بود و ترکیه به خوبی می دانست که ارتش سوریه باید انرژی و وقت فراوانی را برای آزادسازی کامل این مناطق از لوث تکفیریها، صرف کند. از سوی دیگر، دولتمردان آنکارا امید داشتند تا ایالات متحده آمریکا در مواضع خود که مبتنی بر حمایت از کُردها در شمال سوریه بود، تجدید نظر کند. به همین دلیل دولتمردان آنکارا تحت هیچ شرایطی به طرح نزدیک شدن به ایران و روسیه در بحران سوریه تَن ندادند. اما امروز کاملا مشخص شد که هر دو امید ترکیه برباد رفته است. از یک طرف، دولت آمریکا قصد دست کشیدن از حمایتِ کُردهای شمال سوریه را ندارد و از سوی دیگر، نیروهای مقاومت سوری با قدرتی به مراتب بیشتر از گذشته به نبرد با تروریسم ادامه می دهند و دستاوردهای چشمگیری را خلق می کنند. به عنوان نمونه نیروهای مقاومت سوریه و همپیمانان آن اخیرا موفق شدند محاصره سه ساله شهر دیرالزور را شکسته و ضربه سختی را بر پیکره گروه تروریستی ـ تکفیری داعش وارد آورند. با این دستاورد بزرگ، مرگ حتمی تکفیریها در سوریه برای دولتمردان آنکارا آشکار شد.

ابتکار عمل نیروهای مقاومت در ادلب

براساس آنچه که گفته شد، دولتمردان آنکارا اکنون به این نتیجه رسیدند که دیگر قدرت زیادی برای مانور بر سر آنچه که برای آن در سوریه برنامه ریزی می کردند، نمی توانند حساب کنند. بنابراین دیگر بهانه‌ای برای فرار از عمل به مسئولیت هایشان در اجرای توافق‌های صورت گرفته در مذاکرات صلح سوری، ندارند. درحال حاضر ارتش سوریه و همپیمانان آن از قدرت کافی برای پایان دادن به وضعیت کنونی در استان ادلب، برخوردار هستند. ترکیه نیز به خوبی می‌داند که دیگر در ادلب نمی تواند برای نیروهای سوری مزاحمت ایجاد کند، چراکه درآن صورت با واکنش سخت متحدان دمشق یعنی روسیه و ایران مواجه می شود.

تغییر موازنه قدرت به نفع نیروهای سوری

لذا موازنه قدرت در عرصه میدانی به طور کامل به نفع نیروهای سوری تغییر کرده است و لحظه نابودی تروریست های تکفیری داعش و برادران النصره‌ایِ آنها در ادلب و دیگر مناطق سوری برای همیشه نزدیک شده است. همین تغییر و تحولات در عرصه های میدانی، دولت آنکارا به ریاست «رجب طیب اردوغان» را برآن داشت تا دست همکاری به سمت تهران و مسکو دراز کند. البته آنکارا از افزایش خطر کردها در شمال سوریه نیز نگران بود و این مسأله هم ازجمله علل نزدیکی آن به هم پیمانان دمشق به شمار می رود. بنابراین، آنچه که در مذاکرات آستانه ۶ محقق شد و از نگاه «بشار الجعفری» رئیس هیأت مذاکره کننده سوری مثبت ارزیابی شد، در نتیجه برتری میدانی نیروهای مقاومت سوری حاصل شد.

توافق های انجام شده در آستانه ۶

در مذاکرات آستانه ۶ طرف های مذاکره کننده بر سر تشکیل یک اتاق فکر مشترک برای نظارت بر فعالیت های مربوط به تفکیک گروه های تروریستی از گروه های مسلح توافق کردند. مذاکره کنندگان همچنین توافق کردند که با گروه های تروریستی به صورت جدی مبارزه کنند. این همان مسأله ای است که دولت سوریه مدتها بر انجام آن اصرار می ورزد. تمامی این‌ها به معنای موفقیت دولت دمشق در مذاکرات آستانه محسوب می شود. این به مثابه آغازی بر پایان بحران سوریه است؛ بحرانی که براساس توافق صورت گرفته باید از طریق راهکار سیاسی و با احترام کامل به تمامیت ارضی سوریه حل و فصل شود. اکنون اهمیت دستاوردهای میدانی نیروهای سوری بیش از پیش نمایان شد. این دستاوردها و موفقیت های میدانی در آینده نیز به حل بحران سوریه کمک بیشتری می کند، زیرا قاعده ای وجود دارد که می گوید: «هرآنکس که در عرصه نظامی پیروز شود، در عرصه سیاسی نیز پیروز خواهد بود».

حسن حردان: تحلیلگر لبنانی

مترجم: اکرم آزادی مهرگانی

منبع: روزنامه لبنانی «البناء»

انتهای متن/

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .