البرز همچنان در دور تسلسلِ آزمون و خطایِ استانداران غیر بومی
فراموشی مزیتِ یک انتصاب؛
البرز همچنان در دور تسلسلِ آزمون و خطایِ استانداران غیر بومی
یک استاندار شایسته زمانی می تواند در قلمرو ماموریتی خود موفق عمل کند و رضایت شهروندان را برآورده سازد که بومی همان استان باشد با توجه به این که استاندار در جهت شکوفا کردن ظرفیت های بومی یک استان نقش موثری دارد لذا در این مسیر نیازمند شناخت و درک درست از پتانسیل های باالقوه و بالفعل استان است. متاسفانه تاکنون برای البرز در سطح مدیران ارشد استانی این تسلسل انتخاب مدیران غیر بومی است که روی می دهد.

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان : رسانه ها به عنوان  یکی از ابزارهای نوین دموکراسی در دوران مدرن و پست مدرن نقش بسیار بسزایی در گسترش فضا و توسعه ی سیاسی،فرهنگی و اجتماعی جوامع دارند در میان وظایف ذاتی رسانه ها از منظر افکار عمومی رسانه ها چشم سوم مردم با جریان آزاد اطلاعات و مسئولان هستند و این موضوع از منظر سیاسی و اجتماعی حائز اهمیت است.

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان نیز به عنوان رسانه ی مطالبه گر و حلقه ی ارتباطی بین مردم البرز و مسئولان این استان بر خود می داند خواسته های مردم را به مسئولان منعکس کند. در واقع در مقام مطالبه گری جهت بخشی از تحقق حقوق شهروندی در نظام مردم سالاری مبادرت می ورزد.

در جلسه ی روز چهارشنبه پیش، هیئت دولت استانداران هفت استان از جمله البرز از هیئت دولت رای اعتماد گرفتند. ذکر چند نکته در خصوص این انتخاب و انتصاب ضروری است:

 

 

 

  • محمد علی نجفی که چند روز پیش با تصویب هیئت وزیران به جای حمید –طهایی به استانداری البرز منصوب شد متولد استان گیلان و پیش از این هم استاندار همین استان بوده است که اخیرا سکاندار استانداری استان استراتژیک البرز به وی محول شده است. تغییر مدیریت سیاسی و انتخاب آنان در این سطح براساس ملاک ها و شاخص های خاصی صورت می گیرد لذا ممکن است در این مقیاس از یک مدیر( استاندار، فرماندار، بخشدار و…) ویژگی های خاصی هم از نظر شخصی و هم عمومی در نظر گرفته شود تا بتوان عنوان یک انتخاب شایسته (استاندار شایسته) بر آن نهاد. گذشته از لزوم وجود برخی ویژگی ها و توانایی های فردی برای این نوع از مدیریت اعم از شجاعت، هوش و ذکات، دین داری و تدین، انقلابی بودن، مدبر و اهل تعامل با مردم و دیگر مسئولان و انتقاد پذیر بودن.

 

 

 

 شایسته بودن ( به لحاظ تخصص،علم، تجربه و اثر گذاری) یک استاندار در درجه ی بعدی ملاکی برای این ماموریت است.متاسفانه بیش از ۵ سال از حاکمیت جریان سیاسی اعتدالی_اصلاحات دولت می گذرد علارغم تمام شعارهای زیبایی ک در خصوص لزوم شایسته سالاری در گزینش مسئولان و کارگزارن دولتی و عزل و نصب ها از سوی مسئولان (دولت یازدهم و دوازدهم) شنیده می شود از نظر نخبگان و هم مردم انگونه که انتظار می رفت شایسته سالاری صورت نگرفته است و بعضا نگاههای قومی، ژن خوب و رانت فامیلی و جریانات سیاسی بر نوع رویکرد انتصاب مدیران رجحان دارد. در جابه جایی و تغییر صورت گرفته (استاندار البرز) قدر مسلم وجود کاستی هایی در مدیر و استاندار پیشنین بوده است که نتوانسته اعتماد، خواسته و مطالبات به حق مردم را برآورده سازد طبیعی است گزینش مدیران با شاخص گرایش و جهت گیری تفکر سیاسی همسو با دولت پیوسته درگیر رقابت ها و فشارهای سیاسی و عمل کردن به رضایت دولت خواهد بود تا مردم.

 

 

 

 

از طرف دیگر  یک استاندار زمانی می تواند در قلمرو ماموریتی خود موفق عمل کند و رضایت شهروندان را برآورده سازد که بومی همان استان باشد با توجه به این که استاندار در جهت شکوفا کردن ظرفیت های بومی یک استان نقش موثری دارد لذا در این مسیر نیازمند شناخت و درک درست از پتانسیل های باالقوه و بالفعل استان است. متاسفانه تاکنون برای البرز در سطح مدیران ارشد استانی این تسلسل انتخاب مدیران غیر بومی است که روی می دهد همچنان که استاندار پیشین(طهایی) هم غیر بومی بود(کسی که عملکرد سه سال اندی ماموریتش برای استان تقریبا هیچ بود) این جزو ضعف های مدیریتی و انتقادی است ک بر انتصاب استاندار( به عنوان مقام عالی اجرایی استان) وارد است. غافل ماندن از ظرفیت بالای مدیران متخصص استان که کم هم نیستند مصداق بارز سرکوب نخبگان و افراد متخصص و شایسته ی استان و فاصله گرفتن از شایسته سالاری است که نتیجه اش هم بسامد بالای اشتباهات گذشته، هدر رفتن سرمایه و انرژی و افزایش هزینه ها در استان است. آیا باز هم باید آزمون و خطا کرد؟

 

 

 

 

  • نکته ی دوم این است که استان البرز امروز به شدت با مشکلات جدی در حوزه های مختلف روبرو ست. نارسایی ها و کاستی هایی که از یک مدیر به دیر دیگر به ارث می رسد. و یکی پس از دیگری در آزمون و خطا به سر می برند حتی برای خود مدیران ارشد و عالی اجرایی هنوز کرج جرئی از تهران است. و این نگاه موجب شد به پایتخت چشم دوخته شود. البرز امروز باآلودگی هوا، ترافیک در راههای مواصلاتی درون و برون شهری،محرومیت از شبکه ی حمل و نقل پایدار و مدرن( قطار شهری)، نبود هویت شهری و مشکلات امنیتی ناشی از حاشیه نشینی،بیکاری بیش از ۲۰ درصد  علارغم پتانسیل های بالا در حوزه صنعت، معدن، تجارت  و کشاوزی و حتی منابع انسانی و گردشگری، مشکلات ناشی از آب با استان های همجوار، و…. روبرواست این نقد وارد است که زمانی که مدیران غیر بومی برای استان انتخاب می شوند که چشم به تصمیمات پایتخت دوخته اند تقریبا نیمی از زمان ماموریت خود را به شناخت وضع موجود اختصاص می دهند و زمان باقی مانده تا دولت بعدی هم فرصت کافی برای اجرای برنامه هاو طرح های عمرانی نیست.

 

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .