13950718001122 PhotoA - ریسک‌های تحمیلی مانع یکسان‌سازی نرخ ارز
ریسک‌های تحمیلی مانع یکسان‌سازی نرخ ارز
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه ریسک‌های تحمیلی مانع از یکسان‌سازی نرخ ارز است، گفت: با تهدیدهایی که همچنان کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند نمی‌توان متغیرهای موجود در تعیین نرخ ارز را حذف کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ به نقل از صداوسیما؛ عبدالرضا مصری در حاشیه نخستین نشست انجمن بانکداران خبره ایران اظهارداشت: برخی ریسک‌های تحمیلی مانند تحریم بانک مرکزی که در جهان محدودیتی بی‌نظیر است مانع تک نرخی شدن ارز می شود،

وی با اشاره به اثرات تحریم در نظام ارزی کشور، افزود: عمده ارز کشور وجه حاصل از فروش نفت است که برابر قانون از طریق نظام بانک مرکزی به بودجه‌های کشور وارد می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه در این شرایطی اگر این نظام ارزی به ناگهان تغییر کند، می‌تواند شوکی را در بازار ایجاد کند گفت: به عنوان مثال امکان دارد نرخ دلار به صورت مقطعی دو برابر شود و که بانک مرکزی با ورود کاتالیزوری در پی بازگشت به سیستم تک نرخی باشد اما همین شوک ایجاد شده به نقطه قبل از شوک برگشت‌پذیر نخواهد بود.

وی صحبت‌های خود را با مثالی اینگونه تکمیل کرد: فرض کنید دلار ۳ هزار تومان است و با یک شوک به ۵ هزار تومان برسد، برای بازگشت به نرخ ۳ هزار یا ۳ هزار و پانصد تومان، اگر در قبل یک میلیارد دلار هزینه لازم بود، از این پس باید بیش از ۳ میلیارد دلار هزینه شود چون با اعتمادی که از بازار سلب شده بسیاری برای خرید ارز حریص شده اند.

مصری ادامه داد: با تهدیدهایی که همچنان کشور با آن دست و پنجه نرم می کند نمی‌توان متغیرهای موجود در تعیین نرخ ارز را حذف کرد و اگر بخواهیم بدون توجه به این واقعیات، اقدام کنیم (یکسازی‌سازی نرخ ارز انجام شود) در بازار عرضه و تقاضا شوک ایجاد می شود.

این نماینده مجلس گفت: بنابراین تغییر در نظام‌های پولی بانکی نباید کوتاه مدت باشد و باید حداقل برای آن ظرف زمانی ۵ ساله در نظر گرفت.

انتهای پیام/

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .