اغماض از شاخص مدیریت جهادی در انتخاب شهردار کرج
سهم خواهی سیاسی و جناحی؛
اغماض از شاخص مدیریت جهادی در انتخاب شهردار کرج
پس از انتشار اسامی هفت نفر از گزینه های نامزدی شهردای کرج بازار تحلیل ها، گمانه زنی ها و حواشی انتخاب شهردار آینده در سایت ها و فضای مجازی بسیار داغ شده است.در این میان انچه مسلم است این است که خلیلی اردکانی رئیس شورای اصلاح طلبان با یکه تازی تمام به دنبال سیاسی کردن نهاد اجتماعی شهرداری است او با اعلام این که شهردار آینده کرج قطعا اصلاح طلب خواهد بود. صرفا قصد دارد شهردار وامدار جریان سیاسی اصلاح طلبان باشد

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان : امروزه بنا به گسترش و پیشرفت انسانی، فیزیکی، صنعتی و تکنولوژیکی، ضرورت دارد به منظور پیشرفت، رفاه و توسعه، برقراری عدالت اجتماعی، توزیع عادلانه و بهره مند ی پایدار از منابع( در چهارچوب برنامه های مدیریت شهری نوین) شهرها به عنوان مظاهر تمدن بشری توسط دولت های محلی دموکراتیک مدیریت شوند، متناسب با ساختار سیاسی کلان و قانون اساسی هر کشور شهرها نیز با الگوها و مدل های خاصی اداره می شوند.

در کشور ما با الگوی شورا- شهردار،شهرداری یک نهاد اجتماعی در حوزه ی مدیریت شهری است که طبق قانون وظیفه دارد به سازماندهی و ارائه ی خدمات شهری، عمران، برنامه ریزی، بهسازی و ارائه ی خدمات اجتماعی و فرهنگی بپردازد شهردارها به طور مستقیم توسط اعضای شورای شهر انتخاب می شوند. این سازمان اجرایی با دغدغه های زندگی شهری ارتباط تنگاتنگی دارد. و عملکرد آن به طور ملموس بر کیفیت زندگی شهروندان تاثیر می گذارد.

پس از برگزاری انتخابات پر شور پنجمین دوره ی نماینده گان شورای شهر در بهار سال جاری در حالی قطار دوره ی مدیریت و خدمتگزاری شورای شهر چهارم به ایستگاه پایانی می رسد که به تازه گی اعضای پنجمین دوره  شورای شهر منتخبین کاندیداهای شهرداری کرج را معرفی کرده اند؛ نصیری، نصرتی، میرباقری، مقدس زاده، نوذر پور، صادق، سلیمی نامزدهای کرسی شهردار کلانشهر کرج برای ۴ سال آینده هستند.به این ترتیب علی ترکاشوند به زودی با صندلی شهرداری خداحافظی خواهد کرد. به این ترتیب از میان چهره ها و گزینه های بعضا غریب و آشنا ی معرفی شده یک نفر جایگزین او خواهد شد.

پس از انتشار اسامی هفت نفر از گزینه های نامزدی شهردای کرج بازار تحلیل ها، گمانه زنی ها و حواشی انتخاب شهردار آینده در سایت ها و فضای مجازی بسیار داغ شده است.در این میان انچه مسلم است این است که خلیلی اردکانی رئیس شورای اصلاح طلبان با یکه تازی تمام به دنبال سیاسی کردن نهاد اجتماعی شهرداری است او با اعلام این که شهردار آینده کرج قطعا اصلاح طلب خواهد بود. صرفا قصد دارد شهردار وامدار جریان سیاسی اصلاح طلبان باشد.( فارق از هرگونه توجه به تخصص، علم و درایت مدیریتی) این مسئله گذشته از این که پیامدهای مخرب، ناگوار، و بعضا جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت به طور غیر مستقیم نوعی ریشخند به منتخبین شورای شهر و خرد جمعی این نهاد نظارتی ست.

حال سوالی که مطرح است این است که به راستی کدام یک برای اینده ی کرج مهم است شهردار اصلاح طلب و شهرداری سیاسی؟ یا شهردار متدین، متعهد، کارامد و متخصص و جهادی؟

و سوال دوم این است که انتخاب شهردار با کدام معیارها و شاخص ها درست است؟اساسا ویژگی یک شهردار خوب به عنوان یک مسئول انقلابی  در نظام مدیریت اسلامی چه چیزی است؟

شکی نیست که بهترین الگوی گزینش و انجام وظیفه برای مدیران و کاگزاران نظام اسلامی به شکل عینی و عملی زندگی، سخنان و توصیه های گهر بار علمی و عملی امام علی(ع) به عنوان نمونه ی کامل مدیر اسلامی و منشور اخلاقی حکومت علویشان است.

از دیگاه حضرت علی(ع) مدیریت و مسئولیت پذیری نقش کلیدی در جامعه ی اسلامی ایفا می کند چه بسا سو مدیریت همان مقدار سرمایه های اندک راهم به هدر بدهد و موجب عقب مانده گی بشود.

در منشور حکومت عزل و نصب علوی اخلاق از شاخص های انتخاب مدیران و توجه به وظایف عام مدیریتی و اولویت مدیریت اسلامی است. تقوا، ایمان و پرهیزگاری، مومن، خاضع در برابر فرامین الهی، عادل( عدالت خواهی) حق گو، بدون هرگونه طمع و حرص، گشاده رو در برخورد با مردم، ساده زیست و حافظ بیت المال بودن از جمله ی این ویژگی می باشد.لذا ان چیزی که مطلوب شهردار آینده ی کرج است نه وابستگی حزب بلکه داشتن سلامت نفس است حزبی بودن به هیچ عنوان ضامن بهبود کیفیت و توسعه کرج نیست.

در مرتبه ی بعدی مسئولیت پذیری و تخصص گرایی است؛ یک مدیر اسلامی باید شایستگی و کارایی داشته باشد باید از پس مسئولیتی که به او محول شده است بر بیاد و از رابطه و آشنا گرایی بپرهیزد حق گو باشد و واقعیت ها را بگوید و در این باره خطاب به مالک اشتر می فرمایند برگزیده ترین انها در نزد تو  باید حق گو ترین آنها در عین تلخی حقایق تو باشد.(۲)

 ذکر این نکته لازم به یاداوری است که شهر نیازمند عمران و سازندگی است نیازمند کار فرهنگی است.شخصی مناسب این مسئولیت است که ضمن  داشتن اخلاق اسلامی، تخصص لازم و شناخت عمیقی از شهر کرج و اصول مدیریت شهری نوین داشته باشدو فارق از جهت گیری های حزبی و برای کسب رضایت مردم کار کند. این طور نیست که هر کس قبلا پایگاه حزبی خاصی داشته است و بدون کارنامه ی درخشان بتواند عهده دار مسئولیت شهرداری کرج باشد  

 از دیدگاه امام علی(ع) وظیفه ی پاسخگویی به مردم مسئولیت سختی بر عهده ی مدیران است و کسی موفق است که در انجام وظایف و خدمت رسانی به مردم کوتاهی نکند. در مسئله ی کارگزاران حکومت اجابت درخواست مردم در برابر وظایف کارگزاران مطرح است لذا عنصر اصلی مسئولیت اصالت به حقوق دیگران است این که “شما حق دارید و من تکلیف دارم” نه بلعکس(۳) شهردار حزبی به کار خود مسلط نخواهد بود و درگیر حواشی و فرامین حزب خواهد بود در حالی که منافع شهر و شهروندان بر منافع حزب باید ارجعیت داده شود شهردار اینده کرج باید به فکر رفع حوائج مردم باشد نه خواسته های حزب.

رهبر معظم انقلاب نیز در سال ۹۲ و در جمع شهردار و شورای شهر تهران لازمه ی موفقیت در مدیریت شهری را برای مسئولان داشتن روحیه ی جهادی می دانند ایشان با تاکید بر بعد فرهنگی ومحتوایی مراکز فرهنگی در شهر معتقدند باید تلاش شود سبک زندگی اسلامی در معماری و ساخت شهر به وجود بیاید و از ریخت و پاش در شهرداری جلوگیری و امانت داری در آن حاکم شود.(۱)

مسئولین شورای شهری بدانند شهر کرج با مشکلات فراوانی روبروست ترافیک، حمل و نقل ضعیف عمومی، الودگی، مدیرت بحران، مسائل زیست محیطی و فرهنگی و اجتماعی فراوان… همه ی این ها صرفا با مدیریت جهادی حل می شود نه وابستگی سیاسی.مردم کرج منتظر لمس تغییرات هستند نه ازمون و خطای برخی کوته نظران.

منابع و ماخذ:

۱٫Khamenei.ir

۲٫Visti.ir

۳٫ایزدی فرد، علی اکبر و کاویار، حسین(۱۳۸۹). مسئولیت پذیری کارگزاران از دیدگاه امام علی(ع). با تاکید بر مولفه های اخلاق حرفه ای.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .