چالش های هیدرو پلیتیکی، تنش های امنیتی
چالش های هیدرو پلیتیکی، تنش های امنیتی
موقعیت جغرافیایی ایران و قرار گرفتن در امتداد نوار بیابانی وکم باران جهان ، مشکلات بی آبی و کم آبی را به بخشی ذاتی از فرهنگ زیستی مردم این سرزمین مبدل ساخته

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ؛ موقعیت جغرافیایی ایران و قرار گرفتن در امتداد نوار بیابانی وکم باران جهان ، مشکلات بی آبی و کم آبی را به بخشی ذاتی از فرهنگ زیستی مردم این سرزمین مبدل ساخته. اما طی یکی دو دهه ی  اخیر این مسئله رنگ و بوی امنیتی به خود گرفته لذا تهدیدات جدی تر و مخرب تری در راه است، مسئله ای که در نواحی کلانشهری کم آب مانند تهران و البرز، با ساختار اجتماعی و جمعیتی نا همگن و وزن ژئوپلیتیکی بالا بعضا با پیامدهای ویژه و جبران ناپذیری همراه است.

 

 

 

بحران آب در البرز برون داد بحران مدیریت است:

بطور کلی دو دسته از عوامل را می توان مهم ترین علل بحران کم آبی در استان برشمرد؛

 

 

 

 

۱-تغییرالگو های آب وهوایی و گرمایش زمین به تبع کاهش نزولات جوی

 وضعیت اقلیمی ثابت کشور به گونه ای است که ۸۵ درصد از وسعت کشور را مناطق خشک و نیمه خشک در برمی گیرد(۳)، میزان بارش های سالانه به شکل میانگین ۲۵۰ میلی متر گزارش شده. ضمن این که  همین مقدار بارش نیز به شکل نا متوازن توزیع شده و به علت تبخیر زیاد بخش زیادی از آن از دسترس خارج می شود. طی چند دهه ی گذشته بر اثر گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی الگوهای آب و هوایی نیز به هم خورده این مسئله سبب شده همان مقدار بارش ها هم ۳۰ درصد کاهش پیدا کند(۳) بنابراین ذخیره ی برف کوهها و سطح آب پشت سدهای استان( کرج و طالقان) دچار افت شدیدی شده و رودخانه های سطحی و منابع آب زیر زمینی زیادی در نواحی دشتی خشک شده اند.

 

 

 

 

۲-مدیریت ناکارامد یا به اصطلاح بحران مدیریت

هدر رفتن آب در بخش کشاورزی،( به سبب شعارهای عملی نشده ی دولت یازدهم در حوزه ی محیط زیست و کشاورزی) کاهش سطح آبخوانها و سفره های آب زیر زمینی در نتیجه ی حفر چاه غیر مجاز، نهادینه نشدن فرهنگ مصرف درست و متناسب با توان اکولوژیکی نواحی، ضعف در احقاق حقوق آبی سد های مجاور، مهاجرت های وسیع به استان و افزایش جمعیت و عدم مدیریت منابع آب موجود در فضای شهری از مهم ترین علل انسانی کاهش آب در استان البرز است( رقمی معادل ۷۰ درصد میزان هدر رفت) به همین خاطر شکی نیست که عمده علت بحران آب در استان ناشی از ناهماهنگی، عدم برنامه ریزی، عزم راسخ در مدیریت پایدار منابع آب و عمل نکردن به سیاست های کلی محیط زیستی کشور است به عبارت روشن تر ناشی از بحران مدیریت است.

به طور کلی وضعیت بحرانی به وضعیتی اطلاق می شود که بی نظمی در یک سیستم  ظاهر شود برخی مدیران اب استان البرز در تازه ترین اظهارات خود وضعیت آب شرب استان را عادی معرفی کرده اند، خشک شدن ۳۰حلقه چاه آب شرب طی سه سال گذشته،(۲) نصب آب شیرین کن، ، ناپایداری وضعیت کنونی حتی در تامین آب شور، قرار گرفتن استان البرز در وضعیت تنش آبی شدید، کاهش سطح آب های زیرزمینی به ۲۵۰ متر، کاهش ۳۰ درصدی نزولات جوی، افزایش پدیده ی فرونشست زمین در دشت های استان، وجود ۱۲ هزار حلقه چاه غیر مجاز، آبرسانی به ۲۷ روستا با تانکر، کاهش فشار آب و قطعی پی در پی آن در برخی نواحی شهری و در طول شبانه روزی( به نقل از گزارشهای متعدد) آیا از دید این مدیران اینها بحران آب محسوب نمی شود؟ آیا حتما باید درگیری های قومی و محلی روی بدهد تا بتوان نام بحران بر مسئله ی آب استان گذاشت؟

این سو مدیریت است. بخش عمده ی مدیریت کارامد و صحیح پذیرفتن وضعیت واقعی و پس از آن عزم و  اراده ی جدی همراه با برنامه ریزی موضع صحیح است. مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان در جمع مدیران مختلف کشور بر مدیریت جهادی و مدیریت انقلابی تاکید فراوان کرده اند ایشان معتقدندکه اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد مشکلات کشور در شرایط کنونی، فشارهای خباثت آمیز قدرت های جهانی و در شرایط دیگر قابل حل است و حرکت رو به جلو ادامه خواهد داشت ایشان در جای دیگری تاکید می کنندکه با  حرکت عادی و احیانا خواب آلود و بی حساسیت نمی شود کارهای بزرگ انجام داد و باید حرکت پرقدرت، با برنامه و مجاهدانه باشد.(۱) بنابراین با پاک کردن صورت مسئله بحران آب استان چیزی حل را حل نمی کند.

 

 

 

 

منابع و ماخذ:

Khamenei.ir( 1

www.karajrasa.ir 18/4/96( 2

۳) پایگاه خبری- تحلیلی بختیاریان.۱۶ مهر ۹۳

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .