13950906000193 PhotoA - خرید تضمینی گندم به ۴ میلیون تن رسید
خرید تضمینی گندم به ۴ میلیون تن رسید
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید ۴ میلیون تن گندم با قیمت تضمینی در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲۵ استان وارد عملیات اجرایی خرید تضمینی گندم شده‌اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ یزدان سیف در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: از نیمه فروردین ماه سال جاری که خرید تضمینی گندم در مناطق جنوبی استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان شروع شد تا صبح امروز بیش از ۴ میلیون تن گندم تولید داخلی از کشاورزان خریداری کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: هم‌اکنون در ۲۵ استان کشور عملیات خرید جریان دارد و خرید تضمینی گندم در استان خوزستان روزهای پایانی خود را سپری می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیشترین مقدار گندم خریداری شده را مربوط به استان خوزستان با یک میلیون ۳۴۲ هزار تن دانست و گفت: پس از خوزستان، استان‌های گلستان با ۹۵۰ هزار تن، فارس با ۵۰۵ هزار تن و کرمان با ۲۰۰ هزار تن در رتبه‌های دوم تا چهارم خرید کشور قرار دارند.

سیف با اشاره به اینکه عملیات خرید در بسیاری از استان‌ها با تأخیر آغاز شده است، از عزم و آمادگی بالای مراکز خرید شرکت بازرگانی دولتی ایران و مباشران برای تحویل گیری و خرید گندم تولیدی کشاورزان در سراسر کشور خبر داد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد از مطالبات گندم‌کاران پرداخت شده، تأکید کرد: تمام سعی و تلاش دولت، سازمان برنامه‌ و بودجه کشور و شرکت بازرگانی دولتی ایران بر این است که با تأمین اعتبارات مورد نیاز، مطالبات کشاورزان به موقع پرداخت شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، همچنین از رشد حدود ۲ برابری تولید دانه روغنی کلزا و خرید حدود۱۲۰هزار تن از این محصول در سال جاری تاکنون خبر داد.

وی تأکید کرد: خرید تضمینی کلزای تولیدی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در سال گذشته و به‌کار بستن سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های جدید مبتنی بر افزایش تولید توسط وزارت جهاد کشاورزی در زمینه افزایش سطح زیر کشت کلزا و استفاده از بذرهای اصلاح شده و همچنین انجام اقدامات ترویج و به زراعی، موجب شد تا امسال شاهد افزایش صد درصدی تولید این محصول استراتژیک در کشور باشیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران به خرید ۶۷ هزار تن کلزا در پایان فصل سال گذشته اشاره کرد و گفت: قیمت تضمینی ۲۷۸۳ تومانی هر کیلو کلزا عامل مهمی در زمینه افزایش تولید این محصول در سال جاری بوده است.

سیف، استان گلستان را با خرید ۴۹ هزار تن به عنوان استان پیشرو در خرید کلزا اعلام کرد و افزود: استان‌های خوزستان، مازندران، فارس و اردبیل، به ترتیب با خرید مقادیر ۱۸۹۴۵ تن، ۱۸۷۸۰ تن، ۹۶۲۵ تن و ۶۰۰۰ تن، چهار استان دیگری هستند که تاکنون بیشترین خرید کلزا را انجام داده‌اند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ارزش کل کلزای خریداری شده  را حدود ۳۰۰میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تاکنون ۲۳۷میلیارد تومان معادل ۷۵ درصد بهای کلزای خریداری شده به فروشندگان پرداخت شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها :

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .