13960328000987 PhotoA - دروغگویی با آمار
دروغگویی با آمار
نشر سروش کتاب «مغالطات آماری» با ترجمه سیدرضا هاشمی‌پیکر را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ چاپ نخست کتاب «مغالطات آماری» تالیف جوئل بست و ترجمه سید رضا هاشمی پیکر از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

این کتاب هم درباره آمارهای بد صحبت می کند؛ اینکه از کجا نشئت می گیرند و چرا از بین نمی روند. طنز مشهوری می گوید سه نوع دروغ وجود دارد: دروغ معمولی، دروغ شاخدار و آمار! در واقع، آمار تا حدی شهرت بد پیدا کرده است.

بعضی از آمارها از اساس بد متولد می شوند یعنی از همان ابتدا هم چندان خوب نیستند، چون براساس حدس یا داده های مشکوک به وجود می آیند. بقیه آمارهای بد به دلیل جهش در آمار اولیه تولید می شوند؛ این آمارها پس از تحریف به صورت آمار بد در می آیند. در هر دو صورت آمارهای بد بالقوه اهمیت زیادی دارند؛ چرا که این آمارها ممکن است برای برانگیختن ترس یا خشم عمومی استفاده شوند، یا نگرش ما را نسبت به جهان تحریف کنند، یا حتی مار ا در اتخاذ سیاست های ضعیفی در حل مشکلات اجتماعی وادارند.

ما برای توصیف ماهیت جامعه پیچیده مان، به ویژه در بحث از مسائل اجتماعی، به آمار نیاز داریم و به آن متکی هستیم. بحث درباره مسائل اجتماعی معمولا پرسش هایی را برمی انگیزد که پاسخ بدان ها نیازمند آمار است. بعضی از آمارها واقعا بد هستند، اما بقیه هم بسیار خوب هستند، و ما به آمار خوب نیاز داریم تا به شکلی منطقی و عاقلانه درباره مسائل و معضلات اجتماعی اظهار نظر کنیم. بنابراین راه حل این نیست که در مقابل آمار تسلیم شویم، بلکه برعکس، باید سعی کنیم در مواجهه با اعداد، داوران بهتری باشیم. چاره ای نداریم چز اینکه با نگاهی نقادانه با آمار برخورد کنیم.

این کتاب به مخاطبان خود کمک می کند نحوه استفاده از آمارهای اجتماعی را درک کرده قضاوت بهتری در برخورد با آمار داشته باشند. فهمیدن مطالب این کتاب به دانش ریاضی پیچیده ای نیاز ندارد. هدف این است که یاد بگیریم چگونه آمارهای بد را شناسایی کنیم، تا نه تنها این آمارها را تکرار نکنیم، باور نیز نکنیم.

چاپ نخست کتاب «مغالطات آماری» در ۲۳۲ صفحه از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

برچسب ها :

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .