13960212001540 PhotoA - ادامه رویکرد خصمانه
دکتر سیدرضا میرطاهر
ادامه رویکرد خصمانه
دستگاه دیپلماسی و تبلیغاتی ایران ، رویکرد کلی خود را ایجاد یک کارزار گسترده برای براه انداختن موج مخالفت با این اقدام آمریکا قرار دهد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ در چارچوب رویکرد کلی سنا وکنگره آمریکا مبنی بر ادامه روند فشار و تحریم علیه ج.ا.ایران ، دو روز پیش شاهد تصویب طرح تحریمی جدید آمریکا در سنا بودیم. نمایندگان مجلس سنای آمریکا چهارشنبه گذشته طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را به رای گذاشتند که این طرح با ۹۸ رای موافق و در  مقابل تنها ۲رای مخالف همانگونه که پیش بینی می شد با کوچکترین چالشی به تصویب رسید. نکته مهمی که در تعویق تصویب این طرح وجود داشت، انضمام کردن نام روسیه به طرح مذکور بود که این اقدام نمایندگان با هدف فشار به ترامپ به بهانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا  که منجر به پیروزی ترامپ گردید ،صورت گرفته است. آنچه در این طرح آمده است مربوط به تحریم‌هایی است که در رابطه با برنامه موشکی ایران، ادعای حمایت مالی ونظامی از گروه‌های تروریستی و موارد نقض حقوق بشر است که البته باید دید با اضافه کردن نام روسیه این تحریم ها چه موارد دیگری را در بر خواهد گرفت .سناتور جمهوری خواه  باب کورکر در۳ فروردین ۱۳۹۶ ( ۲۳ مارس ۲۰۱۷) این طرح را به سنا ارائه داده بود و قبل از آن ،کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در ۴ خرداد ، طرح اعمال تحریم‌های گسترده غیرهسته‌ای علیه ایران موسوم به «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران- ۲۰۱۷» را با ۱۸ رای موافق در برابر ۳ رای مخالف تصویب کرده بود. طبق اعلام کنگره آمریکا ،در طرح تحریمی موسوم به اس ۷۲۲، اعمال تحریم‌ها علیه ایران به سبب برنامه موشکی بالستیک این کشور، ادعای حمایت از فعالیت‌های تروریستی بین‌المللی و همچنین ادعای نقض حقوق‌بشر و موارد دیگر مدنظر قرار گرفته شده است. بر اساس این طرح ،هر کس در برنامه موشک های بالستیک ایران مشارکت کند و همچنین کسانی که با این افراد تجارت کنند، هدف تحریم های اجباری آمریکا قرار خواهند گرفت. این طرح همچنین تحریم هایی را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعمال خواهد کرد، و آن دسته از تحریم هایی را که به واسطه فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا علیه برخی افراد اعمال شده است، به صورت قانون در خواهد آورد. حامیان طرح مذکور مدعی شده اند علت اعمال تحریم های جدید، حمایت ایران از تروریسم است.از دیگر الزامات طرح مذکور آن است که رئیس جمهور آمریکا، دارایی های آن دسته از اشخاص حقیقی یا حقوقی را مسدود خواهد کرد که در فعالیت های خاصی که ناقض تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد ضد ایران است، مشارکت دارند.در بخش دیگری از این طرح تصریح شده که رئیس جمهوری آمریکا می تواند تحریم مبتنی بر بلوکه کردن دارایی هر شخصی را که  توسط وزارت خارجه آمریکا به عنوان مجری اقدامات فرا قضایی در زمینه قتل ، شکنجه و دیگر مواردی که نقض شدید موارد حقوق بشری شناخته شده بین المللی است علیه اشخاص مسوول در ایران ، اعمال کند.

ایران در خصوص طرح های تحریم این کشور که پیشتر ارائه شده بود اعلام کرده است که این طرح‌ها، ناقض توافق برجام است که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به امضا رسید. ارائه کنندگان این طرح از جمله  رابرت منندز سناتور دموکرات در اوایل فروردین ۱۳۹۶ مدعی شده بودند که طرح مذکور به گونه ای نوشته شده است که با توافق هسته ای ایران تداخلی نداشته باشد.منندز اعلام کرد: ما محتاطانه تلاش کردیم تا اطمینان حاصل کنیم هیچ یک از مفاداین طرح، توافق برجام را آن گونه  که هست، تحت تاثیر قرار ندهد و این در حالی است تقریبا همه کارشناسان متفق القولند که طرح مذکور ناقض روح و حتی کالبد برجام است.

مخالفت ها

 طرح تحریم های جدید آمریکا در حالی تصویب شد که بسیاری از اعضای بلندپایه دولت اوباما از جمله جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا  – هر چند به ظاهر – هشدار دادهبود که اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در این برهه زمانی عاقلانه نیست. کری که در مذاکرات منجر به توافق هسته‌ای با ایران حضور داشت، اعلام کرد که وضع هرگونه تحریم تازه علیه ایران می‌تواند ایران را به سمت و سویی هدایت کند که “خطرناک باشد”.وزیر خارجه سابق آمریکا تصریح کرد که تحریم جدید علیه برنامه موشکی ایران می‌تواند پیامی به مردم ایران باشد که توافق سال ۲۰۱۵ (توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی موسوم به برجام ) فایده‌ای برای آنها نداشته است. چاک شومر، سناتور ارشد دموکرات نیز در توجیه علت رای دادن به این طرح تاکید کرد که اکثر هم‌حزبی‌های او تنها به این دلیل به این طرح رأی مثبت دادند که امیدوار هستند این طرح در قالب یک بسته تحریمی بزرگتر به تصویب برسد که شامل اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه نیز هست.. ماهیت دقیق تحریم‌های روسیه که سناتورها آن را به لایحه تحریم‌های ایران ملحق کردند، هنوز دقیقا مشخص نیست. با این حال سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه  نهایتا درباره گنجاندن تحریم‌های روسیه در طرح تحریم ایران به توافق رسیدند.آنها توافق کردند که یک بسته تحریمی را علیه روسیه به اتهام دخالت این کشور در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و ارتباطات مسکو با اعضای تیم رئیس‌جمهوری آمریکا در طرح تحریم ایران بگنجانند.اعضای ارشد دو کمیته بانکداری و روابط خارجی سنا این توافق را اعلام کردند. بر این اساس، اگر رئیس‌جمهوری آمریکا بخواهد تحریم‌های کنونی روسیه را کاهش دهد یا آن‌ها را حذف کند، باید از سنا مجوز بگیرد. همچنین بر اساس طرح جدید، تحریم‌های کنونی بر ضد روسیه و تعدادی از شهروندان این کشور که به ادعای سناتورها به فساد متهم شده‌اند، حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند و سلاح در اختیار دولت سوریه قرار می‌دهند، تشدید می‌شود. بخشی از این طرح نیز به تشدید تحریم‌ها علیه افرادی که به گفته سناتورها به نمایندگی از روسیه به اقدامات هکری می‌پردازند، اختصاص دارد. بر اساس طرح سناتورها، بخش‌های مختلف اقتصاد روسیه نظیر استخراج معادن، کشتی‌رانی و زیرساخت‌های ریلی این کشور در معرض اِعمال تحریم‌های جدید قرار خواهند گرفت.

رویکرد آمریکا در قبال ایران

با تصویب طرح تحریمی جدید در سنا ومجلس نمایندگان و در نهایت امضای آن توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، محدودیتهای جدیدی علیه ایران و شرکای تسلیحاتی و تکنولوژیکی ایران و نیز نهادهایی مانند سپاه پاسداران بویژه در بخش مالی و اقتصادی وارد خواهد شد. ضمن اینکه شماری از مقامات ایرانی نیز به اتهام نقض حقوق بشر مورد تحریم و بلوکه کردن دارایی ها قرار خواهند گرفت .تصویب این تحریم های جدید، نشان می دهد که رویه افزایش فشارها بر ایران، در دستگاه حاکمه آمریکا به اصلی مسلم  وتغییر ناپذیر تبدیل شده است.در واقع شاهد آن هستیم که اگر در دوره اوباما ، دولت دموکرات آمریکا نقش پلیس خوب را در قبال ایران ایفا می کرد و خواهان مذاکره و تفاهم با ایران درزمینه مساله هسته ای بود و در همان حال کنگره آمریکا تحت نفوذ جمهوری خواهان نقش پلیس بد را ایفا می کرد و ضمن مخالفت با برجام ، خواهان تشدید تحریم ها علیه ایران بود ، اکنون با روی کار آمدن دولت همسو با کنگره یعنی دولت جمهوری خواه ترامپ ، کنگره بدون مواجه شدن با مخالفتی از سوی کاخ سفید ، روند تشدید تحریمها علیه ایران را در پیش گرفته است. نباید فراموش کرد که ترامپ خود از بزرگترین منتقدان برجام بوده و حتی قبل از روی کار آمدن و در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ ، تاکید می کرد که یکی از اولویت هایش کنار گذاشتن برجام و حتی پاره کردن آن خواهد  بود . اما ترامپ در مواجهه با واقعیت های خارجی بویژه هشدار متحدان اروپایی آمریکا در زمینه پیامدهای رد برجام و نیز مخالفت شدید روسیه و چین به عنوان  دیگر اعضای گروه ۱+۵ ، اکنون برغم حدود پنج ماه از روی کار آمدنش ، عملا ناچار شده تا همان رویکرد دولت اوباما در باره برجام را ادامه داده و به تعلیق تحریم های قبلی بپردازد.بویژه اینکه طبق تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی ، ج.ا.ایران به همه تعهدات خود در زمینه اجرای برجام عمل کرده و لذا غربی ها اساسا بهانه ای برای مخالفت با آن ندارند .ضمن اینکه برای کشور های اروپایی عضو گروه ۱+۵ ، ادامه روند جدید گسترش روابط با ایران در ابعاد مختلف بویژه تجاری و اقتصادی در اولویت قرار دارد واز سوی دیگر به دلیل افزایش اختلافات و شکاف های اتحادیه اروپا  با دولت ترامپ، مقامات این اتحادیه از جمله فدریکا موگرینی مخالف هر گونه کنار گذاشتن و یا نقض برجام از سوی آمریکا هستند.با توجه به این ملاحظات به نظر می رسد ساختار حاکمیتی آمریکا  بویژه کنگره این کشور که تحت نفوذ گسترده لابی صهیونیستی آیپک قرار دارد ، رویکرد خود را تشدید تحریم ها از جانب قوه مقننه قرار داده تا بدین ترتیب ، ضمن ادامه سیاست تحریمی علیه ایران ، دولت ترامپ نیز به بهانه استقلال قوا در آمریکا ، خود را در مقابل عمل انجام یافته قلمداد کرده و در نهایت آن را امضا کرده و به صورت قانون و مساله ای لازم الاجرا در آورد.

اهداف  طرح تحریمی جدید

۱- یکی از اهداف مهم این طرح ، فراهم کردن ابزاری جدید جدا از تحریم های قبلی که بهرحال در چارچوب برجام ، آمریکا دارای موانع حقوقی و سیاسی برای اعمال مجدد آنها بود، برای اعمال فشار به ایران است .در این صورت دولت ترامپ می تواند این قانون تحریمی جدید را به مثابه تهدیدی مستمر که هر آن امکان اجرای آن وجود دارد ، علیه ایران به کار برد.

۲-این طرح تحریمی دارای دو جنبه ضد ایرانی و ضد روسی خواهد بود و در واقع آمریکا با این طرح  به طور همزمان به مجازات ایران  وروسیه خواهد پرداخت. بویژه  دولت ترامپ برای رهایی از اتهام وابستگی به روسیه ، مترصد اجرای آن خواهد بود که البته این مساله به ضرر ایران است.

۳-هدف اصلی این طرح ، بازداشتن شرکای خارجی بویژه آن دسته از کشورها و شرکت هاو موسساتی است که باایران در زمینه تکنولوژی موشکی و تسلیحاتی همکاری می کنند.با توجه به اعمال مجازات های شدید علیه آنها بویژه مسدود کردن دارایی ها ، این مساله برای شرکتهای چینی ، روسی و دیگر کشورها دردسر آفرین بوده و حالت بازدارنده برای ادامه همکاری با ایران چه به صورت  همکاری در صدور تکنولوژی و چه فروش تجهیزات و قطعات و مواد خواهد داشت.

جمع بندی

جمهوری اسلامی ایران باید یکی از محورهای مقابله خود با چنین طرحهای  تحریمی را مخالفت این گونه طرحها با مفاد و روح برجام اعلام کند. بویژه اینکه  سایر کشورهای ۱+۵ نیز مایل نیستند در روند کنونی ، اختلال به وجود آید.لذا باید دستگاه دیپلماسی و تبلیغاتی ایران ، رویکرد کلی خود را ایجاد یک کارزار گسترده برای براه انداختن موج مخالفت با این اقدام آمریکا قرار دهد.بویژه اینکه در این زمینه، تهدید کارسازو جدی در باره کناره گیری از برجام می تواند موثر واقع شود و آمریکایی ها می دانند که ایجاد اجماع بین المللی جدید علیه ایران بویژه با شرکای اروپایی شان ، به دلیل اختلافات دامنه دار بین دو سوی آتلانتیک ، کاری فوق العاده دشوار  خواهد بود.در عین حال ، در بعد اجرایی نیز مسئولان مربوطه باید با بررسی کامل آثار و تبعات اجرای این طرح تحریمی ، نقاط آسیب پذیر را شناسایی کرده واقدامات احتیاطی لازم برای کاهش آثار و پیامدهای زیانباراین تحریم جدید را انجام دهند.

انتهای متن/

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .