13950326000521 PhotoA 1 - «لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام
امتحانات تمام شد/
«لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام
در حالی که امتحانات مقاطع مختلف تحصیلی به ایستگاه پایانی رسید اما لو رفتن سؤالات امتحانی و صحت و سقم آن در پرده ابهام باقی ماند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ امتحانات دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی با همه فراز و فرودهای خود خاتمه یافته و دانش‌آموزان، تعطیلات طولانی مدت تابستان را آغاز کردند.

آنها منتظر اعلام نتایج هستند و به تبع آن، عده‌ای خوشحال و سرخوش و جمعی دیگر، مغموم و ناخوش از نتایج امتحانات می‌شوند.

در این میان یکی از نکات برجسته برگزاری امتحانات امسال به خصوص امتحانات نهایی دانش‌آموزان سال سوم متوسطه، موضوع«لو رفتن سؤالات امتحانی» از طریق شبکه‌های مجازی است؛ به شکلی که بعضاً دانش‌آموزان برای دسترسی به این سؤالات، مبالغی نیز پرداخت می‌کردند .

یکی از دروسی که گفته می‌شود سؤالات آن قبل از امتحان دانش‌آموزان لو رفته و سر از شبکه های مجازی در آورده، سؤالات امتحانی درس عربی سوم تجربی سال جاری است که در روز دوشنبه ۲۲ خردادماه برگزار شد و عنوان می‌شود تصویر سؤالات، قبل از زمان برگزاری امتحان در شبکه‌های مجازی دست به دست شده است.

در این میان، تماس‌های متعددی از سوی دانش‌آموزان و والدین آنها در خصوص لو رفتن سؤالات امتحان نهایی با خبرگزاری فارس صورت گرفت و جملگی نسبت به این موضوع احساس نارضایتی می‌کردند و از این بی عدالتی و اینکه ساعت‌ها از وقت و استراحت خود را برای مطالعه دروس مختلف صرف کردند، اما زحمات آنها به راحتی و توسط سودجویان با فروش و لو رفتن سؤالات، بی نتیجه مانده بود، گلایه‌مند بودند.

 اما از سوی دیگر، وزارت آموزش و پرورش به ویژه مرکز سنجش این وزارتخانه، علی رغم پی گیری‌های مستمر این خبرگزاری از دادن پاسخ و ارایه توضیحات خودداری کرد. نمونه ذیل یکی از نمونه سئوالات امتحان نهایی است که توسط والدین یکی از دانش‌آموزان در اختیار ما قرار گرفته است. 

13960327001225 PhotoL - «لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام
سؤالات نهایی درس عربی سال سوم متوسطه قبل از آغاز امتحان در شبکه های مجازی منتشر شده است که ساعت ارسال را ۷:۱۹ صبح نشان می‌دهد

 

13960327001238 PhotoL - «لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام

                  

13960327001234 PhotoL - «لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام

 

13960327001249 PhotoL - «لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام

   

13960327000868 PhotoL - «لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام
سئوالات اصلی امتحان نهایی درس عربی رشته های علوم تجربی و ریاضی

   

13960327000872 PhotoL - «لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام

            13960327000879 PhotoL - «لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام

                                   

13960327000881 PhotoL - «لو رفتن یا نرفتن» سؤالات امتحانی در پرده ابهام

                      

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص «مطالبی که در فضای مجازی درباره لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی منتشر می‌شود و گلایه برخی دانش‌آموزان و خانواده‌ها در این خصوص»، اظهار داشت: بحث‌هایی در این خصوص در کمیسیون آموزش مجلس صورت گرفت و گزارشی به دست ما رسیده است، اما مستنداتی نداریم.

وی ادامه داد: موضوع مهم این است که چگونه سؤالات امتحان نهایی لو می‌رود و این درحالی است که آموزش و پرورش در این خصوص سکوت کرده است.

دبیر کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: آموزش و پرورش باید مشخص کند که این موضوع چقدر واقعیت دارد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سلیمی تأکید کرد: کمیسیون آموزش مجلس با حساسیت فوق‌العاده این موضوع را پیگیری می‌کند؛ چراکه این موضوع باعث رواج بی عدالتی خواهد شد و باید با فروشندگان این سؤالات برخورد کرده و هرگز قابل دفاع نیست.

اسدالله عباسی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص شائبه لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی بیان داشت: به دنبال بررسی صحت و سقم گزارش‌های رسیده هستیم و از سوی کمیسیون هم درخواستی از آموزش و پرورش در این مورد شده که هنوز جوابی داده نشده است.

اما آنچه حائز اهمیت است، این موضوع است که چرا باید پس از سال‌ها برگزاری مداوم امتحانات، هنوز شائبه و یا به بیان صحیح‌تر حتمیت لو رفتن سوالات امتحانی، فضای آموزش و پرورش را دربرگیرد و جمع کثیر دانش‌آموزانی که ساعت‌ها عمر خود را صرف آموزش و بخاطر سپاری مطالب برای امتحان دادن کرده‌اند را  دچار تشویق و نگرانی کند.

حال در این میان، دو پرسش از مسئولان وزارت آموزش و پرورش مطرح است که اولاً؛ اگر موضوع فاش شدن  سؤالات امتحانی و دسترسی آسان به سوالات امتحانی صحیح است، چرا تدابیر لازم برای آن اندیشیده نشد؟

دوماً؛ چرا وزارت آموزش و پرورش به‌جای موضع‌گیری شفاف و قاطع و رفع شائبه لو رفتن سؤالات، سکوت معناداری را پیشه خود کرده و از پاسخگویی شفاف در این خصوص خودداری کرده است.

انتهای پیام/

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .