13960317001659 PhotoA - اُفت دسته جمعی نماگرهای بورس
اُفت دسته جمعی نماگرهای بورس
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی معاملاتی کم‌حجم و رخوت‌آور را به نظاره نشستند که بازار کوچک فرابورس به لطف معاملات بازار پایه شاهد ارزش معاملات بالاتری نسبت به کل بازار سهام بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۲۷ خرداد ماه ۹۶ با کاهش ۱۸۰ واحدی روی رقم ۷۹ هزار و ۲۸۵ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۳۵ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۱۴۸ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۳۰۳ واحدی به رقم  ۸۶ هزار و ۳۱۳  واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما  در حالی با کاهش ۱۴۴ واحدی به رقم  ۵۴ هزار و ۷۲۳  واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۲۹۱ واحدی عدد  ۱۷۷ هزار و ۴۲۴  واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش یک واحدی به ۹۰۰ واحد رضایت داد.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های سه شرکت فولاد مبارکه با ۳۶ واحد ،ایران خودرو با ۲۱ واحد و کشتیرانی ج.ا.ا با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی  را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۱۹ واحد، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۱۲ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۸۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳۷۹ میلیون  سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۵ هزار و ۵۹۹  نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های لامپ پارس شهاب، لیزینگ ایران، گروه دارویی سبحان، فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران، کربن ایران، صنایع ریخته‌گری ایران، حق‌تقدم خرید سهام پتروشیمی شاه‌زند، حق‌تقدم خرید سهام سینا دارو، اوراق مشارکت میدکو، اوراق اجاره «صدانا»، اوراق مشارکت لیزینگ رایان سایپا، سرمایه‌گذاری فنی و مهندسی مشانیر، سیمان ممتازان کرمان از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌ فرآورده‌های غذایی و قند پیرانشهر،‌ بهمن دیزل، مهندسی تکنوتار، پتروشیمی فجر، سرمایه‌گذاری توکافولاد، سرمایه‌گذاری کوه نور و فارسیت دورود متوقف شدند.

امروز همچنین اندکی بیش از ۷۳۶ هزار حق‌تقدم استفاده‌ نشده شرکت فولادافزا سپاهان تا تاریخ ۲۱ تیرماه ۹۶ آماده پذیره‌نویسی شد، همچنین پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار شرکت گروه توسعه هنر ایران به تعداد ۱۵۰ میلیون سهم به ارزش هر سهم ۱۰۰ تومان از امروز شنبه به مدت ۱۵ روز روانه میز فروش فرابورس شد. متعهد خرید این دارایی بانک آینده و عامل فروش آن نیز کارگزاری این بانک می‌باشد.

به گزارش فارس، امروز در بازار بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهام عمده اختصاص دارد، ۳۰ میلیون سهم بانک ملت به ارزش ۳ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده به کدهای درون‌گروهی منتقل شد. در شرکت ارتباطات سیار ایران نیز ۹۳۰ هزار سهم به ارزش کمتر از ۳ میلیارد تومان کد به کد شد.

امروز همچنین در بازار معاملات بلوکی سهام تعداد ۸۰۰ میلیون سهم بانک آینده به ارزش بیش از ۱۰۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از کد حقوقی به کد حقیقی واگذار شد.

بر اساس این گزارش امروز بورس تهران در حالی در میانه بازار شاهد معاملاتی متعادل و در دامنه مثبت قیمت‌ها بود که با تداوم بی‌میلی حقوقی‌ها و از طرفی افزایش انگیزه خریداران برای حضور در بازار بدهی، بورس تهران نتوانست نماگرهای سبزپوش را برای خود تثبیت کند.

از نکات قابل‌توجه بازار سهام امروز اینکه گرایش معامله‌گران کم‌تعداد بازار سهام که استراتژی کوتاه‌نگری را مبنای عمل خود را در این روزها قرار داده‌اند و تمرکز بر سهم‌های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین،باعث شده تا ارزش معاملات روزانه بازار فرابورس ۵۴ هزار میلیارد تومانی از ارزش معاملات روازنه بازار ۳۲۲ هزار میلیارد تومانی بورس تهران پیشی گیرد.

در فرابورس ایران که به یمن نوسان ۱۰ درصدی بازار پایه علی‌رغم تعداد انگشت‌شمار بازیگران این بازار در اوج رکود بازار سرمایه شاهد تحرک سفته‌بازان در نمادهای اغلب اخراجی به این بازار است، اینکه در حالی صف‌های خرید ناپایدار در برخی از این نمادها تثبیت شده که برخی از این شرکت‌ها با توقف فعالیت و یا با زیاندهی و یا عدم راه‌اندازی کامل طرح‌های توسعه‌ای مواجه هستند، از جمله این شرکت‌ها می‌توان به کارخانه‌های صنعتی آزمایش، لوازم خانگی پارس، پتروشیمی زنجان، آذریت، مهندسی فیروزا، کابل‌سازی تک، تولی‌پرس، کف (داروگر) و شرکت‌هایی از این دست اشاره کرد.

به گزارش فارس، بازده مؤثر بیش از ۲۵ درصدی اوراق اسناد خزانه اسلامی در کنار ورود دوباره برخی مؤسسات اعتباری و بانک‌ها به بازار بین بانکی به‌منظور جذب بازدهی باعث شده تا این روزها بازار سهام تنها به ویترینی برای وقت‌گذرانی برای سهامداران این بازار تبدیل شود، بازاری که وظیفه اصلی آن جذب سرمایه‌های سرگردان و به گردش درآوردن آن به‌منظور افزایش بهره‌وری و کارایی سرمایه در شرکت‌های صنعتی و خدماتی است.

انتهای پیام/

برچسب ها :

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .