دستاورد های انقلاب اسلامی
دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در عرصه های مختلف
انقلاب سیاسی در واقع تغییر بنیادین در عناصر و ساختار نهادی- سیاسی یک حکومت تلقی می شود و انقلاب اجتماعی نیز تحول مبنایی در عناصر و ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی یک جامعه است.

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان:  به لحاظ معنای واژگانی انقلاب(Revolution) را معادل دگرگونی و تحول و برگشتن کار یا حالتی تعریف نموده اند اما از حیث مفهومی تاکنون اجماع کلی در خصوص تعریف آن صورت نگرفته است. به هر روی انقلاب به معنای تحول بنیادین در یک چیز است. مفهومی برگرفته از علم اختر شناسی که در قرن ۱۷ هم میلادی توسط شخصی به نام “کاردینال درت” وارد حوزه ی علوم طبیعی شد.اصطلاحی برای تبیین تحولات سیاسی فرانسه و دگرگونی های گسترده ی صنعتی. به این ترتیب انقلاب یک مفهوم در موضوعات اجتماعی و اندیشه و کنش های سیاسی است.

انقلاب می تواند در حوزه های مختلف و به گونه های مختلف رخ دهد. انقلاب فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، علمی، صنعتی و… آنچه در این یادداشت مورد توجه است انقلاب سیاسی و بطور عام اجتماعی است( که می تواند زیر مجموعه های فرهنگی و اقتصادی را هم شامل شود).

انقلاب سیاسی در واقع تغییر بنیادین در عناصر و ساختار نهادی- سیاسی یک حکومت تلقی می شود و انقلاب اجتماعی نیز تحول مبنایی در عناصر و ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی یک جامعه است.

هر یک از این انقلاب ها به شکل ماهویی دارای ویژگی هایی هستند که آن را از اشکال دیگر تغییرات مجزا می کند از کودتا ، رفرم، شورش و جنبش. نخست این که در این قبیل انقلاب ها به طور کلی مهره های قدرت جا به جا شده و ساختار اداری و ارکانی رژیم قبل دگرگون می شود.دوم این که یک انقلاب در یک بستر نسبتا طولانی همراه با زمینه ها و علل مختلف شکل می گیرد و با ورود کاتالیزورهایی به جریان به یکباره رخ می دهد.سوم این که به صورت مسلحانه، مداوم و با هدف براندازی یک حکومت است. معمولا یک انقلاب با خشونت و درگیری بین توده های مردمی و عوامل حکومتی همراه است.

این که چرا یک جامعه دچار انقلاب داخلی می شود سوالی است که پاسخ آن را باید در زمینه ها ی تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی همان جامعه جستوجو کرد نظریه ها و تئوری های متعددی در این باره به بررسی و ریشه یابی انقلاب ها پرداخته اند که در این نگارش مجال اشاره به همه ی آنها ممکن نیست. اما به طور کلی تضاد طبقاتی، بی عدالتی، نابرابری های اجتماعی، اقتصادی و منازعات سیاسی و همچنین انگیزه های متفاوت روانی مردم می تواند در شکل گیری انقلاب ها موثر باشد.

تردیدی نیست که انقلاب اسلامی ایران یکی از بزرگترین و رویدادها ی قرن بیستم بود انقلابی که در نوع، شکل و انگیزه ی مبارزه و اهداف آن متفاوت از همه ی انقلاب های دیگر و منحصر به فرد ترین انقلاب بود. یک انقلاب حقیقی بود نه کودتا یا جنبش خاص اجتماعی. نطفه ی عطفی در تاریخ ایران و اسلام که در یک برهه ی زمانی حساس، الگوی حاکمیت احکام اسلامی را از نو زنده کرد. امام خمینی رحمت الله علیه در آخرین فرمایشات خود در مورد ویژگی های انقلاب می فرمایند؛ “شک نباید کرد که انقلاب اسلامی ایران از همه ی انقلاب ها جداست هم در پیدایش و هم در کیفیت مبارزه و در انگیزه ی انقلاب و قیام. تردیدی نیست که این یک تحفه ی الهی و هدیه ی غیبی بوده است که از جانب خداوند منان بر این ملت مظلوم و غارت زده عنایت شده است.” لذا آگاهی از این وجوه تمایز درکمک و درک شایان توجه شناخت پتانسیل های جامعه، برکات و دستاوردهای انقلاب و بهره مندی  هر بیشتر و بهتر از آنها به منظور سرعت در رشد و توسعه ی کشور اهمیت فراوانی دارد. همچنین باز خوانی و تبیین این رخداد عظیم و تاثیر گذار نیمه ی دوم قرن بیستم  در پیچ تاریخی کنونی منطقه، که آگاهی عمیق ملت های آزاده ی مسلمان و جنبش های ضد غربی و دیکتاتوری متاثر از مبانی انقلاب اسلامی، معادلات سیاسی استکبار و حامیان منطقه ای شان را با چالش جدی مواجه کرده است. قطعا ضرروری است با تحلیل و بررسی دستاورد های این پدیده ی شگفت انگیز، نور نوید بخش چشم انداز حاکمیت مطلق قدرت اسلام، قرآن و احکام اسلامی و رهایی مظلومان از چنگال استثمار را در دل ها روشن تر سازیم.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .