1397093016413418016191654 300x209 - افزایش خودکشی و مشکلات روانی در ارتش رژیم صهیونیستی
افزایش خودکشی و مشکلات روانی در ارتش رژیم صهیونیستی
با وخیم‌ترشدن شرایط راهبردی پیرامون ارتش رژیم صهیونیستی، خودکشی و مشکلات روانی نیز میان نظامیان ارتش افزایش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ، پژوهش‌های صورت‌گرفته در خصوص اوضاع روانی ارتش رژیم صهیونیستی نتایج فاجعه‌باری را برای جامعه صهیونیستی به‌دنبال داشته و نشان می‌دهد که ارتش اسرائیل از نقش نیروهای نظامی و فقدان روحیه مبارزاتی و توهین و بی‌مبالاتی فرماندهان نظامی رنج می‌برد. در این شرایط نیروهای نظامی با الحاق به نیروی زمینی به‌ویژه بخش زرهی مخالفت می‌کنند و بسیاری از جوانان نیز خدمت در ارتش اسرائیل را نمی‌پذیرند. پژوهش‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که بسیاری از نظامیان شرکت کننده در جنگ‌های سال ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ دچار بیماری‌های روانی شده‌اند. ارتش اسرائیل طی دو دهه گذشته تلاش زیادی را برای دور کردن شبح ترس و وحشت از ارتش به‌کار گرفته و سعی کرده نظامیان را از احساس خطر و ترس از توانمندی‌های مقاومت در لبنان و فلسطین دور کند و آموزش‌های لازم را به آنها و غیرنظامیان بدهد، اما به‌نظر می‌رسد در این زمینه شکست خورده است.

سخنگوی بخش بهداشت روانی ارتش رژیم صهیونیستی در این زمینه می‌گوید که بخش قابل توجه نظامیانی که از خدمت نظامی کنار می‌روند، در نتیجه ترس از جنگ این کار را انجام می‌دهند. روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز می‌نویسد که صدها نفر از نظامیان اسرائیلی که دچار شوک شده‌اند، برای مداوای روانی، مبارزات و آموزش‌ها را کنار گذاشته‌اند. بر اساس آماری که رئیس بخش بهداشت در ارتش اسرائیل در برابر کیسیون فرعی بهداشت روانی در کنست اسرائیل ارائه می‌دهد، تعداد نظامیان اسرائیلی که خدمات بهداشت روانی دریافت کرده‌اند، طی ده سال اخیر سه برابر شده است. وی در عین حال به آمار دقیق از این نظامیان اشاره‌ای نکرده است.

    این در حالی است که بسیاری از اعضای کمیسون بهداشت روانی کنست درباره بردن سلاح‌های ارتش به منزل نظامیان هشدار داده و می‌گویند که ممکن است نظامیان از این سلاح‌ها در خودکشی یا انجام جنایت‌های مختلف استفاده کنند.

در همین رابطه روزنامه یدیعوت آحارونوت گزارش داد که تعداد ۸۶ نفر از نظامیان اسرائیل خدمت در بخش زرهی نیروی زمینی را رد کرده به‌جای آن ترجیح دادند از دستور فرماندهان سرپیچی کرده و به زندان بروند. این موضوع در پی فروپاشی اسطوره تانک مرکاوا در جنگ لبنان و غزه به وقوع پیوسته است.

در همین رابطه گابی اشکنازی رئیس سابق ستاد ارتش رژیم صهیونیستی از پدیده افزایش فرار از خدمت نظامی هشدار داده و گفته است که “اگر اوضاع به همین روال باشد، تنها تعداد بسیار کمی از اسرائیلی‌ها به ارتش می‌پیوندند”. هاآرتص در سال ۲۰۱۰ پیش‌بینی کرده بود که در سال ۲۰۱۹ یک‌چهارم اسرائیلی‌ها از خدمت سربازی فرار می‌کنند. بخش آمار و نیروی انسانی ارتش در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که ۱۲۶۰۰ صهیونیست به‌دلیل فرار از خدمت سربازی به آموزش‌های دینی یا راهکارهای دیگر فرار از خدمت سربازی پرداخته‌اند.

جوانان دختر و پسر رژیم صهیونیستی در سن ۱۸سالگی باید برای انجام خدمت سربازی ثبت‌نام کنند، مگر اینکه بنا به دلایل دینی اعلام کنند که نمی‌توانند وارد ارتش شوند.

بر اساس گزارش سخنگوی ارتش اسرائیل ۱۲ درصد از مجموع کسانی که وارد ارتش می‌شوند، در سال اول از آن جدا می‌شوند که ۶۰ درصد این اقدام را به‌علت مشکلات روانی انجام می‌دهند، این در حالی است که ۲۳ درصد از مردان و ۴۰ درصد از زنان صهیونیستی نیز به‌دلایل روحی و روانی از ارتش فرار می‌کنند.

پدیده خودکشی در ارتش

خودکشی در ارتش رژیم صهیونیستی موضوعی مهم و حساس به‌شمار می‌رود. فرماندهان ارتش در ابتدا تلاش می‌کردند این پدیده را کتمان کنند و آن را رسماً اعلام نکنند، اما کار به جایی رسیده که مخفی نگه‌داشتن آن غیرممکن شد. تعداد نظامیانی که طی ۱۰ سال گذشته خودکشی کرده‌اند، بالغ بر ۲۳۷ نظامی است که بیش از نظامیانی است که در جنگ‌ها به هلاکت رسیده‌اند. آمارهای رسمی اسرائیلی نشان می‌دهد بیشتر کسانی که خودکشی می‌کنند، جزو افرادی نیستند که نام آنها جزو بیماران روانی قرار گرفته است و پیش از این نیز عوارضی از اقدام احتمالی آنها برای خودکشی به‌ثبت نرسیده است. بر اساس گزارش‌های موجود بیشتر پدیده‌های خودکشی مربوط به مهاجران جدیدی است که نتوانستند با محیط سرزمین‌های اشغالی همزیستی داشته باشند.

سازمان‌های حقوقی و جامعه مدنی صهیونیستی اعلام می‌کنند که آمارهای مربوط به میزان خودکشی نظامیان صهیونیستی یکی از مسائل محرمانه نظامی در اسرائیل به‌شمار می‌رود و دسترسی به اطلاعات دقیق و درست در این رابطه به‌ویژه در ۱۰ سال گذشته دشوار است. الون وینوگراد مدیرکل «جنبش به‌سمت ‌آزادی برای دسترسی به اطلاعات» می‌گوید که ارتش اسرائیل از افشای نام یگان‌هایی که سربازان آنها خودکشی می‌کنند، خودداری می‌کند.

با وجود این، گفته شده است که طی سالهای اخیر دست‌کم ۵۱ نظامی میان یگان‌های غیرمبارزاتی و ۳۷ نظامی میان یگان‌های مبارزاتی خودکشی کرده‌اند و ۲۲ نظامی نیز در یگان‌های پشتیبانی خودکشی کرده‌اند.

در این حال ارتش اسرائیل اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶ افزایش ملموسی در خودکشی نظامیان صهیونیستی به‌وجود آمده است، علاوه بر اینکه تعداد تلفات و زخمی‌های افسران و نظامیان اسرائیل در جریان مانورهای نظامی نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. روزنامه صهیونیستی معاریو در این رابطه به‌نقل از بیانیه‌های ارتش در سال ۲۰۱۶ گزارش می‌دهد که بیشتر نظامیان خودکشی‌کرده، زن هستند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که تعداد نظامیان خودکشی‌کرده طی ۱۰ سال گذشته به رقم ۲۳۷ نظامی رسیده است که این آمار از تعداد کشته‌شده‌های ارتش در میدان‌های جنگ بیشتر است، این در حالی است که تردیدهای جدی نسبت به واقعی بودن این آمار مطرح است و محافل مستقل صهیونیستی این آمار را بسیار بالاتر ذکر می‌کنند.

بیماری‌های روانی میان عناصر ارتش

بیماری‌های روانی میان عناصر ارتش نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. لیئا شلاف رئیس بخش مداوای روانی در نیروی هوایی ارتش رژیم صهیونیستی درباره افزایش قابل ملاحظه بیماری‌های روانی میان نظامیان اسرائیلی هشدار داده گفت که این موضوع باعث کاهش کیفیت خدمات به آنها شده است. وی توضیح می‌دهد که در نتیجه خدمات ضعیف به این نظامیان، تعدادی از آنها در نتیجه بدتر شدن وضعیت روانی خود، اقدام به انجام خشونت‌های مختلف ضد پزشکان می‌کنند.

همچنین اطلاعات موجود نشان می‌دهد که از هر ۶ نظامی مرد و ۱۵ نظامی زن یک نفر خدمت خود در ارتش را به پایان نمی‌رسانند، بلکه خواستار خروج زودهنگام از ارتش می‌شوند.

روزنامه هاآرتص در این رابطه می‌نویسد که در سال ۲۰۱۷ میلادی بالغ بر ۴۷ هزار جلسه روان‌درمانی میان نظامیان و افسران خدمات روانی برگزار شده که نسبت به سال ۲۰۱۳ میلادی ۲۵۰۰ جلسه افزایش پیدا کرده است.

همچنین بر اساس گزارش روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، طی سال ۲۰۱۴ میلادی ۶۷۱۱ شکایت ضد افسران ارتش صادر شده که آنها را به بدرفتاری با زیردستان متهم می‌کند. در سالهای بعد تعداد این شکایت‌ها افزایش پیدا کرده است.

یک گزارش صهیونیستی دیگر نقل می‌کند که در جریان جنگ غزه ۳۵۰ نظامی اسرائیلی برای مداوا نیازمند خدمات روانشناختی شده‌اند که حال برخی از آنها وخیم بوده است.

همچنین روزنامه هاآرتص گزارش داد که در جریان تحقیقات صورت‌گرفته از ۳ نفر از نظامیان گردان جفعاتی، ‌مشخص شد که آنها به‌علت حضور در عملیات زمینی نوار غزه خودکشی کرده‌اند.

افسران خدمات بهداشت روانی اسرائیل اذعان می‌کنند که بیشترین تلفات موجود در ارتش اسرائیل در سال ۲۰۱۶ در زمینه خودکشی نظامیان رقم خورده است.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در تبیین علل افزایش مشکلات اجتماعی در ارتش می‌گوید که روحیه شکست میان اسرائیلی‌ها ریشه دوانده است.

یوسف شابیرا وزیر سابق صهیونیستی درباره معادلات مکرری که از سوی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان مطرح شده، می‌گوید که نصرالله به‌خوبی می‌داند که جوانان اسرائیلی به‌دنبال لذت بردن از زندگی هستند و نمی‌خواهند خود را برای تحقق رؤیای اسرائیل بزرگ به دردسر بیندازند. نصرالله به‌خوبی از روند تحولات در اسرائیل اطلاع دارد و تصمیمات خود را بر اساس واقع‌گرایی اتخاذ می‌کند.

منبع: مرکز مطالعات باحث

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .