13980528000356 Test PhotoN 300x151 - حدود 90 درصد پزشکان کم‌تر از 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند
حدود 90 درصد پزشکان کم‌تر از 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند
کارشناس اقتصاد گفت: 10 درصد پزشکان از سال 88 تا 93 هیچ گونه مالیاتی نداده‌اند و کم‌تر از 12 درصد آنها مالیات بیش از 5 میلیون تومان را پرداخته‌اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان و به نقل از روابط عمومی پایش، در برنامه «پایش» ۲۷ مردادماه، موضوع «فرار مالیاتی مشاغل پردرآمد»، مورد بررسی قرار گرفت.

احمد جانجان کارشناس اقتصادی درباره فرارمالیاتی مشاغل پردرآمد نظیر آزمایشگاه ها، رادیولوژی ها گفت: از سال ۸۸ تا ۹۳، بیش از ۲۱ درصد مشاغل مذکور، هیچ مالیاتی پرداخت نکرده اند، ۲۸ درصد کمتر از ۵۰۰ هزار تومان، ۳۰ درصد بین ۵۰۰ تا ۵ میلیون تومان و مابقی نیز بیش از ۵ میلیون تومان مالیات پرداخته اند.

13980528000359 Test NewPhotoFree - حدود 90 درصد پزشکان کم‌تر از 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر وضعیت مالیات دهی آموزشگاه های علمی آزاد نیز بررسی شود می توان در یافت که بیش از ۶۵ درصد آنها هیچ گونه مالیاتی تاکنون نداده اند، ۲۲ درصد کمتر از ۵۰۰ هزار تومان، ۱۰ درصد کمتر از ۵ میلیون تومان و فقط ۷ دهم درصد بیش از ۵ میلیون تومان مالیات پرداخته اند.

13980528000361 Test NewPhotoFree - حدود 90 درصد پزشکان کم‌تر از 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند

وی در خصوص شناسایی اینگونه مشاغل افزود: به هیچ عنوان نمی توان درآمد مشاغلی همچون آموزشگاه ها و آزمایشگاه ها را دقیق بدست آورد. بنابراین باید با استفاده از دستگاه های پوز و صندوق های فروشگاهی بر جریان مالی این مشاغل نظارت داشت. البته باید زیرساخت های نیز آماده شود.

جانجان با بیان اینکه هرکسی با هر درآمدی باید مالیات آن را پرداخت کند، گفت: معاملاتی نظیر آهن فروشی وجود دارد که از پشت تلفن انجام می شود و به هیچ عنوان نمی توان آن را شناسایی کرد و از آنها مالیات گرفت. بر طبق قانون بانک ها باید گردش مالی بالای ۵ میلیارد تومان را گزارش کنند، که اکثر بانک ها این کار را انجام نمی دهند. بنابراین سازمان امور مالیاتی باید به بانک ها متصل باشند تا به طور دقیق اینگونه حساب را کنترل نمایند.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه کمتر از ۳ درصد بنکداران مالیات بیش از ۵ میلیون تومان می پردازند، اظهار داشت: باید به اداره مالیات جهت گرفتن دقیق مالیات ابزار داد. بدون ابزار نمی توان از آنها نیز انتظار داشت.

13980528000363 Test NewPhotoFree - حدود 90 درصد پزشکان کم‌تر از 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند

وی در خصوص مالیات دادن پزشکان گفت: ۱۰ درصد پزشکان از سال ۸۸ تا ۹۳ هیچ گونه مالیاتی نداده اند و کمتر از ۱۲ درصد آنها مالیات بیش از ۵ میلیون تومان را پرداخته اند. به عبارت دیگر، حدود ۹۰ درصد پزشکان در این بازه زمانی کمتر از ۵ میلیون تومان مالیات داده اند.

13980528000365 Test NewPhotoFree - حدود 90 درصد پزشکان کم‌تر از 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند

جانجان در مورد مالیات خدمات آرایشی و بهداشتی و دفاتر اسناد رسمی نیز بیان کرد: تنها نیم درصد مشاغل آرایشی و بهداشتی بیش از ۵ میلیون تومان مالیات می دهند. دفاتر اسناد رسمی هم کمتر از ۶ میلیون تومان مالیات می دهند.

13980528000366 Test NewPhotoFree - حدود 90 درصد پزشکان کم‌تر از 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند

13980528000368 Test NewPhotoFree - حدود 90 درصد پزشکان کم‌تر از 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ۱۱ دستگاه باید با سازمان امور مالیاتی همکاری نمایند، افزود: این دستگاه ها نظیر شرکت پرداخت ملت و داده ورزی ستاد، با سازمان امور مالیاتی همکاری صد در صدی ندارند به همبن دلیل نمی توان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به فاکتور فروشی در سایت های فروش اینترنتی گفت: در سایت هایی نظیر دیوار، فاکتور رسمی و کد اقتصادی می فروشند. این خود زمینه ای برای فرار مالیاتی است و باید با اینگونه سایت ها برخورد کرد.

13980528000369 Test NewPhotoFree - حدود 90 درصد پزشکان کم‌تر از 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند

جانجان افزود: بعضی شرکت ها اقدام به تاسیس شرکت در خارج از کشور می کنند و از شرکت خود در خارج اقدام به خرید مواد اولیه می نمایند. بدین گونه که سفارش خود را مثلا ۵ دلار ثبت می کنند ولی در واقع ماده اولیه را ۱ دلار می خرند. در اینجا ممکن است ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها تعلق گیرد که ۴ دلار  سود می کنند.

«پایش» به تهیه‌کنندگی الهام پیرهادی و سردبیری محمد عنبری کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که یکشنبه ها و سه شنبه ها ساعت ۱۹:۴۵ با اجرای محمد دلاوری به‌طور زنده پخش خواهد شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .