دوگانگی سیاست مدیران در ثبت نام مدارس
در بر همان پاشنه می چرخد!؛
دوگانگی سیاست مدیران در ثبت نام مدارس
هر ساله مدیر کل آموزش و پرورش استان دریافت شهریه اضافی از دانش آموزان استان را ممنوع اعلام می کند اما هر ساله در بر همان پاشنه ای می چرخد که می چرخید

 

 

پایگاه خبری تحلیلی البرزبان: چندی پیش مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز گفت: دریافت هر گونه وجه اجباری به غیر از شهریه مصوب در سامانه، زمان ثبت نام دانش آموزان در مدارس البرز ممنوع است .

موضوع یک بام دو هوای گرفتن شهریه های اضافی مدارس دولتی و غیر دولتی هر ساله با آغاز فصل ثبت نام دانش آموزان در مدارس موضوع داغ رسانه هاست. بیش از همه آنچه درد آور است هزینه های هنگفت اجباری مدارس دولتی است.

  هر ساله مدیر کل آموزش و پرورش استان دریافت شهریه اضافی از دانش آموزان استان را ممنوع اعلام می کند اما هر ساله در بر همان پاشنه ای می چرخد که می چرخید_ از مسئولان انکار از مدیران مدارس اصرار، این عدم هماهنگی مردم را به شدت ناامید کرده است. پیامد این دو گانگی سیاست آموزشی، باز ماندن دهها و صدها کودک و نوجوان از حقوق اولیه تحصیل است.

پیش از این مدیر کل تعزیرات حکومتی استان البرز سامانه ای پیامکی را معرفی کرده بود که اولیای دانش آموزان می توانند تخلفات احتمالی را گزارش کنند.

همچنین چند ماه پیش نیز نمایندگان مجلس با الحاق بندی به لایحه ی بودجه ۹۸ با رایگان شدن هزینه آب و برق و گاز مدارس دولتی موافقت کرده بودند با تصویب این بند الحاقی امید آن می رفت که هزینه ی کلیه واحدهای آموزش دولتی وزارت آموزش و پرورش کاهش یابد موضوعی که دست آویز خوبی برای مدیران بوداز این طریق خانواده های دانش آموزان را برای اخذ شهریه های نجومی تحت فشار قرارا دهند. 

از سوی دیگر سالهاست نمایندگان مجلس و وزارت آموزش و پرورش نیز با ورود به مسئله، نسبت به دریافت مبالغ بی حساب و کتاب و از سر اجبار مدارس واکنش نشان داده اند و اظهار می کنند مشکلات با تعیین سقف هزینه ها در مدارس غیر دولتی و یا هیئت امنایی حل شده است و الزامی بر خانواده ها در پرداخت وجه نیست والدین نباید بیشتر از سقف اعلام شده هزینه ای بپردازند اما واقعیت  در حال وقوع چیز دیگری را نشان می دهد.  

مدارس دولتی چه آنها که با هیئت امنایی اداره می شوند و چه بدون هیت امنا بر خلاف اصل قانونی ۳۰ قانون اساسی(که دولت را مکلف به تامین وسایلی آموزش و پرورش رایگان تا پایان دوره متوسطه می کند) با گرفتن شهریه های اضافی با عناوینی چون کلاس های فوق برنامه، کتاب های کمک آموزشی و ریخت و پاش های اضافی و بی ربط به آموزش عمل می کنند.

 از والدین یکی از مدارس دخترانه دوره متوسطه دوم که بسیار هم پریشان احوال بود شنیدم که گفت قادر نیست هزینه ی اولیه ثبت نام مدرسه ی دولتی که شاید به نظر اغلب مردم مبلغ(۳۰۰-۲۰۰) هزار تومان ناچیز است پرداخت کند با توجه به اوضاع و احوال بد اقتصادی، گرانی و تورم کمر شکن، چند برابر شدن اجاره مسکن، بیکاری سرپرست خانواده باعث شده در تامین همین مقدار شهریه هم عاجز بمانیم.او ادامه داد فقط همین نیست در طول سال به بهانه های مختلف از ما پول می گیرند حتی زمانی که کارنامه ی ترم دانش آموز رامی خواهند بدهند تا وجهی پرداخت نکنیم کارنامه ای هم دریافت نمی کنیم.به مدیر هم اعتراض می کنیم نمی توانیم پرداخت کنیم جواب می دهد؛” خب درس نخوانید”.

 گزارشات عینی مکرر حاکی ست اوضاع در پیش دبستانی ها هم همین طور است مدیران پیش دبستانی حتی در روستاهای دور افتاده با اخذ شهریه های کلان برای فوق برنامه های غیر ضروری و غیر مرتبط خانواده های طبقات پایین جامعه را تحت فشار قرار می دهند.

در گفت و گوی غیر رسمی با یکی از مدیران مدارس علت دوگانگی سیاست مدیریتی آموزش و پرورش را جویا شدم. از او پرسیدم چرا مدارس در قبال ثبت نام از مردم وجه اضافی دریافت می کنند؟ گفت: از آنجایی که دولت کمکی به ما نمی کند ما هم علارغم میل باطنیمان مجبوریم برای تامین هزینه های خود بر اولیای دانش آموزان فشار بیاوریم. گفتم اما این اقدام شما غیر قانونی است مکررا مقامات آموزش و پرورش اعلام کرده اند گرفتن وجه و شهریه( خارج از مصوبه)از خانواده با هر اسم و بهانه ای ممنوع است پاسخ داد مسئولان خودشان به ما می گویند شما هزینه های جاری واحد آموزشیتان را از مردم بگیرید ما نمی توانیم بودجه ای در اختیارتان قرار دهیم. در آن روی ماجرا ما هم برای اقنای افکار عمومی و رسانه هااعتراض می کنیم و اعلام می کنیم ممنوع است و برخورد می شود.

پیامد و تداوم وضع دو گانه ی موجود و سیستم مدیریت اشرافی چه می تواند باشد جز این که در یک فضای بی عدالت آموزشی فشار حداکثری به طبقه ی متوسط و ضعیف- بی بضاعت های با استعداد بخاطر فقر نتوانند تحصیل کنند و متمولین در کمال آرامش تحصیل کنند.

به نظر می رسد راه حل این مشکل نظارت دقیق تر نهادهای نظارتی باشد و مسئولان آموزش و پرورش استان باید از راه سیستم یکپارچه بومی مبتنی بر یک اطلس، گردش مالی مدارس را مدیریت کند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .