139511121513395429858074 300x209 - پیاده‌روی اربعین جلوه‌ای از بهشت ظهور امام عصر(عج) است
پیاده‌روی اربعین جلوه‌ای از بهشت ظهور امام عصر(عج) است
مفاهیم مشترکی بین ماجرای اربعین با عصر ظهور وجود دارد که در اوج آن‌ها، حرکت جمعی به سوی امام معصوم دیده می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ، معمولاً نوع نگرش اندیشمندان به وقایع جاری در بستر تاریخ بشریت، مبتنی بر تحلیل‌های تاریخی، سیاسی و اجتماعیِ علوم روز دنیاست. از این رهگذر، هیچ گاه تاریخ به مثابه سلسله رویدادهای متصل به هم مورد بررسی قرار نمی‌گیرد بلکه هر رویدادی به صورت مجزا تحلیل می‌شود. اما از منظر آموزه‌های دین، رویدادهای تاریخی در بستر تمدن پایانی الهی بررسی می‌شود، از این جهت عناصر تاریخی، رویدادهای پیوسته‌ به یکدیگرند که در کنار هم، آن پازل نهایی تمدنی را شکل می‌دهند؛ به عنوان مثال، دعای ندبه نمایانگر خط سیرِ زندگانی انبیای الهی و ارتباط آن به جریان غدیر و بعد اتصالش به جریان مهدویت و امر ظهور است؛ ما این اتصال را در آیه۹ سوره صف به وضوح مشاهده می‌کنیم، آنجا که فرمود: «هُوَ الَّذی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ‏ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُون‏؛ اوست که پیامبرش را با هدایت و دین حق فرستاد تا آن را بر همه ادیان پیروز کند گرچه مشرکان خوش نداشته باشند.»

از این منظر توحیدی، هر رویداد بیداری‌بخشی که تا قبل از ماجرای ظهور امام عصر(عج) رخ دهد، می‌توان در این راستا بررسی و مطالعه کرد. رویدادهایی مثل انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی و اربعین حسینی در عصر حاضر از جمله این نوع عناصر تاریخی است که باید در بستر تمدنی مورد مطالعه و واکاوی قرار گیرد؛ همچنان که رویدادهای معارض این جریانات را می‌توان در همین بستر واکاوی کرد.

حجت‌الاسلام سعید اصفهانیان پژوهشگر دینی در گفت‌وگو با تسنیم با تأکید بر اینکه نباید انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی و ماجرای اربعین را حلقه‌‏های ناپیوسته و منقطع نسبت به هم تلقی کنیم و از ولایت خداوند خارج بدانیم، گفت: ولایت خدا خط سیری است که می‌تواند فهم ما را مبنی بر چرایی جریان‌های عظیم قدرتمند الهی تقویت کند؛ همان جریاناتی که قلوب بنی‌آدم را به سمت انسجام پیکرۀ واحد متصل می‌کند.

همایون: انقلاب اسلامی و اربعین حسینی دو جریان تمدن‌سازند

محمدهادی همایون، عضو هیئت اُمنای دانشگاه امام صادق در گفت‌وگویی دیگر با تسنیم گفت: حقیقتاً ماجرای اربعین حسینی اتفاق بسیار مهم در مسیر تمدن الهی است، همان تمدنی که خداوند بارها وعده‌اش را در کتب آسمانی به خصوص قرآن داده است. اساساً موضوع ظهور، پیوند خیلی جدی با امام حسین علیه‌السلام و جریان عاشورا دارد؛ یعنی اینطور باید فرض کنیم که عاشورا یک نمونه بسیار عالی از آن اتفاقی بود که قرار است در آخرالزمان رخ دهد. از پیوند بین امام و اصحابش و پیوند امام با امت.

وی افزود: نیاز است ماهیت ماجرای عاشورا و درس‎های معرفتی نهفته در آن مجدداً شناخته شود تا ما را قدم به قدم به ظهور نزدیک کند؛ شواهد حاکی از این است که این جریان همانند انقلاب اسلامی بر عهده پدیده دیگری به نام پیاده‎روی اربعین است. این جریان تقریباً در این سالیان اخیر طوری شکل گرفت که با هیچ کدام از معیارهای عقلانی ما همخوانی ندارد؛ یعنی اربعین حسینی و انقلاب اسلامی ایران در پازل ظهور است.

همایون درباره اشتراک مفاهیم نهفته در اربعین حسینی و عصر ظهور گفت: شما در ماجرای پیاده‎روی اربعین، ویژگی‎های عصر ظهور امام زمان را که در آیات قرآن و روایات عترت بیان شده است، می‎بینید؛ از تجمع مسالمت‌آمیز انسان‎ها، صلح، صفا، صمیمیت، مواسات بین مردم، ایثار، فداکاری و در اوج آن‌ها، حرکت جمعی به سوی امام معصوم از جمله این مفاهیم مشترکند. حضور ملت‌های دنیا در این همایش عظیم به قدری است که می‌توان اذعان داشت همان طلیعه‎های «وَ رَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فی دینِ اللَّهِ أَفْواجاً» است، یعنی زمانی که مردم، گروه گروه در دین خدا وارد می‌شوند؛ بنابراین بسیار شبیه به جریانی است که بناست در آخرالزمان اتفاق بیفتد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با تأکید بر اینکه جریان اربعین حسینی در راستای جریان انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی و در وسعت بیشتری قرار داده شده است، افزود: جریان اربعین به عنوان مقدمه‌ی واقعیتی است که در آخرالزمان بناست رخ دهد. ما در این مسیر در حال حرکت به سمت جلو هستیم. شاید در سال ۵۷ یک لایه رقیق‎تری از ماجرای پیاده‎روی اربعین را مشاهده کردیم و حالا در سطح جهانِ اسلام خودنمایی می‌کند.

انتهای‌پیام

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .