1397022016342854414100784 300x209 - جدیدترین جزئیات ساخت ماهواره ناهید۱ از زبان وزیر ارتباطات؛ هماهنگی برای پرتاب با وزارت دفاع است
جدیدترین جزئیات ساخت ماهواره ناهید۱ از زبان وزیر ارتباطات؛ هماهنگی برای پرتاب با وزارت دفاع است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جدیدترین جزئیات ساخت و پرتاب ماهواره ناهید را تشریح کرد و از استفاده ۱۰۰ درصدی از توانمندی داخلی در وزارت ارتباطات خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ، محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران با اشاره به اهداف سفر خود به استان مرکزی و شهرستان ساوه اظهار داشت:  هدف بررسی آخرین وضعیت ارتباطات استان مرکزی و افتتاح تعدادی از پروژه‌هایی بود که در دو سال گذشته انجام شده، امروز در ساوه یک مسیر ترانزیتی بسیار مهم با استفاده از تجهیزات ایرانی افتتاح شد که ۹٫۶ ترابیت ظرفیت دارد و ۹۶ کانال سنگین سیستم انتقالی است که از پایه در کشور و توسط جوانان ایرانی طرحی شده و با راه‌اندازی این مسیر ظرفیت شبکه ملی اطلاعات از مسیر تهران به اصفهان که از مسیر ساوه عبور می‌کند تقویت می‌شود.

وی افزود: نکته مهم استفاده ۱۰۰ درصدی از توانمندی داخلی در مسیر است که ما را از تجهیزات خارجی بی‌نیاز کرده است، حدود ۲۱ میلیارد تومان اعتبار در یک سال گذشته در ساوه و زرندیه و روستاهای اطراف آنها صرف  و یک توسعه قابل توجهی اتفاق افتاده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: اما بخش‌های مهمی به‌ویژه در حوزه تلفن ثابت باقی‌مانده که با توجه به بالا بودن رشد جمعیت این مناطق، و شتاب خوب ساخت مسکن و استقرار حدود ۱۰ هزار خانواری کدر این مناطق نیازمند توسعه ارتباطات ثابت هستیم.

آذری‌جهرمی بیان کرد: در برخی از قسمت‌ها پوشش جاده‌ای مانده بوده و همچنین برخی از مناطق بحث توسعه ارتباط روستایی را داشتند که مصوباتی هم در جلسه شورای اداری تهیه و بنا شد ظرف ۳ ماه آینده اقداماتی انجام شود که ارائه خدمات کامل در راستای رضایت مردم شهرستان‌های ساوه و زرندیه و روستاهای اطراف آن را فراهم کند.

وی با اشاره به ماهواره ناهید یک عنوان کرد: ماهواره ناهید۱ یک ماهواره مخابراتی است که در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد و مدت ماندگاری آن در فضا حدود ۲ و نیم ماه می‌تواند باشد، این ماهواره علاوه بر ماموریت مخابراتی که دارد یکی از توانمندی‌ها و تکنولوژی‌های توسعه داده شده توسط مهندسان ایرانی را در فضا امتحان می‌کند، آن هم اینکه سلول‌های خورشیدی متحرک دارد و باید بتواند در طول مدت استقرار خود سلول‌های خورشیدی که در ماهواره نصب است را در مدار باز و بسته کند و تحرک مکانیکی داشته باشد که یک تکنولوژی و دستاورد حائز اهمیت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: دوربینی بر روی این ماهواره قرار دارد که می‌تواند تصویربرداری کند در صورتی که هدف اصلی آن تصویربرداری نبوده و هم اینکه ارتباطات مخابراتی را می‌تواند دایر کند که از این منظر حائز اهمیت است، درحال حاضر تست‌های آن به اتمام رسیده و برای زمان پرتاب وزارت دفاع باید برنامه‌ریزی کرده و زمان را اعلام کند.

آذری جهرمی افزود: بنابراین این ماهواره آماده تحویل بوده و به نظر می‌رسد در چند روز آینده تحویل شود تا کارهای هماهنگی برای پرتاپ آن توسط وزارت دفاع هم انجام شود.

وی با اشاره به طرح نوآفرین تصریح کرد: تا الان بیش از ۱۳۰۰ مجموعه شامل شرکت نوپا، گروه‌های نوپا، شرکت‌های رشدیافته سرمایه‌گذار و علاقمندان به حوزه کارآفرینی در طرح نوآفرین ما شرکت کردند، سه مرحله اعلام مشوق برای اینها در همین سه هفته راه‌اندازی انجام شده و به خوبی پیش‌ می‌رود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: برنامه‌های اشتغال  را هم طی هفته‌های آینده به صورت عملیاتی اعلام می‌کنیم که چگونه می‌تواند شکل بگیرد، الان فرآیند هماهنگی شرکت‌ها و نهادها درحال انجام است که پیشرفت قابل توجهی داشته و فکر می‌کنیم به هدف ۶۸ هزار شغل تا پایان سال دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .