بازار بی صاحب مرغ
سرافکندگی دیگر برای مسئولان اقتصادی ؛
بازار بی صاحب مرغ/ بخوانیم ستاد تنظیم گرانی و سازمان حمایت از سوداگران
تداوم وضع نابه‌سامان قیمت مرغ نشان می دهد علارغم ادعاها و اظهارات مسئولان ذی ربط، بازار مرغ کماکان بی صاحب است که مستقیم بر مردم فشار وارد می کند

 

 

 

پایگاه خبری تحلیلی البرزبان:امروز نیز مانند روال دو هفته ی گذشته قیمت مرغ در مراکز عرضه و فروش سطح شهر کرج و سطح کشور با نوسان همراه بود قیمت این کالای اساسی در بیشتر نقاط بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است.

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان در تازه ترین واکنش ها نسبت به بازار متلاطم مرغ اظهار کرد اگر مرغ مورد نیاز تامین نشود وارد می کنیم. موضوعی که قائم مقام بازرگانی صنعت و معدن و تجارت آن را موجب سر افکندگی  می داند.

دیگر مسئولان و مدیران حوزه قیمت گذاری کالاهای اساسی و بازار مرغ یا پشت میزشان خط و نشان می کشند یا اظهار امیدواری می کنند قیمت مرغ خودش در آینده ای نامعلوم به سامان شود تداوم وضع موجود نشان می دهد بازار به ویژه در حوزه ی گوشت علارغم آنچه مسئولان وزارت صمت و کشاورزی و… اظهار و ادعا می کنند بی صاحب است که بی دلیل خاصی بدون هیچ گونه نظارت قاطعی کماکان می تازد و مردم نمی دانند از چه کسی و به کجا شکایت کنند!  

قصه از کجا شروع شد؟

 به گزارش ایلنا اوایل ماه گذشته بود که نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور از موافقت ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت مرغ منجمد با قیمت هر کیلوگرم ۱۱ هزار ۵۰۰ تومان به ۱۳ هزار تومان خبر داد.

اسدالله نژاد گفت:” که ستاد تنظیم بازار به دلیل پایین‌تر بودن قیمت مرغ تازه در بازار نسبت به قیمت پیشنهادی با افزایش قیمت آن موافقت نکرد”.

 وی در ادامه بیان می کند که وزارت جهاد کشاورزی افزایش قیمت مرغ به ۱۲ هزار و ۹۶۰ تومان را پیشنهاد داده بود.

در نهایت این مسئول قیمت منطقی مرغ تازه برای مصرف کننده را با توجه به هزینه های تولید کننده ۱۴ هزار تومان معرفی می کند.

 پیش از این و در خرداد ماه ستاد تنظیم بازار قیمت جدید مرغ برای مصرف کننده را هر کیلو ۱۲ هزار و ۹۶۱ تومان اعلام کرده بود.

پس از کش و قوس هاس فراوان در نهایت اواخر تیر ماه بود که رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با اشاره به قیمت‌گذاری مرغ برای مصرف‌کننده گفت: بر اساس آخرین تصمیمات گرفته‌شده، قیمت هر کیلو مرغ ۱۲ هزار و‌ ۹۰۰ تومان شده است.

تابش هرگونه افزایش قیمت مرغ خارج از مصوبه را تخلف عنوان می کند و بیان می دارد فروشگاه‌ها و مغازه‌داران باید مرغ را به همان قیمت مصوب شده برای مصرف کننده به مردم عرضه کنند و اگر افزایش قیمتی صورت گیرد تخلف بوده و با آن برخورد می‌شود(۱).

چند روزی از این خبر نگذشته بود که به یکباره و در عرض یک هفته قیمت مرغ چند برابر شد و بعضا به قیمت ۱۸ هزار به فروش رسید در برخی شهرها حتی با کارت ملی عرضه شد. در تلاطم قیمت این محصول پروتئینی مهدی یوسف‌خانی – رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی – به ایسنا گفت:” مقصر گرانی گوشت مرغ، مرغداران هستند؛ چرا که بر اساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار هر کیلوگرم گوشت مرغ زنده در مرغداری باید ۸۸۰۵ تومان فروخته شود که مغازه‌دار بتواند آن را از کشتارگاه ۱۲ هزار تومان تهیه کند و ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان به مردم بفروشد اما مرغداران محصول خود را کیلویی ۱۱ هزار تومان می‌فروشند و با این قیمت، نرخ منطقی برای گوشت مرغ در بازار مصرف کیلویی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان است نه ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان”.(۲)

مقصر نامعلوم گرانی مرغ

از اوایل مرداد ماه که نوسانات قیمت مرغ شروع شد یافتن مقصر و علت اصلی گرانی سوژه ی داغ رسانه قرار گرفت.

 عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغدارن گوشتی ایران علت گرانی را با توجه به رقابتی بودن آن در کشور کاهش عرضه و افزایش تقاضا را دلیل گران شدن مرغ عنوان کرد(۳).

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی البرز طی اظهاراتی این نوسانات را طبیعی اعلام می کند که در آینده درست خواهد شد(۴).

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی معتقد است که مرغداران مقصر گرانی گوشت هستند از نظر آنها قیمت منطقی این محصول در بازار ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان است.

عضو هیئت مدیره تنظیم اتحادیه مرغداران، بی کیفیتی واکسن ها، تنش های گرمایی و تاخیر در وزن گیری جوجه ها را از جمله علت های گرانی مرغ اعلام کرد(۵).

یک روز پیش از این اما مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی رویداد حج و برگزاری مجالس این آیین مذهبی را باعث افزایش قیمت مرغ می داند(۶).

بنابراین حتی مسئولان ذی ربط هم دقیقا نمی دانند علت اصلی گرانی مرغ چیست و لذا وقتی علت درد نامشخص است یعنی هیچ کس به دنبال سر و سامان دادن به وضع متشنج پیش امده نیست در چنین شرایطی تجویز هر گونه نسخه درمانی هم آزمون و خطاست. 

به نظر می رسد با توجه به اظهارات مکرر مسئولان و اعضای کانون مرغداران گوشتی ایران که نرخ منطقی مرغ را ۱۴ هزار و بییشتر از آن عنوان کرده اند علت اصلی همان افزایش خودسرانه قیمت توسط واحدهای تولیدی و مرغداران و البته توزیع کنندگان به بهانه های متعدد باشد.

سوالی که پیش می آید این است که آیا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده اتفاقات کاهش عرضه در تابستان و فصل گرما که موجب تلف شدن مرغ و کمبود عرضه می شود آگاه نبودند که یک ماه پیش قیمت پایه مرغ را قانونی بالا بردند و اکنون نمی توانند قیمت های غیر قانونی اضافه شده دلالان و متخلفان را پایین بکشند؟ این ستاد تنظیم بازار است یا تنظیم گرانی؟

آیا تغییر محسوسی در نرخ دلار، قیمت سوخت و حمل و نقل یا نهاده های دامی رخ داده؟ یا دمای هوا به شکل بی سابقه افزایش داشته؟ ظاهرا این به یک الگو مبدل شده که هر از چند گاهی قیمت یک کالای اساسی به شکل برنامه ریزی شده و پنهان افزایش چند برابری پیدا کند سود حاصل از این نوسانات به جیب چه کسی یا کسانی می رود؟

در حالی که بارها و بارها مسئولان ذی ربط اعلام کرده اند تخطی از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ غیر قانونی است و به شدت با آن برخورد می شود اما در عرصه میدانی عملکرد سازمان ها و تشکل های تنظیم و نظارت و بازرسی قیمت بازار به سود گران فروشان و سوداگران تمام شده است بازار مرغ بعد از دو هفته نوسان شدید بدون هیچ اقدام جدی بازاری رها شده است که فشار آن مستقیم و چند برابری صرفا بردوش مردمی است که بعد از گران شدن گوشت قرمز حالا دیگر توان خرید مرغ را هم ندارند.

پی نوشت:

۱) خبرگزاری فارس۲۷/۴/۹۸

۲)شعار سال ۱۱/۵/۹۸

۳)دنیای اقتصاد۴/۵/۹۸

۴)ایسنا۷/۵/۹۸

۵)باشگاه خبرنگاران جوان ۵/۵/۹۸

۶)خبر فوری۸/۵/۹۸

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .