آیا گران شدن نان به نفع مردم است؟
نون بیار کباب ببر!؛
آیا گران شدن نان به نفع مردم است؟
افزایش قیمت نان بدون پرداخت یارانه ی نقدی نان نفعی برای مردم ندارد و فشار بیشتر به اقشار ضعیف است

 

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی البرزبان ؛ سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز طی اظهاراتی از افزایش قیمت نان در سال جاری و نهایتا سال آینده خبر داده است و گفته به گونه ای خواهد بود که هم حق مردم ضایع نشود هم نانوایی ها به بخشی از خواسته ی خود برسند. اصطلاحا نه سیخ بسوزد نه کباب.

رامین ربیعی در این باره ادامه می دهد که مدتی است مردم از کیفیت نان های دولتی گلایه دارند، از سوی دیگر نانوایی ها هم از این که علارغم تورم و افزایش قیمت مواد اولیه، نان دولتی سالهاست تغییر قیمت نداشته اند گلایه می کنند و باید گفت هر دوی آنها حق دارند.

وی در ادامه خاطر نشان کرده است که احتمال افزایش قیمت نان دولتی در سال جاری وجود دارد و توضیح می دهد در ادامه ی پیگیری های مکرر اتحادیه نانوایان بعد از برگزاری چندین جلسه، ممکن است در سال جاری نان دولتی مقداری افزایش پیدا کند.

ظاهر امر به این گونه است که اعمال نرخ های جدید به سود مردم و شهروندان است زیرا گفته می شود نانوایان به شکل نامحسوسی قیمت نان را افزایش داده اند اما مردم متوجه نشده اند.

همچنین رئیس اتحادیه نانوایان کرج پیش از این گفته بود که کم فروشی و گران فروشی برخی نانوایی ها را تایید می کنیم اما نانوایان چاره ای جز این ندارند برای کسب درآمد مجبور هستند که به بهانه ی اضافه کردن سبزی، کنجد و سبوس قیمت نان قیمت نان را بالا ببرند تا درآمد داشته باشند یا از مقدار خمیر نان کم کنند و وزن چانه نان را پایین بیاورند، ادامه ی روند فعلی هر روز بر تعداد نانوایان آزاد پز که تقاضا دارند سهمیه آرد دولتی نگیرند اضافه می کند(۱).

ستاد تنظیم بازار پیش تر قیمت گذاری نان را در شهرستانها به کارگروه های استانی سپرده است  تا قیمت های پیشنهادی را به دولت ارائه کند لذا افزایش قیمت و ضعف در نظارت و بازرسی مستقیما به واحد های صنفی مربوط می شود.

چرا نان باید گران شود؟

اظهارات اخیر مسئولان استان البرز در خصوص افزایش قیمت نان که بعضا گفته می شود تا ۲۵ درصد رخ خواهد داد در جهت حمایت از نانوایان با توجه به افزایش حقوق کارگران و حق بیمه آنها، افزایش قیمت آب، برق و گاز و مالیات، افزایش نرخ تورم و اجاره بها واحدهای صنفی  و به گفته خودشان افزایش کیفیت نان است.

مسئله ی دیگر این است که آخرین باری هم که نان به شکل رسمی گران شده سال ۹۳ و حدود ۵ سال پیش بوده است با افزایش شیب مداوم و بعضا تند تورم، هزینه های رشد اقلام و افزایش نرخ بیکاری طی یک سال گذشته، مساله ی افزایش قیمت نان به شکل جدی تری مطرح شده است.

کباب شدن بیشتر مردم

چنانچه قیمت این محصول افزایش یابد ممکن است وزن ایده آل نان ها و هم کیفیت پخت آن افزایش پیدا کند اما تضمین کننده رضایت مردم و به نفع آنان نیست چرا که هزینه ی جدیدی بر سبد شکننده ی خانوار متحمل می شود و بعضا آنها را به سمت انتخاب نان های بی کیفیت با قیمت ارزان سوق می دهد.

با وضعیت پیش آمده که همه ی نهادها دست به دست هم داده اند به حمایت از افزایش هزینه ی واحد های تولیدی نان اعم از صنعتی و غیر آن بپردازند. اما هیچ کس نیست از مردمی که این روزها زیر فشار بد اقتصادی هستند حتی حرفی بزند، برای یک بیکار و یا کارگری که چند ماه است حقوق ناچیزش ماههاست پرداخت نشده است افزایش قیمت نان و به طبع کیفیت آن چندان رضایت بار نیست.

محمد جواد کرمی رئیس  اتحادیه نان های فانتزی حجیم و نیمه حجیم با اشاره به تجربه ی سال ۸۹ اشاره می کند برای ساماندهی این وضع مانند سال ۸۹ باید قیمت آرد و نان واقعی شود و مابه تفاوت به صورت نقدی به مردم پرداخت شود که در این صورت حدااقل باید دو تا سه برابر یارانه نان کشور افزایش پیدا کند(۲).

در شرایط کنونی و افزایش چند برابری و سرسام آور قیمت اجاره  منازل مسکونی، گرانی گوشت و مرغ و سیب زمینی، دارو و هزینه های درمانی و بیماران و حتی دیگر اقلام مانند لباس و پوشاک چه کسی و یا نهادی قرار است از این مردم و شهروندان دفاع کند؟. همه به مردم فشار می آوردند؛ تولید کنندگان محصولات تولیدی خود را گران می کنند صاحب خانه به شکل سلیقه ای مبلغ اجاره بها را افزایش می دهد دلال خون مردم را در شیشه می کند بیکاری امان مردم را بریده است در این میان افزایش قیمت نان بدون حمایت و افزایش یارانه ی نقدی صرفا سوزاندن کباب است و بس!.

پی نوشت:

۱)ایسنا،۲۰/ خرداد /۹۸

۲) مشرق نیوز۱۰/تیر ۹۸

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .