1397100114464484116199464 300x209 - قطب مواصلاتی و محور صنعتی کشور رتبه ی آخر تخصیص بودجه 98
بودجه استان البرز در سال ۹۸به شدت سقوط کرد؛
قطب مواصلاتی و محور صنعتی کشور رتبه ی آخر تخصیص بودجه 98
مسئولان استانداری البرز و سه نماینده ی استان در مجلس شورای اسلامی در خواب عمیقی اند. باید مطالبات مردم را پاسخگو باشند پاسخگوی طرح های عمرانی نیمه تمام را که نیازمند اعتبارات ملی هست باشند

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان؛ بودجه سندی است مشتمل بر پیش بینی درآمد و هزینه، اولویت ­بندی، تصمیم گیری امور(اقتصادی) یک کشور در یک بازه ی زمانی یک ساله که توسط دولت تنظیم می شود.

 پس از تنظیم و ارائه ی لایحه ی بودجه ی سال ۹۸ به مجلس شورای اسلامی جزئیات بیشتری از این برنامه از قرار زیر منتشر شد

بودجه ی سال ۹۸ کل کشور از حیث منابع بالغ بر ۱۷ میلیون و سی و دو هزار و سیصد و سی و دو میلیارد و دویست و هفتاد میلیون ریال بسته شده(تسنیم)

از ویژگی های کلی لایحه ی بودجه ی سال ۹۸ رشد ۲۰ درصدی درآمدهای مالیاتی(۴) افزایش اعتبار طرح های عمرانی و رشد ۹ درصدی اعتبارات جاری،(در دو سقف اعتباری) در صورت برآورده شدن درآمدهای پیش بینی شده سقف درامدی(در مورد اول) تا ۴۴۷ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می کند

از نظر مصرف لایحه بودجه در سقف اول ۴۰۷ هزار میلیارد تومان،اعتبارات جاری در سال ۹۸ حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان دیده شده است که نسبت به قانون بودجه ی سال ۹۷ بالغ بر ۹ درصد رشد داشته است

اعتبارات عمرانی ۶۲ هزار میلیارد تومان دیده شده که معادل قانون بودجه ی سال ۹۷ است و اعتبارات تملک دارایی مالی ۲۵ هزار میلیارد تومان است که ۱۸ درصد کمتر از قانون بودجه ی سال ۹۷ خواهد بود و در صورت افزایش درآمد به ۳۲٫۷ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می کند(۳).

از این آمارها ۲۶۲، ۹۴۵، ۲۶۴ میلیون ریال جمع کل بودجه استانی سال آینده است نگاهی اجمالی به گزارشات نشان می دهداستان‌های مرکزی، سمنان، قم، چهارمحال و بختیاری، زنجان قزوین و خراسان شمالی و البرز کمترین بودجه و استان‌های خوزستان، فارس، سیستان و بلوچستان، تهران، خراسان رضوی، اصفهان ، مازندران و آذربایجان غربی بیشترین بودجه را به خود اختصاص داده‌اند. دقیقا استانهایی که به کمک مالی و اعتباری دولت بیشتر نیازمند هستند در انتهای جدول واقع شده اند(۲)

سال گذشته آذر ماه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در سفر به استان البرز در جلسه ی برنامه ریزی و توسعه ی استان البرز گفته بود کل اعتبارات مورد نیاز برای سال آینده البرز ۷۷ میلیارد و ۶۱۱ میلیون تومان است که بالغ بر ۳۹ میلیارد و ۱۲۳ میلیون تومان هم برای هفت پروژه ملی و استانی خواهیم داشت. وی همچنین با اشاره به اهمیت استان البرز برای هیئت دولت تصریح کرده بود: غیر از ۳۲ میلیارد و ۹۷۴ میلیون تومان برای ارتقا شاخص‌های استان البرز ۱۳ میلیارد هم به صورت ویژه در نظر گرفته شده است(۱) این اظهارات آقای نوبخت در حالی بیان شده که نرخ تورم امسال با مدت مشابه گذشته چند ده برابر شده است. افزایش قیمت مصالح، ماشین آلات مورد استفاده و کرایه انها از ده تا صد درصد افزایش داشته است. همچنین نرخ هزینه های جاری دولت هم هر سال افزایش پیدا می کند. و این دولت را برای تخصیص اعتبار و بودجه با مشکل مواجه می سازد.

 سهم استان البرز از بودجه ی سال ۹۸ حدود ۴ هزار و سیصد و هشت میلیون ریال پیش بینی شده است(۲) در حالی که در سال جاری۱۴٫۰۱۵٫۵۰۴  بوده است و رتبه ی ان به شدت سقوط کرده است.

برای یک کلانشهر با بیش از دو و نیم میلیون نفر جمعیت، با چندین شهرک صنعتی و واحد تولیدی،قطب علمی با موقعیت راهبردی مواصلاتی با ۱۴ استان کشور(۱۸ درصد از ترددهای کشور در راه های استان صورت می گیرد) صنعت پویا، کشاورزی فعال و علمی و حجم انبوهی از طرح های عمرانی و زیر ساختی نیمه تمام در سطح ملی(آزاد راه تهران_شمال، تعریض آزاد راه تهران_کرج_قزوین)، دست به گریبان با مشکلات بافت فرسوده، انواع و اقسام آسیب های اجتماعی. طرح های آبخیزداری، آبرسانی، کمبود سرانه ی آموزشی استاندارد، کمبود سرانه ی ورزشی و فرهنگی، راه( مترو شهری) و حمل و نقل عمومی ناکارامد و نیمه کاره آیا چنین اعتباری می تواند کافی باشد؟ حتی اگر طرح جدیدی کلید نخورد چنین بودجه ای کافی ست؟  

ظاهرا مسئولان استانداری البرز و سه نماینده ی استان در مجلس شورای اسلامی در خواب عمیقی هستند. باید مطالبات مردم را پاسخگو باشند پاسخگوی طرح های عمرانی نیمه تمام را که نیازمند اعتبارات ملی هست باشند. پاسخگوی ضعف و کمبودهای مالی که هر وقت رسانه ها از مسئولان کاستی ها، عقب ماندگی ها و حل معضلات اجتماعی را مطالبه می کنند آن را به نبود کافی اعتبارات و سپس دادن وعده و وعید توجیه می کنند تا کی شهروندان استان به وعده وعیدهای “تا پایان سال به بهره برداری می رسد” باشند؟

 چند ماه دیگر فضای داغ انتخابات مجلس و رقابت نامزدها در گوشه و کنار شهرهای استان آغاز می شود. افراد و کاندیداها باز هم از هر دری  با دادن وعده و وعیدهای دور از انتظار، سیاه نمایی های عجیب و غریب برای تکیه زدن بر کرسی سبز مجلس استفاده خواهند کرد ظاهرا در استان البرز قرار نیست پروژه های عمرانی به پایان و بهره برداری برسند تا همچنان کاراکرد تبلیغاتی خود را برای یک عده و جریانات سیاسی خاص حفظ کند که از این طریق  سبد رای خود را پر کنند.

 لازم به ذکر است که مردم و شهروندان ما در یادآوری وعده ها حافظه ی قویی دارند نمایندگان ضعیف و ناکارامد شایسته ی این مردم نیست.    

منابع:

۱-https://www.isna.ir/news/96090402020

۲-http://www.bartarinha.ir/fa/news/812197

۳-ww.fasleqtesad.ir

۴-ww.yjc.ir

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .