ضعف در مدیریت شهری کرج علت اصلیِ رشد معماری غیر اصیل منظر شهری   
بی هویتی در سبک معماری شهر کرج  ؛
ضعف در مدیریت شهری کرج علت اصلیِ رشد معماری غیر اصیل منظر شهری
معماری نما و داخل ساختمان های مسکونی و تجاری شهرهای ما می تواند شاخص بسیار ارزنده ای از هویت بومی، ملی، ایرانی و اسلامی ما باشد.

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان :  با افزایش توسعه ی اقتصادی روند شهرنشینی و تمرکز جمعیت در نقاط شهری رو به افزایش است در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند و پیش بینی می شود تا سال‌‌ ۲۰۳۰ حدود ۶۰درصد کل جمعیت کره ی زمین در این نقاط زندگی کنند(۱)

از نظراجتماعی شهرها مکانهای مناسبی برای شکل گیری نهادهای اجتماعی اعتلای ارزشهای فرهنگی،گسترش و تحکیم روابط و مناسبات اجتماعی و پاسداری از ارزش های انسانی وهویت های ملی و محلی هستند لذا هویت در محیط های شهری به یکی از بحث انگیزترین موضوعات عصر حاضر تبدیل شده است(۲)

 یکی از عناصر مهم بازنمایی هویت، معماری بکار رفته در سازه ها و مبلمان شهری است.معماری نما و داخل ساختمان های مسکونی و تجاری شهرهای ما شاخص بسیار ارزنده ای از هویت ملی، ایرانی و اسلامی ماست.

 متاسفانه مدت هاست وقتی در خیابانهای اصلی و محله های سطح شهر کرج قدم میزنید به مانند شهر تهران نابه سامانی و بهم ریختگی عمیق و محسوسی در حجم، شکل و شمایل و مهمتر از همه نمای بکار رفته ی ساختمانها دیده می شود هر کس با هر سلیقه ای که خواسته ساختمان خود را طراحی و بنا کرده و هیچ کس هم از مدیران شهری خود را متولی تایید و رد این نماهای کژسلیقه نمی داند روزانه  هزاران نفر در این شهر شلوغ و پر جمعیت در سطح شهر رفت و امد دارند از معماری کلسئوم رم ایتالیا( در میدان بهارستان عظیمیه) تا دیگر جلوه های معماری اسپارت و آتن و مظاهر غربی و بعضا حتی المان ها و نمادهای صهیونیستی، فراماسونری  و مسلک های ضد دین را در نمای ساختمانهای تجاری مسکونی را در سیما و منظر شهری کرج می بینند و ذهن و روح شهروندان را می آزارد. مسئله ای که غفلت از ان باعث شده بحران فقدان هویت شهری در کرج عمیق تر و جدی تر شود.و چه کسی جز مجموعه ی مدیریت شهری در رشد این تخلفات معماری نما مقصر است؟!!!

این در حالی است که شهر در حیطه ی عمومی  باید در حفظ همگونی نمای شهری حقوق بصری شهروندان را رعایت کند بطوری که منظر شهر به لحاظ معماری انعکاس هویت تاریخی، بومی، ملی و حتی اعتقادی شهر باشد. از طرف دیگر الهام از هنرهای اسلامی، اخلاقی، تمدنی و تاریخ غنی بومی و ملی مستقل در معماری و فرم کالبدی منظر شهری با ارتباط روحی و قلبی که در شهروندان برقرار می کند در تغییر سبک زندگی، خاطره سازی و هویت بخشی موثر است. 

حال سوال و مطالبه ی اصلی این است که پس صاحب نظران و مسئولان در مراکز تایید پروانه های ساختمانی شهر کرج به چه کاری مشغول هستند؟ نظارت های شورای شهر و شهرداری کل کرج و مناطق، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری بر ضوابط و مقررات منظر شهری کجاست؟ چرا شورای شهر و کمیسیون های آن رویکرد جدی در غالب دستورالعمل و ضوابط مبسوط برای ساخت و سازهای منطق بر الگوهای بومی و ملی در پیش نمی گیرد؟ چرا شهرداری و دیگر نهادهای ذی ربط محکم مانع از اجرای این طرح معماری های تقلیدی غیر اصیل در نمای ساختمانها که تاثیر منفی برهویت شهر می گذارد نمی شود؟ چرا در عمل همسو با این سلیقه های شخصی در جهت تضعیف هویت ایرانی_ اسلامی گام بر می دارد؟ بازنگری در طرح تفصیلی و جامع شهری کرج چه شد؟ آیا نباید قوانین و ضوابط نظارت بر نقشه نمای شهری منطبق بر اسناد بالادستی و ملی نظام( از جمله الگوی ایرانی _ اسلامی سبک زندگی و پیشرفت) باشد؟

حقیقتا معماری و نمای شهر کرج تاسف برانگیز است همه نوع سبک غیر اصیل در آن پیدا می شود غیر از بومی، ایرانی_ اسلامی حتی مساجد و حسینه های ما نیز مصداق بارز بی هویتی و ناهماهنگی و غیر هم نواختی با شاخص های دینی و اسلامی شده است. چه انتظاری داریم این محیط زندگی و فضای شهری حافظ ارزش های فرهنگی، تاریخی و دینی  شهروندان کرجی باشد؟ چه امیدی می توان به پرورش نسلی متعادل باریشه و سالم از نظر جسمی، روحی و روانی برای پیشرفت و تعالی جامعه مان در این محله های بی هویت داشت؟

 لازم به ذکر است  که مقام معظم رهبری پیش از این در جمع مدیران شهری بر توجه جدی در معماری اسلامی محیط زندگی شهری تاکید فراوان داشته اند؛ که فرم فیزیکی شهر منطبق بر الگوی ایرانی_ اسلامی می تواند سبک زندگی اسلامی را برای شهروندان راحت تر کند.       

 

 

 

 

 

 

 

منابع:

۱)https://donya-e-eqtesad.com

۲)http://anthropology.ir/dossier/720.html

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .