13950410000681 PhotoA - سنگ مفت، گنجشک مفت!
سنگ مفت، گنجشک مفت!
قصه کم‌وزیاد شدن خاک سرزمینی ایران، قصه بلندی است و فراز و فرود زیادی را تجربه کرده اما بعد از گذشت سال‌ها، مدتی است ثبات پیدا کرده و کشور همان کشور است با مرزهای دست‌نخورده.

ابه گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبانز مشهد، یکی از دغدغه‌های جدی دهه شصتی‌ها، درس جغرافیا بود، آنجا که باید به سؤال «کشور ایران دارای چند استان است؟» پاسخ می‌دادیم.

قصه کم‌وزیاد شدن خاک سرزمینی ایران، قصه بلندی است و فراز و فرود زیادی را تجربه کرده، از نقشه‌های رنگ و وارنگی که در کتاب‌های جغرافیا می‌دیدیم تا شنیدن تاریخ جنگ‌های مختلف پادشاهان و آب رفتن مرزهای ایران؛ این قصه اما بعد از گذشت سال‌ها، مدتی است ثبات پیدا کرده و کشور همان کشور است با مرزهای دست‌نخورده.

تقسیم‌بندی‌های کشوری پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، در دو بازه زمانی در سال‌های ۱۲۸۵ و ۱۳۱۶ صورت گرفت که در اولین قانون تقسیمات کشوری در سال ۱۲۸۵، قانونی تحت عنوان «قانون تشکیلات ایالات و ولایات» به تصویب رسید؛ ماده ۲ قانون مزبور واژه‌های ایالت و ولایت را تعریف و اسامی ۴ ایالت را که عبارت بودند از آذربایجان، کرمان و بلوچستان، فارس و بنادر و نیز خراسان و سیستان مشخص کرد.

پس‌ازآن تا دی‌ماه ۱۳۱۶، تغییر محسوسی در تقسیم‌بندی‌ها صورت نگرفت تا این‌که در این سال، طبق قانون جدید و تبصره‌های آن، ایران به ۱۰ استان با نام‌گذاری عددی (استان یکم، استان دوم، استان سوم الی استان دهم) تقسیم شد؛ در سال ۱۳۲۵ تغییرات در تقسیم‌بندی استانی آغاز شد و در تغییری در سال ۱۳۳۹، استان‌ها به‌جای عدد با اسامی اصلی و تاریخی‌شان نامیده شدند و بر این اساس، کشور به ۱۴ استان، ۶ فرمانداری کل، ۱۳۹ فرمانداری و ۴۴۹ بخشداری تقسیم شد.

سومین قانون تقسیمات کشوری، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۲ به تصویب رسید که در آن، واحدهای تقسیماتی و سطوح مشخص شد که هر سطح تقسیمات، تعاریف، معیارها و ضوابط معینی برای شناسایی، ایجاد و تأسیس آن‌ها در نظر گرفته شد.

روند تغییرات، ارتقای بخش‌ها، شهرها، شهرستان‌ها و شکل‌گیری استان‌های جدید تا سال ۸۸ و تأسیس استان البرز ادامه داشت؛ ۵ سال پیش از آن، استان خراسان که به «خراسان بزرگ» معروف بود و بزرگ‌ترین استان کشور به شمار می‌رفت، با تصویب هیأت دولت و مصوبه مجلس شورای اسلامی به سه استان «خراسان رضوی»، «خراسان شمالی» و «خراسان جنوبی» تقسیم شد.

در همان روزها و البته سال‌ها قبل از آن، برخی شهرهای خراسان بزرگ، داعیه استقلال از خراسان داشتند و در موقعیت‌های مختلف، خواست خود را بیان می‌کردند، بااین‌حال، آخرین تغییر جغرافیایی در خراسان به سال ۸۳ بازمی‌گردد اما انگار قرار نیست به این نقطه ختم شود.

با این اوصاف، می‌توان گفت تنها تغییر در نقشه جغرافیایی خراسان در دوره معاصر رقم خورد اما میل به تبدیل‌شدن به استانی جدید هنوز از بین نرفته.

حدود دو ماه پیش، یعنی نهم شهریورماه، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه پارلمان مشورتی بانوان فیروزه، از عبارت مورد اختلاف «خراسان غربی» استفاده کرد که با وجود عذرخواهی وی و سهوی خواندن استفاده از این عبارت، اهالی نیشابور استفاده از این لفظ را توهین به استقلال و تاریخ شهر خود دانستند و آن را تلاشی برای وجهه بخشیدن به سبزوار برای تبدیل‌شدن به استان جدید قلمداد کردند؛ البته با نگاه به اصالت آقای معاون، طرح سهوی این موضوع قدری به حاشیه می‌رود.

پس‌ازآن بود که فضای تقابل رسانه‌ای بین این دو شهر بالا گرفت و هواداران استقلال سبزوار از خراسان رضوی، بر حقانیت خود تأکید کردند اما این پایان ماجرا نیست، برخی فضای مدیریت سیاسی و امنیتی استان را آشفته دیدند و می‌خواهند از این فرصت استفاده مطلوب خود را ببرند، سنگ مفت است و گنجشک مفت.

متأسفانه علی‌رغم علم به حساسیت موضوع و لزوم اقدام عاجل استاندار خراسان رضوی و حفظ آرامش در این استان که به جهات مختلف، استانی استراتژیک محسوب می‌شود، زمزمه تلاش برای ایجاد «خراسان مرکزی» هم شنیده می‌شود!

در شرایط فعلی کشور که بدنه جامعه با مشکلات اقتصادی فراوان دست‌وپنجه نرم می‌کند و با دولتی مواجه هستند که در حل این مشکلات ناتوان است، اضافه شدن معضلات اجتماعی و امنیتی به منطقه‌ای حساس از کشور، می‌تواند آسیب‌زا بوده و هزینه‌های زیادی را به استان و کشور تحمیل کند.

به‌هرتقدیر، لازمه رشد و توسعه استان پهناور خراسان رضوی، آرامش، همدلی و همراهی است که نباید با بی‌تدبیری و ایضاً دنبال کردن اهدافی خارج از مصالح استان، مانعی در مسیر رشد خراسان رضوی ایجاد کند.

باید امیدوار بود دهه هشتادی‌ها هم برای پاسخ دادن به سؤال «کشور ایران دارای چند استان است؟» دچار مشکل نشود!

انتهای پیام/و

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .

۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .

۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .

۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .